היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

התפתחות ההתרעה

ממערכת אחת לכל המדינה - להתרעה לכל ישוב בנפרד

בעבר, כשבוצע ירי טילים לעבר מדינת ישראל, הופעלה התרעה אחת לכל היישובים במדינה באמצעות מערך הצופרים, שיה מופעל באופן ידני.

ב-1991, במהלך מלחמת המפרץ, חולקה ישראל לאזורי התרעה והצופרים הופעלו באופן ידני בכל הערים והיישובים שהיו באזור לו נשקף איום מצד טילי הסקאד שנורו לעבר ישראל.

במרוצת השנים פיקוד העורף שיפר ומיקד את שיטת ההתרעה. מערך הצופרים שודרג וישראל חולקה בהדרגה ליותר ויותר אזורי התרעה. זאת במטרה לצמצם את שיעור האוכלוסייה שנכנס למרחבים מוגנים כשאין בכך צורך ולצמצם את הפגיעה ברציפות התפקודית של האזרחים והמשק.


קפיצת המדרגה הראשונה


בזמן מלחמת "לבנון השנייה" בשנת 2006, ישראל הייתה עדין מפוצלת ל-25 אזורי התרעה.

בשנת 2014, טרום מבצע "צוק איתן", היכולות הטכנולוגיות אפשרו את קפיצת המדרגה הראשונה במערכת ההתרעה, עם פיצול המדינה ל-201 אזורי התרעה.

שנה לאחר מכן (שנת 2015), פוצלה המדינה לאזורי התרעה נוספים וכללה בסך הכל 255 אזורי התרעה.


קפיצת המדרגה השנייה

ההתפתחויות הטכנולוגיות ומאפייני האיום הצפויים הובילו ביוני 2019 לקפיצת המדרגה השנייה והמשמעותית ביותר במערכת ההתרעה - שיפור ומיקוד ההתרעה לכל יישוב. באופן זה רק מי שבסכנה - מקבל התרעה.

כיום יש בישראל כ-1,700 אזורי התרעה ממוקדים לכל ישוב בנפרד, כאשר ערים גדולות פוצלו למספר אזורי התרעה. עשרת הערים שפוצלו הן: אשדוד, באר שבע, הרצליה, חדרה, חיפה, ירושלים, נתניה, ראשון לציון, רמת גן ותל אביב-יפו. לכל אזור התרעה הוגדר זמן התגוננות שהוא זמן הכניסה למרחב המוגן.


מגוון אמצעי התרעה


יש לקחת בחשבון, כי ייתכן שהאזעקה תשמע גם מחוץ לאזור המאוים היות שגלי הקול מתפשטים. לחילופין, אם אתם שוהים במבנה, קיימת סבירות שלא תשמעו את האזעקה בשל פעילות המזגן בבית, חלונות סגורים, טלוויזיה שפועלת או גובה המבנה.

משום כך, ניתן וכדאי להשתמש באחד מהאמצעים הנוספים שמפעיל פיקוד העורף כדי להפיץ את ההתרעות בזמן חירום לכל אדם, בכל מקום ובזמן רלוונטי, בבית, בעבודה, בחוץ וברכב. חשוב לבחור בשגרה את אמצעי ההתרעה שלכם מראש:

• אפליקציית פיקוד העורף - להורדה

• תחנות הרדיו הארציות והאזוריות

• ערוצי טלוויזיה: תאגיד השידור, ערוץ רשת 13, ערוץ קשת 12, ערוץ 9 וערוץ 140

• אתרי אינטרנט - , ynet, מאקו, רשת, ישראל היום, וואלה, ערוץ 7

• פורטל חירום לאומי (אתר זה) - באתר זה ניתן לקבל התרעות בזמן אמת בהתאם ליישוב אותו נבחר, בתנאי שהאתר פתוח במחשב. במידה שלא נבחר יישוב יתקבלו התרעות לכל הארץ. כמו כן, ניתן לצפות בהיסטוריית ההתרעות בחתך זמן (יממה, שבוע, חודש או כל טווח זמן אחר) ומיקום מבוקשים (יישוב מסוים או כל הארץ).