היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

עשו ואל תעשו בבידוד

המלצות להתמודדות יעילה עבור מי שנמצא בבידוד בית

כולם כבר יודעים שבידוד היא התרופה הטובה ביותר להפחתה בסיכון להפצת נגיף הקורונה. כחלק מהמאמץ האדיר של כולנו לבלום את ההתפשטות, החוזרים מחו"ל ואנשים שבאו במגע עם חולה מאומת, נדרשים להיכנס לבידוד מלא למשך 14 יום. הכנו  לכם, השוהים בבידוד, מספר המלצות מה לעשות כדי לעבור את התקופה הזו ובעיקר- מה לא לעשות

עשו
1. העובדה שאתם בבידוד אינה אומרת שאתם לבד. עשו לכם נוהג קבוע של ביצוע שיחות טלפון, סקייפ או וואטסאפ מספר פעמים ביום לקרובי משפחתכם, חברים ושותפים לעבודה.
2. הפעילו את עצמך באופן עקבי כדלקמן
לא כל דבר מומלץ לעשות בפיג'מה. עשו מנהג מדי בוקר לקום, להתלבש ולהתארגן כפי שהנכם הולכים ללימודים או לעבודה. אפשר גם לשים בושם,  להתאפר או כל דבר  שיגרום לכם להרגיש חיוניים וממוקדים במשימות שלפניכם.
הכינו לכם טבלה של סדר היום. מומלץ להכינה בלילה קודם. 

סדר יום לדוגמה
7:00-9:00 - התארגנות בוקר כולל ארוחת בוקר מזינה ופעילות גופנית.
13:00-9:00 - עבודה או לימודים כולל הפסקה למתיחות ופעילות גופנית
14:00-13:00  - ארוחת צהריים
17:00-14:00 - המשך עבודה או לימודים כולל הפסקה
19:00-17:00 - פעילות פנאי שיכולה לכלול תקשורת עם משפחה וחברים.
20:00-19:00 - ארוחת ערב
23:00-22:00 - פעילות פנאי דוגמת צפייה בטלוויזיה, כתיבה, קריאה  וכמובן – הכנת סדר היום למחרת.

· כדי להמשיך ולשמור על תחושת השייכות שלכם הקפידו לבצע את עבודתכם או לימודיכם באמצעי תקשורת מרחוק בלבד, רצוי בשימוש בטכניקת מצלמה בסביבות זום ודומיהן.
· למען השמירה על הבריאות והכושר, בצעו פעילות גופנית לפחות חצי שעה ביום. פעילות כזאת יכולה להיות ריקוד לצלילי מוסיקה, קפיצה בחבל או פילאטיס רגוע לפני השינה.
· בכל מקרה ובכל מצב, לא לשכוח לשתות הרבה מים. 

אל תעשו
· אל תדמיינו את התרחיש הגרוע ביותר- חשיבה שלילית יוצרת חרדות מיותרות.
· אל תנסו לישון כל היום, לשתות אלכוהול או כל התנהגות הרסנית אחרת, זה עלול להשפיע לרעה על איכות השינה ועל בריאותיכם.
· אל תקדישו יותר מדי זמן לצריכה של חדשות או מאמרים על וירוס הקורונה עודף מידע עלול לייצר עוד דאגות וחששות.
· אל תסתירו או תדחיקו את רגשותיכם, והיו מוכנים להביע את מחשבותיכם באמצעי התקשורת הרבים שעומדים לרשותנו.

זכרו, המצב הנוכחי הינו זמני ורוב האנשים אינם מפתחים כלל תסמיני מחלה או עוברים את המחלה בצורה קלה.
במידה והנכם זקוקים לתמיכה רגשית אנא התקשרו למוקד הטלפוני של קופת החולים שלכם.
לחילופין ניתן להיעזר גם במוקדי התמיכה הנפשית העומדים לרשותכם

מוקד תמיכה נפשית והכוונה של מרכז שניידר - צוות המערך הפסיכולוגי והמחלקה לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, מעניק תמיכה נפשית והכוונה באמצעות ייעוץ טלפוני לילדים, לבני נוער ולהוריהם, בזמן ההתמודדות עם התפרצות הקורונה. המוקד עובד מדי יום בין 8:00 ל-24:00, בטלפון 03-9253408. למידע נוסף לחצו כאן.

מוקד תמיכה נפשית של עמותת ער"ן - קו סיוע לחרדות בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, בטלפון 1201, שלוחה 6.

תמיכה טלפונית להורים - מערך תמיכה טלפוני של השירות הפסיכולוגי-חינוכי עבור הורים וצוותי החינוך. פעיל בימים א'-ה' בין השעות 8:00 ל-24:00, ובשבת מהשעה 12:00, בטלפון 106.

קווי חירום וסיוע לנפגעות ולנפגעי אלימות במשפחה - מידע נרחב וטלפונים ניתן לקבל כאן.

שאלות ותשובות

על פי החוק, יש להודיע על כניסה לבידוד בית למשרד הבריאות באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני של משרד הבריאות – 5400*.
יש להחליף מצעים וכביסה בתדירות של לפחות פעמיים בשבוע, לאחסן את כל כביסת המבודד בנפרד בחדר הבידוד ולדאוג שכביסה מלוכלכת לא תבוא במגע עם פריטים אחרים לרבות כביסה נקיה. את הכביסה יש לבצע כביסה, בתוכנית כביסה של לפחות 65 מעלות צלזיוס ועם סבון כביסה רגיל. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות במגע עם בגדים או מצעים מלוכלכים.
יש לחטא פעם ביום משטחים כמו ידיות, מתגי תאורה, חדרי שירותים ומקלחת, שולחן ליד המיטה, מסגרת המיטה ורהיטים נוספים בחדר המבודדים. ניתן להשתמש בחומר חיטוי ביתי רגיל (על בסיס סבון או אלכוהול - לפחות 70%), או באקונומיקה (למהול 40 מ"ל אקונומיקה ב-1 ליטר מים) עד לייבוש המשטחים. יש להשתמש בכפפות וחלוק או סינר בזמן תהליכי הניקוי. אין יתרון בניקיון בעזרת ריסוס. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות.
כלים עדיף להדיח כלים במדיח כלים בתוכנית עם טמפרטורה של לפחות 65 מעלות צלזיוס. במידה שאין מדיח ניתן לשטוף כלי אוכל במים חמים וסבון כלים ולהקפיד על ייבוש מלא במתקן הייבוש. סט כלי ההגשה (צלחות, כוסות, סכו"ם ומגשים) של המבודד יהיה נפרדים משאר דיירי הבית, או שיעשה עבורם שימוש בכלי הגשה חד פעמיים. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות.
ניתן להמשיך להניק תוך הקפדה על רחיצת ידיים יסודית לפני ההנקה וכיסוי הפה והאף במסכה או בד זמין אחר בעת ההנקה. אישה המעוניינת לשאוב חלב-אם צריכה להקפיד על רחיצת ידיים לפני השאיבה והנגיעה בבקבוק ובמשאבה ובמידת האפשר לתת לאדם אחר להאכיל את התינוק.
אם הופיעו חום או תסמינים נשימתיים, ובכל בעיה רפואית, יש ליצור קשר עם מוקד 101 של מד"א.
במידה שתנאי הבידוד נשמרים, בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל מגבלה.
היעדרות מעבודה תחשב היעדרות בשל מחלה בכפוף להצגת אישור על מועד ההגעה לישראל ניתן להדפיס תעודת מחלה גורפת באתר משרד הבריאות. אין צורך לפנות לרופא המשפחה לקבלת אישור מחלה בגין היעדרות.
במקרה שהופניתם לבידוד בית, ולדעתכם חלה טעות או שמסיבה אחרת אין הצדקה להיכנס לבידוד, ניתן הגיש השגה באמצעות פנייה למשרד הבריאות.
בבית שמתגורר בו חולה מאומת, יש להקצות לחולה חדר נפרד משאר דיירי הבית (ומאוורר), ולצמצם את השהייה שלו בשאר חלקי הבית. יש להקפיד על כיסוי פנים של החולה בעת יציאתו אל שאר חלקי הבית, לשטוף ידיים במים ובסבון או בתמיסה אלכוהולית לאחר כל מגע עם החולה, וכן לחטא מקומות שהחולה נגע בהם בעזרת אקונומיקה או תמיסה אלכוהולית. מענה להנחיות בריאותיות לגבי שהיה בבידוד ניתן על ידי משרד הבריאות באתר האינטרנט או בטלפון 5400*