היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

בזמן התרעה - מתרחקים מהרכב

סכנת התלקחות, שברי זכוכית וחשיפה לרסיסים - על אף שכלי הרכב נתפס כמקום מוגן יחסית, שהייה בו בזמן ירי טילים ורקטות מגדילה את הסיכון הנשקף לנו.

חלק גדול משגרת היום שלנו, כולל נסיעות, למשל בדרך לעבודה וממנה לבית, הקפצה של הילדים לבית הספר או לחוגים, ביקורים אצל סבא וסבתא, פגישות עם חברים, קניות ובילויים. גם בזמן של ירי רקטות או טילים על תושבי המדינה מומלץ לשמור על שגרת החיים שלכם, בהתאם להנחיות פיקוד העורף.
 
ההנחיות לפיהן עלינו לפעול עם קבלת התרעה על ירי רקטות או טילים, מורות לעצור את כלי הרכב בצד הדרך, לכבות את המנוע ולצאת ממנו בבטחה ככל שהדבר אפשרי. אם קיים מבנה או מחסה סמוך, שניתן להגיע אליהם על-פי זמן ההתגוננות באזור שבו אנו שוהים , יש להיכנס אליהם. אם אין מבנה או מחסה בקרבת מקום, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש עם הידיים. 

מדוע כה חשוב לצאת מכלי הרכב?

אף שאנו נוטים לחשוב כי מדובר במקום מוגן יחסית, קיימות מספר סיבות שבגללן חשוב לצאת מהרכב ולהתרחק ככל שהדבר אפשרי:

  1. חדירת רסיסים - החומרים מהם עשויה מעטפת הרכב אינם מספקים בפועל הגנה מפני חדירת רסיסים ופגיעה בעוצמה רבה של שברי יירוט.
  2. שברי זכוכית - ההדף עלול לגרום לסכנת פגיעה משברי זכוכית בשל התנפצות החלונות וחלקי רכב.
  3. סכנת התלקחות - פגיעה של רסיס ברכב או במיכל הדלק עלולה להוביל לשריפה ולהפוך את כלי הרכב למלכודת אש.

סיבה משמעותית נוספת היא שבזמן ירי רקטות וטילים, עדיף להיות קרובים ככל האפשר לקרקע ולהקטין ככל הניתן את גובה הצללית של גופנו ואת שטח החשיפה שלו. זאת מאחר שרוב ראשי הנפץ של של הרקטות והטילים בנויים עם מעטפת פלדה, שיוצרת רסיסים מסוכנים רבים בפיזור צפוף מאוד.

רסיסים אלו פוגעים באופן ישיר בקרקע רק באזור קטן מאוד הסמוך למקום הפיצוץ, אולם במרבית השטח החשוף לפגיעה וככל שמרחיקים ממקום הפיצוץ - מסלול מעוף הרסיסים הוא אלכסוני וכלפי מעלה. גם הקרקע עצמה מספקת הגנה, וכל בליטה שיש בה משפרת מאוד את רמת המיגון, למשל תלולית, אבן שפה, מעקה נמוך או תעלה.

גם במצב שבו אין אפשרות לצאת מהרכב בזמן, חשוב לנקוט פעולות שיקטינו את הסכנה: לעצור את הרכב בצד הדרך, לכבות את המנוע, להתכופף אל מתחת לקו החלונות ולהגן על הראש עם הידיים. זאת, על מנת לצמצם את סכנת הפציעה הנשקפת במקרה של התנפצות הזגוגיות ולהפחית את הסיכון לפגיעה חמורה מרסיסים ומהדף.

שאלות ותשובות

ההנחיות לפיהן עלינו לפעול עם קבלת התרעה על ירי רקטות או טילים, מורות לעצור את כלי הרכב בצד הדרך, לכבות את המנוע ולצאת ממנו בבטחה ככל שהדבר אפשרי. אם קיים מבנה או מחסה סמוך, שניתן להגיע אליהם על-פי זמן ההתגוננות באזור שבו אנו שוהים, יש להיכנס אליהם. אם אין מבנה או מחסה בקרבת מקום, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש עם הידיים.
בזמן ירי רקטות וטילים, עדיף להיות קרובים ככל האפשר לקרקע ולהקטין ככל הניתן את גובה הצללית של גופנו ואת שטח החשיפה שלו. זאת מאחר שרוב ראשי הנפץ של הרקטות והטילים בנויים עם מעטפת פלדה, שיוצרת רסיסים מסוכנים רבים בפיזור צפוף מאוד.
יש לנקוט פעולות שיקטינו את הסכנה: לעצור את הרכב בצד הדרך, לכבות את המנוע, להתכופף אל מתחת לקו החלונות ולהגן על הראש עם הידיים. זאת, על מנת לצמצם את סכנת הפציעה הנשקפת במקרה של התנפצות הזגוגיות ולהפחית את הסיכון לפגיעה חמורה מרסיסים ומהדף.