היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

למה חשוב להמתין 10 דקות במרחב המוגן?

מטחי רקטות עלולים להמשך ושברי יירוט עלולים ליפול אל הקרקע גם דקות ארוכות לאחר ההתרעה. משום כך, חשוב להקפיד על הנחיות פיקוד העורף ולהמתין 10 דקות

בעת התרעה יש להיכנס למרחב המוגן בהתאם לזמן ההתגוננות העומד לרשותנו ולהישאר בו 10 דקות.


מדוע חשוב להמתין 10 דקות לפני שנצא מהמרחב המוגן?

בשנים האחרונות, כתוצאה מהרחבת איום הרקטות והטילים לטווחים שונים ומירוץ חימוש מואץ של ארגוני טרור ומדינות אויב באזור, ניצבת מדינת ישראל תחת איום שחייב פיתוח והקמה של מערך הגנה אקטיבית.

מערכות ההגנה של צה"ל כוללות הגנה רב-שכבתית, המורכבת ממערכות נשק ליירוט רקטות וטילים מכל הטווחים: ארוכים, בינוניים וקצרים. מערכות ההגנה כוללות את מערכות ה"חץ", "שרביט קסמים" ו"כיפת ברזל".

מערכות ההגנה הללו פועלות ליירוט של טילים או רקטות, אבל הן אינן מהוות תחליף לקיום הנחיות פיקוד העורף בשל מספר סיבות.

ראשית, מטח רקטות עלול להימשך זמן מה, מאחר שהוא יכול לכלול מספר רב של רקטות שמשוגרות בהדרגה. לפיכך, גם אם ראיתם או שמעתם יירוט או נפילה של רקטה, ייתכן שהירי עדין בעיצומו והאיום טרם חלף.

שנית, מערכות ההגנה אינן נותנות מענה הגנתי מלא. משום כך מסוכן להישאר בחוץ או לצאת החוצה כדי לצפות ביירוטים או לצלם אותם. פיקוד העורף מפעיל התרעה בכל מקום בו קיימת סכנה לאוכלוסייה, בכללם גם אזורים שנשקף בהם סיכון לנפילה של שברי יירוט.

שלישית, הזמן שלוקח לשברי היירוט ליפול אל הקרקע עלול להימשך דקות ארוכות ולסכן את מי שיוצא מהמרחב המוגן לפני חלוף הסכנה.

כפי שנוכחנו בעבר, הנחיות פיקוד העורף הוכחו כמצילות חיים. לפיכך יש להקפיד על זמן המתנה של 10 דקות במרחב המוגן מרגע הינתן ההתרעה.

שאלות ותשובות

מערכות ההגנה של צה"ל כוללות הגנה רב-שכבתית, המורכבת ממערכות נשק ליירוט רקטות וטילים מכל הטווחים: ארוכים, בינוניים וקצרים. מערכות ההגנה כוללות את מערכות ה"חץ", "שרביט קסמים" ו"כיפת ברזל".
לא, חשוב להשאר במרחב 10 דקות לאחר קבלת התרעה ממספר סיבות: משום שמטח רקטות עלול להימשך זמן מה, משום שמערכות ההגנה אינן נותנות מענה הגנתי מלא, ומשום שהזמן שלוקח לשברי היירוט ליפול אל הקרקע עלול להימשך דקות ארוכות ולסכן את מי שיוצא מהמרחב המוגן לפני חלוף הסכנה.