היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

מה זמן ההגעה למרחב המוגן?

כיצד ניתן לדעת מה אזור ההתרעה שלנו ומה זמני הכניסה למרחב המוגן, ובאילו אמצעים ניתן לקבל את ההתרעות? מדריך

עורף מדינת ישראל מאוים באופן תדיר על ידי ירי רקטות וטילים. במקרה שנשקפת סכנה לאזרחים, פיקוד העורף מפעיל מערך התרעה, שמספק אזהרה מקדימה בדבר האיום הצפוי. זאת במטרה להבטיח שהתושבים יוכלו להתגונן ולנקוט בפעולות שיגנו על חייהם ועל חיי יקיריהם.
התרעות פיקוד העורף ניתנות באופן ממוקד לכל ישוב  בנפרד ומופעלות רק באזורים שנשקפת בהם סכנה לאוכלוסייה. זאת במטרה לאפשר לאזרחים להמשיך בשגרת החיים גם במצב החירום ולחסוך במציאות מורכבת זו   פעולות כניסה למרחב המוגן . אם לא הופעלה התרעה באזור מסויים - משמע שלא הייתה בו סכנה לתושבים.

בישראל קיימים כיום  כ-1,700 אזורי התרעה. במסגרת זו, לכל יישוב יש אזור התרעה מוגדר תחת שם היישוב. לדוגמה: אזור ההתרעה של העיר אשקלון הוא "אשקלון". עשר ערים ברחבי הארץ פוצלו לכמה אזורי התרעה:  אשדוד, באר שבע, הרצליה, חדרה, חיפה, ירושלים, נתניה, ראשון לציון, רמת גן ותל אביב-יפו. כך למשל: אזור ההתרעה של יפו הוא "תל אביב - דרום העיר ויפו".
לכל יישוב קיים זמן התגוננות  שמגדיר את הזמן שיש לשוהים בו  לפעול ולהיכנס למרחב המוגן.


איך ניתן לדעת מה אזור ההתרעה שלי?

שם היישוב הוא אזור ההתרעה. בערים המפוצלות, ניתן להזין כתובת ולקבל את אזור ההתרעה.כדי לדעת מהו אזור ההתרעה שאליו אתם שייכים וכמה זמן יש לכם מרגע קבלת ההתרעה עד לכניסה למרחב המוגן, היכנסו לכאן והזינו את שם הישוב (ואת כתובת המגורים במקרה של עיר מפוצלת) שבו אתם מתגוררים.

כיצד נקבל את ההתרעה?

התרעות פיקוד העורף מופצות לציבור במגוון דרכים, לכל אדם, בכל מקום ובזמן רלוונטי, בבית, בעבודה, בחוץ וברכב. חשוב לבחור בשגרה את אמצעי ההתרעה שלכם מראש:

• אפליקציית פיקוד העורף - להורדה

• תחנות הרדיו הארציות והאזוריות.

• ערוצי טלוויזיה- תאגיד השידור, ערוץ רשת 13, ערוץ קשת 12, ערוץ 9 וערוץ 140.

• אתרי אינטרנט- ynet, מאקו, רשת, ישראל היום, וואלה, ערוץ 7.

• פורטל חירום לאומי (אתר זה) - ניתן להיכנס ל"התרעות" ולבחור את היישוב בו אנו מעוניינים לקבל בו התרעה. אם לא נבחר יישוב, נקבל את כל ההתרעות בתנאי שהאתר פתוח במחשב. בנוסף ניתן גם לצפות בהיסטוריית התרעות. 

• צופרי פיקוד העורף הפרוסים ברחבי הארץ -  כפי שמפורט בהמשך.


קבלת התרעה ביתית:

ניתן לקבל התרעה סלקטיבית ואישית לביתכם בכל פעם בו מופעלת התרעה ביישובכם על ידי הפעלת "הגל השקט" בפורטל חירום לאומי. לשם כך, הקליקו על "התרעות" באתר זה, והגדירו את שם הישוב שעבורו ברצונכם לקבל התרעה. כל עוד הפורטל פתוח במחשב תוכלו לקבל התרעה לביתכם באמצעות צליל ותצוגה. אם לא תגדירו את רשימת היישובים שברצונכם לקבל התרעה, תוכלו לקבל התרעה על כל יישוב.


זמן ההגעה למרחב המוגן

לרוב האזורים בארץ הוגדר זמן התגוננות של דקה וחצי. באזורים הקרובים לגבולות הוגדר זמן התגוננות משתנה שנע בין: מיידי, 15 שניות, 30 שניות, 45 שניות ודקה.

חשוב לדעת, משך האזעקה = זמן ההגעה למרחב המוגן. זאת כדי לתת לתושבים אינדיקציה לזמן שנותר להם למצוא מחסה ולוודא שגם מי שלא יודע את זמן ההתגוננות הנדרש יגיע למחסה בזמן.
אם נשמעת אזעקה באזורכם, עליכם להספיק להגיע למרחב המוגן לפני תום האזעקה. אם לא הספקתם להיכנס למבנה או מחסה קרוב, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. בכל מקרה, יש לשהות במרחב המוגן 10 דקות.


יוצאים מן הכלל:

 • באזורים "קו עימות" ו"גולן" - משך האזעקה 15 שניות, אך זמן ההגעה למרחב המוגן הוא מיידי. על כן ברגע הישמע האזעקה יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. 

 • באזור "עוטף עזה" - תישמע אזעקת "צבע אדום" וזמן ההגעה למרחב מוגן הוא 15 שניות.

 • באזור "ערבה" - משך האזעקה דקה וחצי, אך זמן ההגעה למרחב המוגן הוא שלוש דקות.


באילו אמצעי התרעה כדאי להשתמש?

חשוב להכיר את כל אמצעי ההתרעה בשגרה ולבחור במתאימים לנו, בהתאם למקום המצאנו:
בבית - אפליקציית פיקוד העורף, אתרי האינטרנט, ערוצי הטלוויזיה ותחנות הרדיו
ברכב - אפליקציית פיקוד העורף, תחנות הרדיו
בחוץ - אפליקציית פיקוד העורף וצופרי פיקוד העורף


אפליקציית פיקוד העורף

המערכת של יישומון (אפליקציית) פיקוד העורף פועלת בצורה סלקטיבית שמתאימה באופן אישי את ההתרעות לפי מקום המגורים. היישומון מעביר את ההנחיות ואת המידע לציבור דרך הטלפונים החכמים בשגרה ובחירום. ביישומון ניתן לראות את הדברים הבאים:

  1. התרעה ב-10 אזורי עניין (יישובים).
  2. התרעה לפי מיקום.
  3. הנחיות מצילות חיים באירוע.
  4. הנחיות לאופן ניהול שגרת החיים בחירום.

לאחר הורדת היישומון והתקנתו בנייד, ניתן לקבל התרעה על בסיס שירותי מיקום (יש לוודא הדלקת שירותי מיקום). בנוסף, ניתן להגדיר עד 10 אזורי עניין (יישובים) שלגביהם תינתן התרעה על ירי באמצעות היישומון ההתרעה מתקבלת במכשיר באופן אוטומטי במקרה של איום או סכנה. על המכשיר להיות מופעל כדי לקבל התרעות.
 
היישומון מאפשר תמיכה ב-4 שפות: עברית, אנגלית, ערבית ורוסית. ניתן לשנות את הגדרת השפה בהגדרות היישומון.
 
פיקוד העורף בימים אלה עובד על השקת אפליקציה חדשה שתושק לקראת סוף השנה.


צופרי פיקוד העורף

ברחבי ישראל פרוסים אלפי צופרים של פיקוד העורף, המיועדים בעיקר לאוכלוסייה השוהה מחוץ למבנה. הצופרים מספקים התרעה באמצעות אזעקה עולה ויורדת שנשמעת ברדיוס של קילומטר, ובעוטף עזה באמצעות אזעקת צבע אדום שנשמעת ברדיוס של חצי קילומטר.
 
פרק הזמן שבו נשמעת האזעקה הוא פרק הזמן העומד לרשותנו על מנת להיכנס למרחב המוגן. באופן זה יכול כל אדם השוהה בחוץ או באזור שאינו מקום מגוריו, לשמוע את האזעקה ולדעת כמה זמן יש לו להתגונן. אם נגמרה האזעקה קודם להגעה למרחב המוגן, יש להישכב על הקרקע ולהגן על הראש.
 
יש לקחת בחשבון כי ייתכן שהאזעקה תשמע גם מחוץ לאזור המאוים. לחילופין, אם אתם שוהים במבנה, קיימת סבירות שלא תשמעו את האזעקה בשל פעילות המזגן בביתכם, חלונות סגורים, טלוויזיה שפועלת או גובה המבנה. לכן ניתן וכדאי להשתמש באחד מהאמצעים הנוספים שפורטו.
 
רוב הצופרים מותקנים על גגות מוסדות ציבור ומוסדות חינוך, הם לא פולטים קרינה ואינם מסוכנים. אותם הצופרים משמשים גם למתן התרעה במצבי חירום וגם לצפירה בימי הזיכרון לשואה ולגבורה ולהתייחדות עם חללי צהל ומערכות ישראל.  בעשור האחרון הוחלפו הצופרים ובשנת 2018 הם שודרגו עקב המעבר להתרעה ממוקדת לפי יישובים. פיקוד העורף מבצע מעת לעת תרגילים לבדיקת כיסוי הצופרים ופועל רבות לשיפור מערך ההתרעה בישראל.

להיסטורית התפתחות ההתרעה

שאלות ותשובות

פיקוד העורף מנגיש את ההתרעה באמצעים הבאים: צופרים, טלוויזיה, רדיו, יישומון פיקוד העורף, אתר פיקוד העורף, ואתרי אינטרנט חדשותיים. אם אתם שוהים במבנה, קיימת סבירות שלא תשמעו את האזעקה בשל פעילות המזגן בביתכם, חלונות סגורים, טלוויזיה שפועלת ואף בשל גובה המבנה. לכן מומלץ להוריד את יישומון פיקוד העורף למכשירכם האישי.
הצופרים הפרוסים ברחבי הארץ נועדו לתת התרעה באמצעות אזעקה עולה ויורדת (או צבע אדום באזור עוטף עזה). מערך הצופרים נועד בעיקר לאוכלוסייה השוהה מחוץ למבנה. פרק הזמן בו נשמעת האזעקה הינו פרק הזמן הקיים להגעה למרחב מוגן, שנע בין (אם נגמרה האזעקה וטרם הגעת למרחב המוגן, יש להישכב על הקרקע ולהגן על הראש).
צופרי פיקוד העורף פרוסים ברחבי המדינה לשם מתן התרעה לציבור באמצעות הפעלת אזעקה.
ניתן לפנות לפיקוד העורף באמצעות האתר או באמצעות שיחה למרכז המידע (בטלפון 104). יש להעביר את פרטיכם, שם הפונה והכתובת המדויקת בה אתם נמצאים ואת פרטי התלונה (היכן נמצא הצופר, מהם הצלילים שהוא מפיק ובאיזו תדירות). השימוש בפרטים שתעבירו יאפשר לפיקוד העורף לזהות ולתקן את הצופר.
ההתרעות ממערך הצופרים של פיקוד העורף מיועדות בעיקר לשוהים בשטח פתוח. במידה שאתם שוהים במבנה, מומלץ להיעזר באמצעי התרעה נוספים כמו יישומון פיקוד העורף, רדיו, טלוויזיה, אתרי אינטרנט חדשותיים או בפורטל החירום הלאומי (אתר זה - תחת "התרעות"). במידה שאתם מחוץ למבנה ואתם סבורים ששמעתם אזעקה, יש לפנות לקצין הביטחון של הרשות המקומית.
יש לבדוק אם במפעל יש כורזית ולוודא כי ישומון פיקוד העורף מותקן על המכשיר הנייד האישי.
אלה אותם צופרים.
האזעקה מהווה אמצעי מציל חיים במקרה של ירי רקטות וטילים וכן לאיומים נוספים. מיקום התקנתם ופריסתם של הצופרים נקבעו יחד עם הרשות המקומית. מרבית הצופרים מותקנים על גגות מוסדות ציבור ומוסדות חינוך ואינם מהווים כל סכנה בריאותית.
יישומון (אפליקציית) פיקוד העורף הוא מערכת סלקטיבית ואישית להתרעה והעברת הנחיות ומידע לציבור לטלפונים חכמים, בשגרה ובחירום. ביישומון ניתן לראות את הדברים הבאים: א. התרעה ב-10 אזורי עניין (יישובים) ב. התרעה לפי מיקום ג. הנחיות מצילות חיים ד. מידע כיצד להיערך למצבי חירום. לאחר הורדת היישומון והתקנתו בנייד, ניתן לקבל התרעה על בסיס שירותי מיקום (יש לוודא הדלקת שירותי מיקום). בנוסף, ניתן להגדיר עד 10 אזורי עניין (יישובים) שניתן לקבל עליהם עדכון כי הופעלה בהם התרעה. ההתרעה מתקבלת במכשיר באופן אוטומטי במקרה של אזעקת אמת. היישומון מאפשר תמיכה ב-4 שפות: עברית, אנגלית, ערבית ורוסית. ניתן לשנות את הגדרת השפה בהגדרות היישומון.
על המכשיר להיות מופעל על מנת לקבל את ההתרעה.
רשתות הסלולר הולכות ומתפתחות, כך שמעטים המקומות ללא כיסוי רשת סלולארית כלל. אם בכל זאת תימצא באזור ללא קליטה, תוכל להיעזר בסובבים אותך לקבלת סיוע ועדכון בהישמע אזעקה.
בעת שהייה בבית או בעת נסיעה ברכב, יש לכוון את הרדיו לתחנת הרדיו האזורית הרלוונטית לאזור. ההתרעה ברדיו תתבצע באמצעות פריצה לשידור בנוסח הבא: "התרעות פיקוד העורף ב___________" (ציון היישוב). במידה שפיקוד העורף יתריע על איום אחר. למשל: צונאמי, ההתרעה שתפרוץ לשידור תכלול את סוג האירו ודרכי ההתגוננות הנדרשים. למשל: "חשש לצונאמי _____ (שם היישוב), "התרחקו מיד מהחוף".
הסתיימה חלוקת הזימוניות. יש להוריד את היישומון למכשיר הטלפון לקבלת התרעה.
ניתן להזדכות על המכשיר בחברת ביפר. לפרטים: חברת ביפר, מייל: service@beeper.co.il, פקס: 6100066.
בשל ההתפתחויות הטכנולוגיות והפלטפורמות החדשות המאפשרות הנגשת ההתרעה לכלל האוכלוסייה ובתוכה גם אוכלוסיית החירשים, הוחלט על ידי משרד הרווחה ופיקוד העורף כי השימוש בזימוניות אינו רלוונטי עוד וכי המענה הטוב ביותר הינו יישומון פיקוד העורף.
תחנות הרדיו "קול חי" ו"קול ברמה" מפסיקות לשדר בשבתות ובימי חג ומהוות "גל שקט" מכניסת החג/ שבת ועד יציאתו. במקרה של זיהוי סכנה, תפרוץ התרעה את ההדממה בשידור.
השיקולים שהובילו לספק לכל יישוב אזור התרעה משלו נועד כדי לצמצם את כמות ההתרעות שיחווה אזרח במערכה, כדי לאפשר לאזרח לנהל שגרת חיים בחירום וכדי למקסם את יכולת השירותים החיוניים להמשיך ולעבוד ולספק מענה נדרש בחירום.