הגדר את הישובים שעבורם ברצונך לקבל התרעה

הנחיות להיערכות למצבי חירום עבור אנשים עם מוגבלות

הנחיות אלו מכוונות לאנשים עם מוגבלות  ומטרתן לעזור לאנשים אלו ולבני משפחתם, למטפלים, לחברים, לשכנים, למכרים ולאנשי מקצוע, להיערך נכון ולפעול על פי כללי ההתנהגות הנדרשים במקרה חירום.
בישראל עלולים להתרחש מצבי חירום כדוגמת ירי טילים או רעידת אדמה.
במצבים אלו השגרה משתנה: כדי לעבור את מצב החירום בשלום חשוב מאד להיערך לקראתו מראש. הכנת הבית מראש, היכרות עם כללי ההתנהגות הנכונים במצבי החירום ותרגולם, מצילים חיים. 
היערכות מראש משפרת משמעותית את סיכויי השרידות וההשתקמות לאחר האסון. האחריות היא בידי כל אחד ואחת מאתנו.
חשוב להיערך בהתאם לצרכים שלך ושל משפחתך. היערכות נכונה תאפשר לך ולמשפחתך לשרוד מצב חירום. התכונן להסתדר בכוחות עצמך שלושה ימים לפחות. חשוב  על סדר יומך בשגרה, על המשאבים הנדרשים לך ביום יום ומה תעשה במידה ומשאבים אלו יהיו חסרים או מוגבלים.
במצב חירום סביר להניח שלא תהיה לך גישה לתנאים להם אתה רגיל ביום יום. הכן תכנית מראש, חשוב על  הפעולות החיוניות שאתה מבצע ביום יום לצורך תפקוד שוטף והכן להן גיבוי או חליף. רשום את התכנית. שמור עותק מהתכנית בערכת החירום שלך

הכן את מקומות השהייה הקבועים ואת החדר המוגן (בית, עבודה)
- ברכישה או בשכירה של דירה מומלץ לרכוש/לשכור דירה העומדת בדרישות התקן לעמידות ברעידות אדמה ובעלת ממ"ד.
- מבנים שנבנו לפני 1980 מומלץ לחזקם ואף לבנות תוספת ממ"ד. ניתן להסתייע בתמ"א 38.
- בחרו את המרחב המוגן מראש על פי הנחיות פיקוד העורף לבחירת המרחב המוגן והכינו את הדרך אליו באופן שיתאים לצרכים שלך.
- עבור בכל חלקי המקום, בדוק מסדרונות, חדרי מדרגות. סלק מכשולים שעלולים למנוע ממך להימלט בבטחה מהבניין בעת חירום, או שעלולים ליפול עליך בזמן רעידת אדמה.
- אבטח (חבר לקיר, נעל גלגלים) רהיטים שעלולים לזוז או ליפול ולחסום את ציר התנועה החוצה בעת רעידת אדמה. יש להניח חפצים כבדים במדפים תחתונים. יש לתלות תמונות עם ווים סגורים, יש לוודא חיבורם התקין של מנורות, מזגנים וטלוויזיות. יש לאבטח ציוד חיוני כגון מכלי חמצן כך שלא יפלו וייפגעו, ושלא יפגעו באחרים.
- ודאו שחפצים ומכשירים חיוניים יהיו במקום קבוע, מזוהה ונוח לגישה.
- כל הוראות פיקוד העורף יועברו באמצעי התקשורת. וודאו מראש כי אמצעי התקשורת שהכנסתם למרחב המוגן פועלים ומקמו אותם במקום בו יש קליטה.


הכן תכנית חירום ותרגול
- במצב חירום סביר להניח שלא תהיה לך גישה לתנאים להם אתה רגיל ביום יום. הכן תכנית מראש, חשוב על  הפעולות החיוניות שאתה מבצע ביום יום לצורך תפקוד שוטף והכן להן גיבוי או חליף. רשום את התכנית. שמור עותק מהתכנית בערכת החירום שלך.
- אם יש אנשים המסייעים לך על בסיס יומי, רשום את שמם ואת מספר הטלפון שלהם, כדי שתדע כיצד ליצור עמם קשר במצב חירום. (חיוג מקוצר בטלפון הנייד והעתק של מספרי טלפון חיוניים בארנק).
- גבש צוות תמיכה אישית - אם אתה סבור שתזדקק לעזרה במצב חירום, הכן רשימה של בני משפחה, חברים, שכנים ואחרים שיוכלו להיות שותפים לתכנית. שוחח עימם ובקש מהם להיות חלק מצוות התמיכה האישית שלך. שתף אותם בתכנית החירום. וודא שלפחות לאחד מהם יש מפתח לביתך, יודע את מיקומך בעת חירום והיכן שמור ציוד החירום שלך. תרגל את התכנית ביחד עם הצוות.
- סייע לצוות התמיכה האישית שלך לגבש תכניות עבור עצמם ועבור משפחותיהם (כדי שיהיו פנויים לסייע לך בעת הצורך).
- אתר מכר המתגורר במקום מרוחק ממך שיוכל לשמש איש קשר בינך ובין משפחתך במקרה ותיפרדו במצב החירום. וודא כי לצוות התמיכה שלך יש את פרטיו.
- חשוב לוודא את עדכנותם של התכנית ופרטי אנשי הקשר אחת לשנה. חשוב לעדכן את פרטי הקשר מיד כאשר חל בהם שינוי.
- אם אתה חייב חשמל לשרידות, תכנן מראש גיבוי למצבים של הפסקות חשמל כגון סוללות גיבוי, גנראטור. יש למלא מראש בטריות נטענות.
- יש להדביק תווית עם פרטיך על כל פריט ציוד חיוני שאתה נדרש לו.
- קבע ביחד עם בני משפחתך מקום מוסכם, מחוץ לבית, שבו יוכלו כל בני המשפחה להיפגש לאחר רעידת האדמה. קבע מקום מפגש נוסף, מחוץ לשכונה, למקרה שבו לא תוכלו לחזור לביתך. שתף במידע זה גם את צוות התמיכה האישית.
- מומלץ לידע את לשכת הרווחה והבריאות המקומיות (המכירות אותך בשגרה) בנוגע למצבך.
- תרגל מה עושים במקרה של רעידת אדמה. שתף בתרגיל את משפחתך, את צוות התמיכה האישית שלך ואת המטפלים האישיים שלך. אתגרים שתזהה בעת התרגול יאפשרו לך לחשוב מחדש על התכנית ולהתאים אותה טוב יותר לצרכיך.
- וודא שאתה שותף בכל התרגילים המתקיימים בבית, במקום העבודה ובקהילה.

ארגן ציוד חיוני לחירום
הכן ערכת חירום אחת בבית ובה כל מה שתצטרך למשך מספר ימים (במידת האפשר, אחסן אותה בממ"ד). הכן ערכה שניה, קלה וקטנה יותר ובה הדברים הנחוצים לך ביותר, למקרה שתיאלץ לעזוב את הבית במהירות. שמור את הערכה ברכב או במקום העבודה.
הכן ערכה המתאימה באופן ספציפי לצרכיך:
- הכן רשימה ובה מידע על מצבך הרפואי והנפשי, יש לציין תגובות אלרגיות ידועות, קשיי תקשורת ומצב ראייה, (ניתן לבקש מרופא המשפחה גיליון מצב רפואי) כך שאנשים ידעו מה לעשות, או ממה להימנע במקרה שתאבד הכרה, או שלא תוכל לדבר, או במקרה שיצטרכו לפנותך במהירות מביתך. יש לציין דרכי קשר לקרוביך.
- יש לשמור צילום של מרשמי תרופות, אם אתה לוקח תרופות על בסיס קבוע, וודא שיש לך אספקה לעשרה ימים לפחות.
- אם אתה יכול לקבל מלאי תרופות זמין לשבוע לפחות, דאג לעשות רוטציה, כדי שהתרופות תמיד יהיו בתוקף. דאג תמיד לרכוש את התרופות ביום הראשון שבו ניתן, במקום לחכות עד היום האחרון שבו נגמר לך המלאי.
- לתרופות הדורשות קירור: כאשר יש הפסקת חשמל, שמור את התרופות במקרר עד אשר הוא מתחמם. בשלב זה ניתן להעבירן למקפיא. כאשר המקפיא מתחמם העבר את התרופות לצידנית קטנה והשתמש בקרחונים כדי לשמור את הטמפרטורה הנדרשת. שאל את הרופא שלך ו/או את הרוקח כמה זמן ניתן לשמור את התרופות מחוץ לקירור. אם אתה נדרש להתפנות, עדכן את האחראים במתקן הקליטה שיש לך תרופות הדורשות קירור.
- אם אתה עובר טיפולים רפואיים על בסיס קבוע במרפאה או בית חולים, שוחח עם המטפלים על תכניות החירום שלהם. גבשו תכנית גיבוי למקרה שלא תוכל להגיע אליהם לטיפול, או למקרה שתיאלץ להתפנות מביתך.
- שמור ציוד ספציפי רזרבי (כגון: מכשיר שמיעה וסוללות; נייר וכלי כתיבה; משקפיים; מקל הליכה; משקפי שמש;  זכוכית מגדלת; ציוד חמצן; מכשיר לבדיקת רמת סוכר; קטטר, ציוד האכלה ועוד).
- מים (3 ליטר לאדם).
- מזון (חשוב על צרכי התזונה הייחודיים לך) מזון יבש או שימורים + פותחן.
- פנס וסוללות רזרביות
- סכין או אולר
- רדיו מופעל על סוללות + סוללות רזרביות
- כסף מזומן
- בגדים
- כפפות עבודה
- ציוד היגיינה, מגבונים, שקיות זבל
- ערכת עזרה ראשונה
- משרוקית (כדי לקרוא לעזרה)
- מסכת פנים (להגנה מאבק)
- צידנית (עבור תרופות הדורשות קירור)
- צילום של מסמכים חשובים: צילום ת.ז, רישיון נהיגה, פוליסות ביטוח (בריאות, חיים, רכוש), צוואות, תעודות המעידות על רכוש, מסמכי ייפוי כוח, מספרי כרטיסי אשראי וחשבונות בנק. מומלץ לשמור העתקי מסמכים בנייר וכן העתקים אלקטרוניים על דיסק און קי. גם אם אתה לא משתמש במחשב, זה יכול להיות שימושי לאחרים. מומלץ שהמסמכים, לפחות חלקם, יהיו גם מונגשים (ברייל, הקלטה, כתב מוגדל).
- מזון לחיות ומים עבור כלבי נחייה ו/או חיות מחמד.
- רענן את הציוד, על פי תוקפו ולפחות אחת לשנה.

 

לסרטון על הנחיות פיקוד העורף לבעלי מוגבלויות- לחצו כאן

להנחיות להתנהגות בעת ירי טילים - לחצו כאן

להנחיות להתנהגות בעת רעידת אדמה - לחצו כאן

הנחיות לחירום - היערכות לירי טילים - עבור אזרחים ותיקים

הכן את המרחב המוגן – בבית ובמקום העבודה:

בחר את המרחב המוגן מראש על פי הנחיות פיקוד העורף והכן את הדרך אליו באופן שיתאים לצרכים שלך - בדוק מסדרונות, חדרי מדרגות וכל חלק במרחב המוגן וסלק מכשולים שעלולים למנוע ממך לנוע בבטחה.  

הכנס אמצעי תקשורת אשר אתה מתמצא בהפעלתו למרחב המוגן כדי להאזין להוראות פיקוד העורף (כגון רדיו, טלוויזיה, מחשב וכד').

וודא שחפצים חיוניים יהיו במקום קבוע, מזוהה ונוח לגישה.

הכן תכנית חירום ותרגל מה עושים במקרה של ירי טילים.

גבש צוות תמיכה אישית – הכן רשימה של בני משפחה, חברים, שכנים ואחרים שיוכלו להיות שותפים לתכנית. שוחח עימם ובקש מהם להיות חלק מצוות התמיכה האישית שלך. וודא שלפחות לאחד מהם יש מפתח לביתך, יודע את מיקומך בעת חירום והיכן שמור ציוד החירום שלך.

ידע את לשכת הרווחה והבריאות המקומיות (המכירות אותך בשגרה) בנוגע למצבך.

ארגן ציוד חיוני לחירום - הכן ערכת חירום אחת בבית ובה כל מה שתצטרך למשך מספר ימים, יש לאחסן ערכה זו במרחב המוגן בעדיפות או בסמוך אליו. הכן ערכה שניה, קלה וקטנה יותר ובה דברים הנחוצים לך ביותר, למקרה שתיאלץ להתפנות מביתך. שמור ערכה זו ברכב או בביתו של קרוב משפחה.   

ציוד חירום:

א.      מזון יבש

ב.      מים (מינימום 3 ליטרים)

ג.       פנס וסוללות

ד.      טלפון ומטען

ה.     כסף מזומן

ו.        משרוקית (כדי לקרוא לעזרה)

ז.       רדיו וסוללות

ח.     צילום של מסמכים חשובים

הכן כרטיס חירום אישי:

א.      יש למלא יחד עם רופא משפחה - יש לבקש גיליון מצב רפואי, שאנשים יידעו מה לעשות או ממה להימנע במקרה של איבוד הכרה.

ב.      מומלץ לשאת בזמן מצב חירום בצמוד אליכם.

ג.       יש לציין את הפרטים הבאים: שם ושם משפחה, מספר תעודת זהות, קופת חולים, שם רופא מטפל, פרטי מטפל צמוד (אם יש).

ד.      יש לציין אלרגיות, רגישויות, קשיי תקשורת ומצב ראייה.

ה.     רשימת תרופות ומינון נדרש.

ו.        סוג דם.

ז.       צרכים מיוחדים.

ח.     ציין ברשימה דרכי קשר לקרוביך.

 

טיפול תרופתי:

א.      יש לרכוש אספקה ל- 3 ימים לפחות.

ב.      יש להצטייד בעותק של מרשמי תרופות בצמוד לתרופות.

ג.       ציוד היגיינה

ד.      ערכת עזרה ראשונה

ה.     הסובלים מבעיות רפואיות מיוחדות, השתדלו להצטייד בציוד הרפואי הנדרש (לדוגמא: זוג משקפיים נוסף, סוללות למכשירי עזר, מזון מיוחד, אביזרי הליכה).

המלצות כלליות למסייע לאזרח הוותיק :

·         יש להסביר לאזרח הוותיק את הפעולות שיש לעשות כדי שיבצע אותן בעצמו (ככל האפשר), וכן להיעזר בו לסיוע לאזרחים ותיקים עם מסוגלות נמוכה יותר.

·         במקרה בו נדרש להסביר לאזרח הוותיק את המצב ואת הנחיות פיקוד העורף, מומלץ להתמקד בדרכי פעולה ברורות ופשוטות ולתרגל.

·         יש לוודא כי תכנית החירום שהוכנה מותאמת לצרכי האזרח הוותיק ובמידת האפשר לשלבו בתכנון ובהכנה ולאפשר לו לתרום לתהליך.

·         הנחו את האזרח הוותיק כיצד לבחור מרחב מוגן בהתאם להנחיות פיקוד העורף. יש לקחת בחשבון את הזמן הדרוש לו להגיע למרחב המוגן ואת הזמן העומד לרשותו.  מגבלות כאלה ואחרות), יש לבחור מרחב מוגן אחר על פי כללי "הכי מוגן שיש".

·         מטפל צמוד אשר דובר שפה זרה ואינו מבין את ההנחיות בשפה העברית – לפיקוד העורף הנחיות במגוון שפות – ניתן לקבל  דרך מרכז המידע של פיקוד העורף.

·         ניתן לפנות למוקדי השירות הבאים על מנת לקבל מענה נוסף:

o       משרד הרווחה - 118.

o       הרשות המקומית - 106

o        המשרד לשוויון חברתי 8840*

o        מרכז המידע פיקוד העורף 104

הצטיידו ככל האפשר במסמכים רפואיים חתומים בידי הרופא המטפל, ובהם ציון הפרטים הבאים: מצבכם הבריאותי, רשימת התרופות שאתם צורכים והמינון הנדרש, רשימת בדיקות שגרתיות שעליכם לעבור, מרשם נוסף וכן כל מידע אחר שעשוי להיות רלוונטי כגון הוראות דיאטה, הנחיות אחרות מרופא וכרטיס קופת חולים.

דאגו למלאי תרופות מספיק והקפידו על רישום תקופות שבהן אסור לכם להשתמש בתרופות.

הצטיידו במכשור עזר שאתם זקוקים לו, כגון: מזרק ואינסולין, חמצן וכדומה.

היערכות של אנשים המרותקים לבית

המתנה ממושכת בבית ובמיוחד במרחב המוגן עלולה לגרום לתופעות חרדה ולחץ ועשויה להשפיע לרעה על תפקודכם ועל תפקוד בני ביתכם בשעת חירום. אנו ממליצים ככלל להכין תכנית חירום משפחתית ולכלול בה משחקים, שיחות ופעילות נוספת שתסייע למשפחה להתמודד עם האתגרים ועם הקשיים המתלווים למצב חירום מתמשך.

דגשים להיערכות לחירום לבעלי מוגבלות שמיעה:
- ודא שהמרחב המוגן שבחרת יכול לעמוד בעומס של מספר מכשירים במקביל ושיש בו נקודות חשמל וטלוויזיה.
- הכן מספר מקורות לעדכון: איתורית, סלולארי, אנשים אחרים וכו'.
- אם ניתן, צור קשר עם צוות התמיכה האישי לקבלת עדכונים.
- הכן פנקס ועפרון למצב חירום. רשום מראש כל צורך רפואי או הכרחי אחר.
- הכן תיק חירום נגיש ובו יאוחסן מכשיר שמיעה, סוללות רזרביות ו/או מטען עצמאי (ואם נעשה שימוש במכשירים אלו בשגרה, גם מערכת FM אישית, מגבר אישי ודיבורית המתחברת לטלפון הסלולארי).
- תלות בשפת הסימנים: הכן מראש כרטיס המזהה את היותך חירש דובר שפת סימנים.
- תלות באדם מטפל: ענוד שרשרת או צמיד המזהים את מצבך כזקוק לסיוע מצד אדם חיצוני.
- ציידו את המרחב המוגן שבחרתם באביזרי עזר ייחודיים הנדרשים לכם, לפי שיקול דעתכם, כגון: מכשירי שמיעה, אביזרים לניקוי וסוללות רזרביות, מקלט טלוויזיה עם מערכת הגברה (אם יש) וספק למערכת ההגברה, מכשיר פקס עם נייר ודיו רזרביים, מכשיר טלפון נייד לשליחת וקבלת הודעות SMS ומטען, זימונית וסוללות, מחשב עם חיבור לאינטרנט, מפצל חשמל, כלי כתיבה ופנקס, תג מזהה ובו כתובים מסרים חשובים (למשל: "אני קורא שפתיים בלבד") וכן מערכות התרעה העומדות לרשותכם (לדוגמה: גלאי לבכי תינוק, התרעה לצלצול טלפון, פקס, אזעקה, מגבר או תאורה מהבהבת לדפיקה בדלת או צלצול בדלת, לחצן מצוקה, משרוקית או פעמון לקריאה לעזרה. אוכלוסיות החירשים ולקויי השמיעה במדינת ישראל זכאים לזימונית- ביפר שישמש אותם בשעת חירום. הזימונית מעבירה התראה כתובה בזמן אמת לגבי אירוע חירום. חשוב להדגיש שהזימונית נותנת התרעה לטילים, אבל לא לרעידת אדמה.
הקריטריונים לקבלת זימוניות:
א. ירידה בשמיעה של 50 דציבלים ומעלה באוזן הטובה .
ב. גילאי 12 ומעלה.
אופן קביעת הזכאות לקבלת זימוניות:
- ניתן להגיש בקשה דרך אגף הרווחה באזור מגורכם או אתר משרד הרווחה.
- קישור לטופס קבלת זימונית באתר פקע"ר
- את הטפסים יש להעביר לאגף השיקום במשרד הרווחה לפקס 02-5085932, או לדואר אלקטרוני:  zimunit@molsa.gov. il
- הטפסים כוללים: טופס בקשה לקבלת זימונית לשעת חירום, כתב ויתור סודיות (מצורף כנספח), צילום של תעודת הזהות ושל טופס בדיקת שמיעה- אודיוגרמה, (זכאים להם טרם מלאו 16 שנים יציגו תעודת זהות של אחד ההורים וספח תעודת זהות המאשר גיל ומקום מגורים)
אופן קבלת הזימונית
- בתום תהליך בדיקת זכאות לזימונית , יקבל המבקש מכתב ממשרד הרווחה המודיע כי נמצא זכאי לזימונית.
- על מנת לקבל את הזימונית על המבקש ליצור קשר עם חברת ביפר באחד מהאמצעים הבאים: טלפון 03-6100066, דוא"ל:  service@beeper.co.il
- מומלץ לוודא כי המכשיר נצרב בהתאם למקום המגורים ומקום העבודה/לימודים שלכם.
- במידה וקיים ברשותך מכשיר ביפר שקיבלת בעבר, עליך להביא אותו עמך ולקבל תמורתו מכשיר חדש.
קישור לסרטון הנחיות לקבלת זימונית
אובדן או קלקול של זימונית:
- קבלת זימונית בחינם הינה חד פעמית.
- זכאי שאיבד זימונית ישלם על רכישת זימונית חדשה.
- במקרה של קלקול הזימוניות קיימת תקופה של אחריות רק על חלקים של המכשיר או תיקונים קלים. אם המכשיר התקלקל או נרטב ואין אפשרות לתקנו, יחויב הזכאי לשלם את עלות רכישת זימונית חדשה.
- אנשים שברשותם זימונית אשר אינה פועלת – יש לפנות לחברת ביפר תקשורת באמצעות דוא"ל, פקס או טלפון.  יש לציין בפניה מה מספר המנוי של הלקוח ומה דגם המכשיר.  במידה והזימונית הינה מהדגם הקודם, יוכל הפונה לקבל זימונית חדשה.  במידה והמכשיר עדיין בתוקף הבדיקה במעבדות חברת ביפר תהיה ללא תשלום.  במידה ויידרש תיקון תחול עלות התיקון על הלקוח.  עלות תיקון מקסימאלית:  350 ₪ למכשיר.


סוללות:
מכשיר הזימוניות מגיעה עם סוללות מסוג AAA ALKLAIN בלבד, אין לשים סוללה אחרת , הדבר עלול לגרום לנזילה וקלקול המכשיר. האחריות להחלפה ורכישה של סוללות חדשות הינה באחריות מקבל הזימונית.
לרשימת מרכזי השירות של חברת ביפר - לחץ כאן

ארגנו את המרחב המוגן והקפידו על נגישות מרבית אליו ועל נוחות מרבית בו.
פנו את כל החפצים העלולים להפריע לתנועה בדרך למרחב המוגן.
שימו לב: רעידות אדמה גורמות לחפצים לזוז וליפול, דבר המקשה על הניווט. יתכן ולא יהיו סימני דרך.
כאשר אתה עוזב את המבנה, עשה זאת לאט, נהג כפי שאתה נוהג באזורים שאינם מוכרים לך. בדוק האם יש מכשולים בדרך. יש לגרור רגליים כאשר ישנה פסולת רבה על הרצפה, הדבר יקטין את הסיכון לנפילה.
הכינו כרטיס זיהוי אישי הכולל: שם ושם משפחה, מספר תעודת זהות, שם קופת החולים והרופא המטפל, שם המטפל הצמוד, רשימת תרופות, סוג הדם, צרכים מיוחדים, רגישויות, דגשים רפואיים וטלפונים של בני משפחה וקרובים.
הכינו במרחב המוגן את הציוד של כלב הנחייה וציוד אישי חשוב. לאנשים הנעזרים בכלבי נחייה:
- יש לשמור העתקים של רישיון הכלב, תעודות, אישורים על חיסונים, פרטי קשר של הווטרינר בערכת החירום.
- יש לאחסן מזון כלבים ומים, כולל קערות האכלה.
- יש לאחסן רצועה ומחסום פה בערכת החירום.
- יתכן שכלב הנחייה ייבהל או ייפגע ברעידת האדמה ולא יוכל לעבוד לאחר רעידת האדמה. כדי למנוע פציעה של כפות הרגליים משברי זכוכית ופסולת חדה אחרת, ניתן לעטפם בגרביים עבות.
- התכונן לעשות שימוש בציוד אחר, במידה וכלבך אינו יכול לספק את השירות הרגיל.
ציוד ייעודי לעיוור לשהות במרחב המוגן-
מקלות/ ציוד הליכה רזרביים
סוללות וציוד נוסף עבור עזרי התקשורת שלך.
זכוכית מגדלת, משקפיים רזרביות, משקפי שמש, פנס.
יש לסמן את ציוד החירום עם כתב גדול, סרט פלורסנטי, או כתב ברייל (לפי המועדף עליך).
שעון מדבר
רשימת טלפונים מוגדלת או מוקלטת
בעלי כלבי נחיה-
- כלי למזון ומזון המספיק ל48 שעות
- עיתונים ישנים ושקיות אשפה
- רצועת הולכה ורתמה
- תרופות ומסמכים של הכלב
- מומלץ להכניס לכלב צעצוע  מועדף
- יש להכין מקום לכלב לשכב בתוך  המרחב המוגן
- יש לוודא כי הכלב ילבש קולר עם דסקית, בו יצוין שהכלב הוא כלב נחייה לעיוורים. 
- יש להרגיע את הכלב. לחץ המשפחה עלול לגרום לפגיעה בתפקודו בעת הצורך.
אם הנך זקוק לעזרה, בקש אותה ללא היסוס. אנשים סביבך עלולים לא להיות מודעים לצרכים הנגזרים מהמצב.
לקבלת מידע נוסף אפשר לפנות לאגף השיקום במשרד הרווחה בטלפון 02-5085400.

- בחרו מרחב מוגן שיתאים למגבלות התנועה שלכם שבהישמע אזעקה תוכלו להגיע אליו בבטחה ובתוך פרק הזמן שנקבע בהנחיות של פיקוד העורף. אם אתם זקוקים לזמן רב יותר מהמצוין בהנחיות להגעה למרחב המוגן, אתרו מרחב מוגן אחר ("הכי מוגן שיש") או לחלופין היערכו להעתקת מקום לינתכם למרחב המוגן שבחרתם.
- ארגנו את המרחב המוגן ואת הדרך אליו כדי לאפשר נגישות ונוחות מרביות. פנו את כל החפצים העלולים להפריע לתנועה חופשית. אם אתם משתמשים בכיסא גלגלים ממונע או בקלנועית ממונעת, ודאו שיש לכם סוללות נוספות וזמינות, מטען וכיסא גלגלים שאינו ממונע.
היו מוכנים למקרים שבהם אי-אפשר יהיה להשתמש במעלית, ויצטרכו לשאת אתכם ללא כיסא הגלגלים האישי שלכם.
היו מוכנים לאפשרות של נקר בגלגל. הכינו ערכה לתיקון הנקר ולמילוי אוויר בהתאם לצורך, או לחלופין הכינו פנימיות רזרביות ומשאבה.
- שקלו אפשרות להצטייד בזוג כפפות כבדות לצורך סיבוב גלגלים בדרכים משובשות.
- הכינו תיק, שעליו רשומים פרטיכם האישיים, ובו ציוד חיוני עבורכם לשהייה במרחב המוגן, באריזה שמסוגלת להתחבר לכיסא הגלגלים, להליכון, לקלנועית וכדומה.
- ייתכן ואביזרי הניידות יינזקו או שיהיה קושי להשתמש בהם בשל הפגיעה בתשתיות (מדרכות, חסימה של פסולת בנין וכו'). התכוננו לעשות שימוש בציוד חלופי.
- מומלץ לוודא עם חברות המספקות שירותים לציוד כגון כסאות גלגלים ממנועים ו/או מחוללי חמצן את מוכנותם למצבי חירום. בתוך איזה פרק זמן הם יגיעו לסייע וכיצד.
- לנעזרים בעובדים זרים
הסבו את תשומת לבם של העובדים הזרים לפרסומים בשפות שונות באמצעי התקשורת וכן באתר האינטרנט ובמרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 104.

- הכן רשימת אנשים (משפחה, חברים, שכנים ואחרים) ומספרי טלפון שאליהם תרצה להתקשר במצב חירום. וודא שלפחות לאחד מהם יש מפתח לביתך, יודע את מיקומך בשעת חירום והיכן שמור ציוד החירום שלך. אנשים אלו יהיו צוות התמיכה האישי שלך.
- רשום מראש את צרכיך הרפואיים על גבי פנקס.
- הכן תיק חירום נגיש ובו, הדברים הנחוצים לך ביותר למקרה שתיאלץ לעזוב את הבית במהירות.
- אם אתה חייב חשמל לשרידות, תכנן מראש גיבוי למצבים של הפסקות חשמל כגון סוללות גיבוי ו/או גנארטור.
- תלות באדם מטפל - ענוד שרשרת או צמיד המזהים את מצבך כזקוק לסיוע מצד אדם חיצוני.
- בחירת מרחב מוגן- עבור בכל חלקי המבנה, בדוק מסדרונות וחדרי מדרגות. סלק מכשולים שעלולים למנוע ממך להימלט בבטחה מהמבנה  בעת חירום, או שעלולים ליפול עליך בזמן רעידת האדמה.
- אבטח (חבר לקיר, נעל גלגלים) רהיטים שעלולים לזוז או ליפול ולחסום את ציר התנועה החוצה בעת רעידת אדמה. יש להניח חפצים כבדים במדפים תחתונים. יש לתלות תמונות עם ווים סגורים, יש לוודא חיבורם התקין של מנורות, מזגנים וטלוויזיות.
- קבע ביחד עם בני משפחתך מקום מוסכם, מחוץ לבית, שבו יוכלו כל בני המשפחה להיפגש לאחר רעידת האדמה. קבע מקום מפגש נוסף, מחוץ לשכונה, למקרה שבו לא תוכלו לחזור לביתך. שתף במידע זה גם את צוות התמיכה האישית.
- מומלץ לידע את לשכת הרווחה והבריאות המקומיות (המכירות אותך בשגרה) בנוגע למצבך.
- חשוב לעדכן את התכנית ופרטי אנשי הקשר אחת לשנה.
- דאגו למלאי תרופות זמין, לפי ההנחיות במסמך זה.
- תרגלו את ההנחיות. תרגול תכוף בשגרה יאפשר לכם לזכור מה לעשות ויסייע לכם להישאר רגועים יותר כאשר מתרחש מצב חירום.
- אם יש לכם שאלות הנוגעות אליכם או לבני משפחתכם, אנא פנו לגורם המרפאתי או השיקומי הזמין לכם. בנוסף ניתן לפנות למוקדים לתמיכה נפשית בער"ן (טלפון 1201), נט"ל (1-800-363-363) והמוקד הארצי של משרד הבריאות בטלפון 5400*.
למטפלים או בני משפחה של אנשים עם מוגבלות שכלית:
- הכן רשימה קצרה כתובה או מצוירת ובה פירוט של מה צריך לעשות האדם בעל המוגבלות השכלית, בצעדים קצרים ופשוטים.
- שלב עזרי תקשורת בערכת החירום כגון תמונות, משפטים קצרים וכו'.
- יש לשמור סוללות רזרביות עבור כלי תקשורת ניידים.
- תרגל הנחיות. תרגול תכוף בשגרה יאפשר לאדם בעל המוגבלות השכלית לזכור מה לעשות ויסייע לו להישאר רגוע יותר כאשר מתרחש מצב חירום.
תרגל עמו כיצד הוא יכול להסביר למטפלים ולאנשי החירום כיצד לתקשר עימו, על ידי שימוש בשפה פשוטה, קצרה וברורה.

לסרטון הנחיות לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ואוטיזם

מה אני צריך לעשות בזמן רעידת אדמה? - פישוט לשוני

מה אני צריך לעשות בזמן אזעקה או "צבע אדום"?- פישוט לשוני