היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32


שאלות ותשובות


קורונה

מהן ההנחיות לגבי שהייה בסוכה?
השהייה בסוכה מותרת אך ורק לאנשים הגרים באותו מקום מגורים, ללא אורחים.
חל איסור לעשות סוכות משותפות לאנשים שלא גרים באותו מקום מגורים, גם לא בבית משותף, או למשפחה שלא גרה יחדיו.
הקנס למפר הנחייה זו הינו 500 ש"ח.

 

האם מותר לצאת מהבית?
חל איסור לצאת מהבית למרחב הציבורי, מעבר לטווח 1,000 מטרים מהבית, למעט במקרים שהוגדרו. למידע על המקרים שבהם אפשר לצאת מהבית.

 

האם מותר לצאת מיישוב המגורים?
חל איסור לעבור בין יישובים. רק במקרה שמדובר בפעילות חיונית, לפי הגדרתה בתקנות, שלא ניתן לבצעה בתוך היישוב, ניתן לצאת מהיישוב למקום הקרוב ביותר האפשרי על מנת לבצעה.

 

אילו שירותים זמינים?
השירותים לאזרח יוגבלו - כלל החנויות סגורות לקבלת קהל למעט חנויות מזון (כולל מזון לבעלי חיים), בתי מרקחת, היגיינה, אופטיקה, חנות למוצרי תקשורת / מחשבים או תיקונם, מוצרים רפואיים ומוצרים חיוניים לתחזוקת הבית.
ניתן לקיים משלוחים מכל עסק ולהניח את המשלוח סמוך לפתח המקום. למידע המלא על השירותים הזמינים.

 

כיצד התחבורה הציבורית עובדת?
התחבורה הציבורית תצומצם למינימום הנדרש ובהתאם להיקף פעילות המשק. למידע המלא על פעילות התחבורה הציבורית.

 

האם מותר לצאת מתחום 1,000 מטרים מהבית לשם קיום תפילות?
לא. תפילות יתקיימו אך ורק בתחום 1,000 מטרים מהבית בשטח פתוח בלבד ועד 20 איש תוך שמירה על מרחק 2 מטרים בין המתפללים. להנחיות המלאות לקיום תפילות.

 

האם ניתן לצאת מהבית לשם הגעה לטיסה?
ניתן לצאת מהבית לשם הגעה לטיסה שיש עבורה כרטיסי טיסה שהוזמנו עד התאריך 25.9.2020 וזאת עד 8 שעות טרם הטיסה. אישורים חריגים למי שרכש כרטיס אחרי 25.9.2020 ניתנים על ידי משרד התחבורה בלבד. להגשת בקשה לאישור חריג
כניסה לארץ תתאפשר לאזרחי ותושבי ישראל, כאשר מי שחזר מחו"ל ושהה במשך 14 יום האחרונים במדינה אדומה יחויב בבידוד. למידע מלא לטסים לחו"ל.

 

אילו פעילויות חינוכיות מתקיימות?
מסגרות החינוך המיוחד, פנימיות, מסגרות לחינוך בלתי פורמלי לילדם עובדים חיוניים עד גיל 12 ומקומות המשמשים מקום שהייה יומי לחינוך ולטיפול בפעוטות שהם ילדי עובדים חיוניים, מסגרות לנוער בסיכון ומסגרות חינוכיות בבתי חולים. למידע המלא על פעילות המסגרות החינוכיות.

 

האם קיימות מגבלות יציאה לעבודה?
חל איסור על מעסיקים לאפשר הגעה של עובדים למקום העבודה, למעט מקרים המפורטים להלן להנחיות המלאות למקומות עבודה. כמו-כן נאסרה הגעת מועמד לראיון עבודה, יש לקיים את הראיון מרחוק.

 

האם מותר לעבוד בבית הלקוח?
מותר לעבוד בבית הלקוח בשירותים חיוניים בלבד, כולל תיקונים ונקיון בית, ותוך הקפדה על כללי משרד הבריאות (איסור על התקהלות ושמירת מרחק של 2 מטרים בין השוהים במקום).

 

האם למקצועות חופשיים כגון עורכי דין ורואי חשבון מותר לקבל קהל?
אם מדובר על צורך חיוני / הכרחי להמשך פעילות העסק מותר להגיע לעבודה. ניתן לקבל קהל רק אם הפגישה מחוייבת מכח חוק, למשל אימות חתימה או אישור נוטריוני.

 

האם צריך להצטייד בתעודת מעבר?
בשלב זה אין צורך בתעודת מעבר עבור כל מגזר או סקטור לטובת הגעה למקומות עבודה.
ככל שיוחלט על החמרה במצב ויוחלט על הנפקת תעודה מסוג זה, תצא הנחייה מטעם המל"ל שתסמיך את הגורם האחראי להנפקתה עבור כלל הגופים.

 

האם להגיע לטיפול רפואי?
חשוב לפעול לפי המלצת הרופא - ביצוע ביקורות, בדיקות וטיפולים.
כאשר לא מרגישים טוב יש לפנות לרופא או לקופת החולים ובמקרה חירום למגן דוד אדום בטלפון 101.
טיפות החלב פתוחות וממשיכות לערוך חיסונים. חשוב להגיע ולא לאחר בחיסוני השגרה. בדיקות סקר מתקיימות עד גיל חודש. ניתן להתייעץ עם האחיות בכל בעיה.

 

איפה ניתן לקיים פעילות ספורטיבית?
ניתן לצאת לפעילות ספורט של יחיד או עם אנשים המתגוררים יחד באותו מקום אך ללא חברים או מאמן. הפעילות יכולה להתבצע מעבר לטווח 1,000 המטרים, שלא באמצעות כלי רכב ממונע. הפעילות הספורטיבית תעשה ללא מסכה.

 

האם ניתן לעבור דירה?
ניתן לחפש דירה, לחתום על חוזה, ולעבור לדירה חדשה - כולל הובלה.
את הדירה החדשה ניתן לראות רק כשהיא ריקה מאדם.
את שלב המשא ומתן על החוזה יש לנהל מרחוק - באמצעות הטלפון, המייל ושיחות וידאו, ולהשאיר את המפגש פנים אל פנים רק למעמד החתימה על החוזה בפועל.
ניתן לבצע את העברת תכולת הדירה באמצעות הובלה מקצועית, כמובן תוך שמירה על מרחק 2 מטרים וחבישת מסכות.

 

האם מעברי הגבול הקרקעיים פתוחים?
מעבר טאבה ורבין סגורים ליציאת ישראלים ופתוחים לכניסת ישראלים בלבד או למי שקיבל אישור מראש ובכתב.

 

מהן ההנחיות לגבי טיפול בבעלי חיים?
מותר לצאת עם בעל החיים לטיפול רפואי וכן לאילוף. מספרות הכלבים סגורות לקבלת קהל.
כמו-כן, אם לא ניתן לדחות זאת, ניתן גם לצאת לשם אימוץ בעל חיים או לפנסיון בעלי חיים.

 

מהן ההנחיות לגבי טיפול בילדים?
ילדים ששני ההורים שלהם עובדים חיוניים או שהורה אחד חיוני והשני אינו מסוגל לטפל בילדים עקב מגבלה בריאותית או צורך בבידוד יכולים להגיע לגן ילדים. על הגננת לדרוש אישורים מתאימים מההורים על מנת לקבל את ילדם לגן. מותר במקרה זה גם להיעזר בבייביסיטר או מטפלת לשם שמירה על ילדים אלו וזאת בתנאי שהם ממקום מגורים אחד בלבד.

חזרתי לארץ מחו"ל, מה עלי לעשות?
כלל הנוסעים שמגיעים לישראל ממדינות אדומות או ששהו ב-14 יום האחרונים במדינה אדומה (קונקשן במדינה אדומה מבלי לצאת משדה התעופה לא נחשבת שהייה), נדרשים לשהות בבידוד למשך 14 יום מרגע הנחיתה.

חוזרים מחו"ל יכולים לצאת ממעבר הגבול לבידוד ביתי (כמו דירה לבד, יחידת דיור נפרדת לחלוטין מדיירים אחרים בבית או מקום אחר העומד לרשותם), אם יפרטו, במסגרת התשאול שנערך להם בעת חזרתם לארץ, את מקום הבידוד העומד לרשותם ואת תנאיו, וכן יתחייבו בכתב שלא לנסוע בתחבורה ציבורית לביתם.

נציג משרד הבריאות רשאי להורות לחוזרים מחו"ל לשהות במלונית לבידוד מטעם המדינה אם השתכנע כי החוזרים אינם יכולים לקיים את חובת הבידוד במקום מגוריהם או במקום אחר, או אם סירבו החוזרים לחתום על ההתחייבות או לדווח על מקום הבידוד.

 

כיצד יש להגיע משדה התעופה למקום הבידוד ?
יש להגיע משדה התעופה למקום הבידוד בדרך המהירה ביותר. חל איסור על שימוש בתחבורה ציבורית, למעט איסוף על-ידי בן משפחה או מוניות, ובתנאי שבמונית לא יישב נוסע נוסף, למעט אנשים המתגוררים יחד. הנסיעה במונית תיעשה בהתאם להנחיות, כאשר על הנוסע לשבת במושב האחורי וחלונות הרכב יהיו פתוחים.

 

מי מגיע למלוניות החלמה?
אזרחים שאובחנו כחולים. ההחלטה על שהייה במלונית החלמה מתקבלת על ידי משרד הבריאות בשיתוף קופות החולים ועל-פי מצבו הרפואי של האזרח. קופת החולים אחראית ליצור קשר עם המבוטח שלה ולעדכן אותו על העברתו למלונית. ניוד האורח למלונית מתבצע על ידי מד"א. פירוט מלא בקישור הבא


מה תספק המדינה במלוניות?
המדינה תספק למי שמצוי במלונית מוצרי מזון ומוצרי ניקיון. ניתן להביא מוצרים לאנשים השוהים במלונית בתיאום עם הקבלה של המלון.

 

מהן ההנחיות לנסיעה לחו"ל?
ניתן לצאת רק לטיסות שכרטיסי הטיסה עבורן הוזמנו עד התאריך 25.9.2020 או שניתן אישור חריג ממשרד התחבורה. יש לוודא תחילה (טרם קניית הכרטיס) שהמדינה פתוחה לכניסת ישראלים ומהי מדיניות הכניסה למדינה.
יש למלא טופס הצהרת בריאות עד 24 שעות לפני הטיסה ולקבל אישור יציאה מהארץ התקף למשך 24 שעות.
את האישור יש להדפיס ולחילופין לשמור עותק דיגיטלי ולהציג בפני נציגי חברת התעופה או נציגי רשות שדות התעופה.
נוסע שלא יאשר את הצהרתו לא תאושר עלייתו למטוס.

לפרטים מלאים בנושא יציאה מישראל.


למי מותר להיכנס לישראל?

הכניסה לישראל מותרת לכל אזרח או תושב ישראל. יש למלא טופס דיווח כניסה לישראל במהלך 24 השעות שלפני הטיסה. אם שהו במדינות אדומות ב-14 יום טרם חזרתם לארץ, הם מחויבים בבידוד עם חזרתם.
בעלי אזרחות זרה המעוניינים להיכנס למדינת ישראל נדרשים, בנוסף למילוי טופס דיווח כניסה לישראל, לקבל אישור כניסה למדינת ישראל חתום על ידי הקונסוליה הישראלית במדינתם. אם שהו במדינות אדומות ב-14 יום טרם הגעתם לישראל, הם מחוייבים בבידוד עם הגעתם לארץ של 14 יום. לפרטים מלאים


אם החלמתי מהנגיף לפני צאתי מהארץ, אצטרך בידוד בחזור?
אדם שהיה חולה בעבר וקיבל תוצאה שלילית על ידי משרד הבריאות הישראלי, לא מחויב בבידוד בחזרתו מחו"ל. יש להציג תוצאות בדיקות בנתב"ג בתהליך הכניסה לארץ על מנת לקבל את האישור לכך.
לפרטים מלאים בנושא חזרה מחו"ל.

כיצד ניתן להישאר מוגנים במהלך קניות?
אסור לצאת מהבית כאשר יש חום או תסמיני מחלה אחרים. יש לתכנן קניות בשעות שאינן שעות השיא, לבחור חנות מקומית שאינה צפופה, וללכת לבד. במידת האפשר, מומלץ כי אנשים מעל גיל 65 ובעלי מחלת רקע כרונית יימנעו מיציאה לקניות. שרידות נגיף הקורונה על אריזות היא נמוכה ואין כיום ראייה שנגיף הנמצא על אריזות מעביר מחלה.

 

באלו אמצעי זהירות יש לנקוט בזמן הכנת מזון?
יש לשטוף ידיים לאחר מגע עם אריזת מזון, לאחר הוצאת מזון מהאריזה, לפני הכנת המזון ולאחר טיפול במזון גולמי (מוצרי בשר ודגים, ביצים, פירות וירקות).
פירות וירקות יש לשטוף במי ברז עד להורדת הלכלוך הגס (גם פירות וירקות הנאכלים מקולפים כמו אבטיח ומלון). לא מומלץ להשתמש בסבון לצורך השטיפה. יש לייבש את הירק או הפרי באמצעות שפשוף במגבת נקיה.
יש להשתמש במשטחי חיתוך נפרדים למזון גולמי ולמזון מוכן לאכילה.
יש להכניס לקירור מזונות רגישים.
יש לבשל היטב מוצרי בשר להשמדת חיידקים.

 

האם יש סיכון במשלוחים ומוצרים שנשלחו מחו"ל ובפרט מסין?
על פי המידע הקיים כיום, נגיפי קורונה אינם שורדים על חפצים לזמן ממושך, ולא דווח על העברת המחלה בדרך זו.

 

האם יש צורך באגירת מזון?
אין צורך להצטייד לתקופה ארוכה, הסופרים ורשתות השיווק ישארו פתוחים כל הזמן.

 

האם ניתן לבטל עסקאות (מכר מרחוק) לשירותי הארחה, נסיעה, חופש או בילוי על רקע המצב?
ניתן לבטל את עסקה תוך 14 יום מביצוע העסקה או קבלת החוזה/טופס גילוי נאות (לפי המאוחר), ובתנאי שעד מועד מתן השירות יש יותר מ-7 ימים שאינם ימי מנוחה. דמי ביטול יעמדו על 5% מהעסקה או 100 שקל, לפי הנמוך מביניהם.
אזרחים ותיקים, עולים חדשים ואנים עם מוגבלות רשאים לבטל עסקת מכר מרחוק מיום ביצוע העסקה ועד ארבעה חודשים אחריה או מיום קבלת מסמך גילוי נאות לפי המאוחר מבניהם, ובלבד שההתקשרות בעסקה כללה שיחה בין העוסק לצרכן טרם ביצוע העסקה ובכלל זה שיחה באמצעות תקשורת אלקטרונית שכוללת שיחה רציפה כגון צ'אט.

מה לעשות אם זיהיתי הפרת הנחיות?
יש להתקשר למשטרה בטלפון 100 או למוקד הרשות המקומית בטלפון 106.

 
 מה הקנסות בגין הפרת ההנחיות?
לפירוט הקנסות בגין הפרת ההנחיות


האם יש קנס כאשר מישהו נדרש להכנס לבידוד ושוכח לדווח על כך למשרד הבריאות?
הפרת חובת דיווח למשרד הבריאות נושא בחובו קנס של 3,000 שקל.

 

הפרתי הוראה לבידוד. איזה עונש אני עלול לקבל?
הקנס על הפרת הוראה לבידוד עומד על 5,000 שקל.

 

הפצתי ידיעה כוזבת (Fake news), מה העונש הצפוי לי?
כנגד מפיצי ידיעות כוזבות תיפתח חקירה פלילית.

 

קיבלתי קנס, מה אני עושה עכשיו?
בהודעת הקנס מפורטים: שם הנקנס וכתובתו, תיאור תמציתי של העובדות שבגינן ניתן הקנס המהוות את העבירה, ציון המקום והזמן שבהם נעברה העבירה, אם אפשר לברר אותם, ציון הוראות החיקוק בהן נקבעה העבירה (תקנות שעת חירום) וגובה הקנס המוטל.
אדם שקיבל קנס בשל הפרת אחת ההוראות לעיל יוכל:

1. לשלם את הקנס תוך 60 ימים מיום מתן הקנס.
2. להגיש בקשה להישפט.
3. להגיש תוך 30 ימים מיום הקנס בקשה לתובע לביטול הקנס, אם התקיימה אחת מהעילות הבאות: העבירה לא נעברה, או שהעבירה לא נעברה בידי הנקנס או אם הנסיבות אינן מתאימות להמשך ההליכים.
בגב הודעת הקנס מצוינים פרטי ההתקשרות עם התביעה לצורך הגשת בקשות אלו באופן מקוון באתר האינטרנט.

 

אני חושש מאלימות בבית השכנים. מה ניתן לעשות?
במקרי חירום מידיים מומלץ להתקשר 100 למשטרה או 118 לקו החם של משרד הרווחה, הפועל 24 שעות ביממה.
פירוט נוסף בנושא אכיפה בקישור הבא

מהו בידוד ביתי?
אנשים ששהו בקרבת חולה קורונה מאומת, חזרו מחו"ל ממדינות אדומות או אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים, נדרשים לבידוד למשך 14 ימים ממועד האירוע שגרם לבידוד. מטרת הבידוד היא עצירת ההדבקה ומניעת מחלת הקורונה בישראל. לשם כך נדרש לבצע בידוד לפי ההנחיות המפורטות באתר משרד הבריאות.

 

למי יש להודיע על כניסה לבידוד בית?
על פי חוק, יש להודיע על כניסה לבידוד בית למשרד הבריאות באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני של משרד הבריאות – 5400* .

 

כיצד יש לנהוג בעת ביצוע בידוד בית?
אין לצאת מהבית. יש לשהות בחדר נפרד מאוורר היטב עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכת אף-פה או בבד. אין להכניס מבקרים לבית.
על כל בני הבית להקפיד על שטיפת ידיים או חיטוי בחומר חיטוי אלכוהולי באופן תכוף.
יש להימנע ככל האפשר מהכניסה אל חדרו של השוהה בבידוד. בכניסה לחדר הבידוד מומלץ לכסות את הפה והאף. פירוט מלא באתר משרד הבריאות.

 

כיצד מתבצע בידוד בית לקבוצה או משפחה של מבודדי בית?
יש להקפיד על כל ההנחיות לאדם הבודד, ובנוסף על ההנחיות הבאות:
• מספר מבודדים באותו משק בית יכולים לשהות יחד באותו חדר.
• אם כל בני הבית נדרשים לבידוד, ניתן לשהות בכל חללי הבית.
• יש להימנע על כמה שניתן ממגע גופני בין המתבודדים.

 

מה עושים אם מופיעים חום או תסמינים נשימתיים בעת שהייה בבידוד?
אם הופיעו חום או תסמינים נשימתיים, ובכל בעיה רפואית, יש ליצור קשר עם הרופא או קופת החולים ובמקרה חירום עם מוקד 101 של מד"א.

 

מה המגבלות על בני בית של אדם השוהה בבידוד?
אם תנאי הבידוד נשמרים, בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל מגבלה.

 

מה קורה כאשר ילד, שצריך השגחה צמודה, צריך להיות בבידוד?
• יימצא הורה אחד קבוע בבידוד עם הילד במרחב נפרד משאר בני הבית.
• אם לא ניתן לשמור על הפרדה בין ילדי הבית - כל בני המשפחה נדרשים לשהות בבידוד.

 

באילו מצבים מגע עם אדם המאובחן כחולה קורונה מחייב בידוד בית?
שהייה במרחק של עד 2 מטרים, במשך 15 דקות לפחות עם אדם מאובחן. אם זהותו אינה ידועה, 15 דקות לפחות של שהייה באותו מקום מחייבת כניסה לבידוד.
כמו כן יש להכנס לבידוד במקרה של נסיעה משותפת בכל אמצעי תחבורה, מגע פיזי כמו נשיקה, חיבוק או לחיצת יד, ללא קשר לזמן שהייה בסביבת החולה.

 

מה עלי לעשות אם הייתי במגע הדוק עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה במחלת נגיף קורונה החדש ונמצא כעת בבידוד. האם אני בסכנת הדבקות?
ניתן להמשיך בשגרת החיים ואין כל צורך להיכנס לבידוד בית. לפי משרד הבריאות, הסיכון להדבקות במחלת נגיף קורונה החדש כתוצאה ממגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה מאומת הינו זניח.

מידע מלא על הנחיות בידוד ביתי בקישור הבא

יש לי בעל חיים בבית, כיצד עלי להיערך?
הסופרמרקטים פתוחים כך שאין צורך להצטייד בכמויות גדולות של מזון. עם זאת מומלץ שיהיה די מזון וציוד (כמו חול לחתולים) בכמות שתספיק לשבועיים, למקרה שתדרשו להכנס לבידוד.
יש לאתר חנויות שעושות משלוחים לאזור המגורים שלכם או חנויות הסמוכות לאזור מגורים, וכן וטרינר שנמצא קרוב למקרי חירום.

 

האם אני יכול להדביק את חיית המחמד שלי?
מאחר שנגיפי קורונה מסוגים שונים עלולים להדביק חיות, מומלץ לנקוט במשנה זהירות ולא לטפל בחיית מחמד אם סובלים מתסמינים החשודים כמחלת קורונה. אם חייבים לבא במגע עם בעלי חיים במצב זה יש לעטות מסכת פה-אף ולהקפיד על רחיצת ידיים.

 

אני בבידוד בית, האם מותר לי להוציא את הכלב לטיול?
מי שנדרש להישאר בבידוד לא יכול להוציא את הכלב. ניתן לבקש מבני משפחה או שכנים לסייע, לפנות לשירותי דוג ווקר או להיעזר בקבוצות אוהבי בעלי חיים ברשתות החברתיות, שבחלקן אפשר למצוא גם מתנדבים לצורך זה.
חשוב שהאדם שמוציא את הכלב לטיול יקפיד להשתמש בכפפות חד פעמיות וישטוף ידיים לאחר הטיול. כמו כן, מומלץ לשים על הקולר תג עם שמכם ומספר הטלפון שלכם, למקרה שהכלב יברח במקרה שאדם אחר מוציא אותו.

 

כיצד ניתן להביא/ להחזיר חיית מחמד מחו"ל?
ניתן לקבל ממשרד הבריאות אישור לבידוד ביתי כבר בחו"ל, ובמקביל לפנות לשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות. כך לא יהיה צורך להטיס את חיית המחמד בתא המטען.
במשרד הבריאות יש לפנות למנהלת פניות הציבור, חן וונדרסמן
במשרד החקלאות יש לפנות לשרותים הווטרינריים בנתב"ג 03-9792240 או בכתובת הדוא"ל .
אם האישור לבידוד מתקבל יש להעביר אותו לשירותים הווטרינריים בנתב"ג.

מתי יש לעטות מסכה?
יש חובה לעטות מסכה בכל מקום שאינו מקום המגורים.

 

חובת עטיית אינה חלה במקרים הבאים:
1.  ילדים מתחת לגיל 7.
2. מי שיש לו סיבה רפואית, נפשית או שכלית
3. במהלך שהות במקום סגור או מופרד לבד או עם אנשים הגרים יחד (כולל נסיעה ברכב).
4. מדבר בשידור בכלי תקשורת בתנאי ששומר על מרחק 2 מטרים.
5. שני עובדים היושבים בחדר בקביעות בתנאי שנשמר ביניהם מרחק של 2 מטרים.
6. בעת פעילות ספורטיבית.

 

האם ערכות מגן יעילות כנגד הקורונה? האם ניתן להשתמש בהן?
ערכות מגן אינן יעילות כנגד קורונה ויש איסור להשתמש בהן בתקופה זו.

 

מה ניתן לעשות על מנת להימנע מהדבקה בנגיף הקורונה?
שמירה על מרחק 2 מטרים, עטיית מסכה ושמירה על כללי ההגיינה:
• רחיצת ידיים עם מים וסבון או בחומר חיטוי על בסיס אלכוהול לעיתים קרובות,
• הימנעות מקשר הדוק עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית חדה, חולים, משתעלים או מתעטשים.
• שמירה ככל האפשר על מרחק של 2 מטרים מכל אדם אחר והמנעות מלחיצות ידיים או כל מגע פיזי אחר.
• הימנעות ככל הניתן ממגע ישיר בחפצים או משטחים במקומות ציבוריים שרבים נוגעים בהם באופן קבוע.
• הימנעות ממגע עם הפה, האף והעיניים.
• שיעול ועיטוש למרפק או למטפחת חד פעמית ולהשליך אותה לאשפה. במקרה של עיטוש או שיעול לכף היד, רחיצת ידיים מייד לאחר מכן.
• הימנעות משימוש בכלי אוכל משותפים באותה ארוחה.
• הימנעות מיציאה מהבית כאשר מרגישים חולים.