היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

כך נפעל בקבלת התרעה

בתוך מבנה או בחוץ, בנסיעה ברכב הפרטי או בתחבורה הציבורית - כך נדע כיצד עלינו לפעול בזמן קבלת התרעה, בכל מקום בו אנו נמצאים

בעת התרעה יש להיכנס למרחב המוגן בהתאם לזמן ההתגוננות העומד לרשותנו ולפעול על-פי ההנחיות הבאות:


השוהים במבנה -

יש להיכנס לממ"ד (מרחב מוגן דירתי), ממ"ק (מרחב מוגן קומתי), ממ"מ (מרחב מוגן מוסדי), מקלט, חדר מדרגות פנימי או חדר פנימי מוגן ולסגור את הדלת ואת החלונות.
בממ"ד, ממ"ק וממ"מ יש לסגור ולנעול את הדלת על ידי סיבוב הידית ב-90 מעלות ולוודא את סגירת חלון הפלדה וחלון האלומיניום.


השוהים בחוץ -

 • בשטח בנוי - יש להיכנס למבנה קרוב.

 • בשטח פתוח - יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.


הנוסעים ברכב -

יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה תוך הזמן העומד לרשותנו - יש לצאת ולהתרחק מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.
רק אם לא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך, לרדת מתחת לקו החלונות ולהמתין 10 דקות.

הנוסעים בתחבורה ציבורית - 

• אוטובוס בינעירוני והסעות תלמידים - על הנהג לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות ועל הנוסעים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. 

• אוטובוס עירוני - על הנהג לעצור בצד הדרך ולפתוח את הדלתות כדי שהנוסעים יוכלו להכנס למבנה קרוב. במידה שלא ניתן להגיע למבנה בזמן העומד לרשותנו, יש להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. 

• רכבת - על הנהג להאט את הרכבת ל-30 קמ"ש למשך 10 דקות ועל הנוסעים להתכופף מתחת לקו החלונות.


הנחיות נוספות -

יש להישאר במרחב המוגן 10 דקות כדי להתגונן ממטח טילים ומשגרי יירוט. שימו לב: אין שינוי בהנחיות לציבור בעקבות פעילות מערכות ההגנה של צה"ל, מכיוון שמערכות אלו אינן נותנות מענה הגנתי מלא לירי, ויש להקפיד על זמן המתנה של 10 דקות במרחב המוגן. 

יש להתרחק מחפצים לא מזוהים. במידה שראיתם רקטה או טיל על הארץ, יש להרחיק סקרנים ולהודיע לגורמי הביטחון.

 אין להתקהל באיזור נפילה או יירוט, ההתקהלות מסוכנת עקב האפשרות לרסס ולנפלים כתוצאה ממערכת היירוט ומחשש למטח נוסף.

אין הנחות - נשמעים להנחיות!

שאלות ותשובות

כיום יש בישראל כ-1,700 אזורי התרעה. לכל אזור התרעה הוגדר זמן התגוננות שהוא זמן הכניסה למרחב המוגן. לרוב האזורים בארץ הוגדר זמן התגוננות של דקה וחצי. באזורים הקרובים לגבולות הוגדר זמן התגוננות משתנה שנע בין: מיידי, 15 שניות, 30 שניות, 45 שניות ודקה.
זמן ההגעה למרחב המוגן הוא קבוע ולא משתנה מאיום לאיום. לרוב האזורים בארץ הוגדר זמן התגוננות של דקה וחצי. באזורים הקרובים לגבולות הוגדר זמן התגוננות משתנה שנע בין: מיידי, 15 שניות, 30 שניות, 45 שניות ודקה. הזמן שהוגדר לכל אזור הוא בהתאמה לאיום הסביר והחמור ביותר.
שם היישוב הוא אזור ההתרעה. בערים המפוצלות, ניתן להזין כתובת ולקבל את אזור ההתרעה.
התרעות פיקוד העורף מופצות לציבור במגוון דרכים, לכל אדם, בכל מקום ובזמן רלוונטי, בבית, בעבודה, בחוץ וברכב. חשוב לבחור בשגרה את אמצעי ההתרעה שלכם מראש: • אפליקציית פיקוד העורף - להורדה • תחנות הרדיו הארציות והאזוריות • ערוצי טלוויזיה: תאגיד השידור, ערוץ רשת 13, ערוץ קשת 12, ערוץ 9 וערוץ 140 • אתרי אינטרנט - ynet, מאקו, רשת, ישראל היום, וואלה, ערוץ 7 • פורטל חירום לאומי (אתר זה) - ניתן להיכנס ל"התרעות" (לינק) ולבחור את היישוב בו אנו מעוניינים לקבל בו התרעה. • צופרי פיקוד העורף הפרוסים ברחבי הארץ
הצופרים מיועדים בעיקר לשוהים בשטח פתוח. אם אתם שוהים במבנה, קיימת סבירות שלא תשמעו את האזעקה בשל פעילות המזגן בביתכם, חלונות סגורים, טלוויזיה שפועלת ואף בשל גובה המבנה. לחילופין, ייתכן שהאזעקה תשמע גם מחוץ לאזור המאוים. לכן מומלץ להשתמש באמצעי נוסף לקבלת ההתרעה - אפליקציית פיקוד העורף, רדיו, טלוויזיה, אתרי אינטרנט חדשותיים או פורטל פיקוד העורף (אתר זה).
זה קשור להנחיות התנהגות בעת התרעה לממ"ד (מרחב מוגן דירתי). הממ"ד בנוי כך שהוא המקום הבטוח ביותר בירי רקטות. רק במידה שאין ממ"ד או מקלט שניתן להגיע אליו תוך זמן ההתגוננות, יש להכנס לחדר המדרגות, בתנאי שהוא פנימי. בבניין מעל 3 קומות, כל קומות חדר המדרגות מוגנות, פרט לקומת הקרקע ושתי הקומות העליונות ולכן יש לרדת שתי קומות. בבניין בן שלוש קומות קומת חדר המדרגות המוגנת ביותר היא הקומה האמצעית (קומה שנייה) ולכן יש לרדת קומה אחת. אם אין חדר מדרגות פנימי, יש לבחור חדר פנימי שבו מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים. גם מסדרון יכול לשמש חדר פנימי.
באין ממ"ד, ממ"ק, מקלט או חדר מדרגות פנימי, יש לבחור חדר פנימי מוגן שבו יש מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים. יש להיצמד לקיר פנימי ולשבת מתחת לקו החלונות.
יש להכנס לחדר פנימי במבנה, ללא חלונות ופתחים חיצוניים.
בעת שהייה בבית ניתן לקבל התרעה באמצעות הטלוויזיה, ההתרעה תופעל באמצעות כתובית בצד ימין של המסך המציינת את שמות הרשויות לדוגמא: רמלה, לוד וכו'. בעיר מפוצלת יופיע השם של האזור שהותרע לדוגמא: באר שבע דרום. ההתרעות בטלוויזיה ניתנות בערוצים: 14, 13,12,11,9
ניתן לקבל מידע על התרעות שהופעלו על ידי פיקוד העורף באמצעות כניסה לאזור היסטוריית התרעות באתר זה.
אם יש ספק, אין ספק. בהישמע אזעקה יש להיכנס למרחב המוגן ולשהות בו 10 דקות, ללא קשר לעוצמת האזעקה. עם זאת חשוב לדעת, כי מצב שבו נשמע אזעקה מצופרי פיקוד העורף עלול להיגרם ממספר סיבות: 1. מערכות ההתרעה של פיקוד העורף סלקטיביות ומפעילות את האזעקה רק באזור בו קיימת סכנה. ייתכן שבשל סמיכות יישובים, האזעקה תשמע גם מחוץ לאזור המאויים מאחר שגלי הקול מתפשטים. לפיכך כדאי להתבסס על אמצעי ההתרעה הזמינים בנוסף לצופרים - אפליקציית פיקוד העורף, רדיו, טלוויזיה, אתרי אינטרנט חדשותיים ופורטל החירום הלאומי (אתר זה).2. שהייה בתוך מבנה תקשה על שמיעת האזעקה בשל חלונות סגורים, טלוויזיה ומזגן פועלים או הפרעות נוספות. על כן מומלץ להיעזר באמצעי ההתרעה הנוספים הקיימים. במידה שסיבות אלו נשללו, ייתכן כי מדובר בפער בכיסוי הצופרים במרחב. במקרה זה יש לדווח לרשות המקומית, שתבצע בדיקה משותפת עם פיקוד העורף.
שמיעת הפיצוץ יכולה לנבוע מנפילה בשטח פתוח או מיירוט קרוב שאינן מסכנים אותנו ועל כן לא הופעלה התרעה. מערכות ההתרעה של פיקוד העורף סלקטיביות ויפעילו התרעה בכל מקום בו קיימת סכנה לאוכלוסייה.
משך האזעקה = זמן ההגעה למרחב המוגן. זאת כדי לתת אינדיקציה לזמן שנותר עד מציאת מחסה, או במידה שאנו נמצאים באזור שמשך זמן ההתגוננות לא ידוע לנו. במידה שנשמעת אזעקה באזורכם, עליכם להגיע למרחב המוגן לפני תום האזעקה. אם לא הספקתם להיכנס למבנה או מחסה קרוב, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. בכל מקרה, יש לשהות במרחב המוגן 10 דקות.
פיקוד העורף יפעיל התרעה בכל מקום בו נשקפת סכנה לאוכלוסייה. על כן, יירוט שמסכן את האוכלוסייה תפעל התרעה בגינו.