היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

כיצד המרחב המוגן שומר עלינו?

פיצוץ של ראש נפץ יוצר אלפי רסיסים והדף חזק, שעלולים לפגוע בנו. אם ניכנס למרחב 'הכי מוגן שיש', בהתאם להנחיות - נוכל להימנע מפציעות קשות ולהציל חיים

כולנו יודעים שהמרחב המוגן שלנו הוא המקום הבטוח ביותר בעת ירי רקטות וטילים. במדריך זה  תוכלו ללמוד כיצד המרחב המוגן שומר עלינו בזמן ירי רקטות וטילים, ומהם הדגשים להתנהגות נכונה בתוכו.


בחירת המרחב המוגן

בקבלת התרעה  עלינו להיכנס בזמן העומד לרשותנו למרחב מוגן ולהמתין 10 דקות. פעולה זו יכולה למנוע פציעות קשות כתוצאה מנפילת רקטה או טיל ואף יכולה להציל את חיינו.
לשם כך, חשוב מאוד לבחור את המרחב המוגן על פי ההנחיות ולהכין אותו מבעוד מועד.  אירועים רבים בעבר הוכיחו כי אנשים שנכנסו למרחבים מוגנים בהתאם להנחיות פיקוד העורף, הצליחו להציל בכך את חייהם. לעומת זאת, מעטים שלא הספיקו או הצליחו לעשות זאת נפגעו לצערנו.

הנחיות פיקוד העורף מאפשרות לכל אחד לבחור מרחב מוגן על פי "הכי מוגן שיש". אז גם אם אין לכם ממ"ד, ממ"ק או מקלט שניתן להגיע אליו בזמן - תוכלו לבחור מרחב מוגן את חדר המדרגות או חדר פנימי בבית.


כך המרחב המוגן שומר עלינו

לטיל או רקטה ישנם מספר חלקים ובכללם גם ראש נפץ. בעת פגיעת ראש נפץ בקרקע, בקיר מבנה או בכל עצם אחר - הוא מתפוצץ. כתוצאה מפיצוץ זה נוצרים אלפי רסיסים לוהטים והדף חזק. רסיסים אלו עלולים לפגוע בנו, תלוי בעוצמת הפיצוץ ובקרבה שלנו אליו.

כאשר אנו עומדים חשופים בסביבת מוקד הפיצוץ, למשל בחוץ, במרפסת או מול חלון - אנחנו עלולים לספוג פגיעה ישירה של הרסיסים, שעפים במהירות רבה. בנוסף, ההדף הנוצר בזמן הפיצוץ עלול להעיף ולהטיח אותנו בעוצמה רבה ואף לגרום פגיעות חמורות לאיברים פנימיים בגופנו.

כאשר המרחב הכי מוגן שלנו הוא חדר המדרגות
– עלינו לוודא שחדר המדרגות הוא פנימי ויש לפחות קומה אחת מעלינו (עדיף שתיים) וקומה אחת מתחתינו. אין לעמוד בקומת הקרקע או בקומות העליונות, כדי שרצפת הבטון מתחתינו והתקרה שמעלינו יספקו לנו הגנה, ימנעו פגיעה מרסיסים ויאטו את ההדף.

כאשר המרחב הכי המוגן שלנו הוא חדר פנימי - עלינו לוודא שהחדר הפנימי שבחרנו בעל מינימום קירות חיצוניים ופתחים ואין בו קרמיקה וחרסינה. עלינו להיצמד לקיר פנימי ולשבת מתחת לקו החלונות. עמידה בסמוך לחלון סגור, חושפת אותנו לפגיעת רסיסים והדף. זכוכית החלון עלולה להתנפץ ולפגוע בנו, גם אם נמצאים במרחק גדול ממוקד הפיצוץ, אפילו של עשרות מטרים.

בנוסף, עמידה בצמוד לקיר חיצוני עשוי להאט במעט את מהירות הרסיסים, אך הם עדיין עלולים לחדור בעדו. כמו כן, ההדף עלול למוטט או לשבור את הקיר וכתוצאה עלולים לפגוע בנו חלקי בטון מהקיר שהתמוטט. ככל שנעמוד במקום פנימי יותר במבנה, עם כמה שיותר קירות החוצצים בינינו לבין מקום הפיצוץ, הסיכוי שהרסיסים וההדף יעברו בעדם יורדת וכך נהיה מוגנים יותר.

בכל מקרה - שהייה בחדר רגיל, שאינו פנימי, עדיפה על שהייה בחוץ, שכן המהירות ועוצמת הרסיסים וההדף נמוכות יותר. עם זאת, חשוב לנקוט בפעולות לצמצום הסכנה - להיצמד לקיר פנימי ולהתכופף אל מתחת לסף החלונות. כאשר אנו מגיעים למקום שאינו מוכר, יש לאתר ולבחור את המקום 'הכי מוגן' במבנה, ואף כדאי להתייעץ ולשאול היכן הוא נמצא.

כאשר אנחנו שוהים בשטח פתוח
- ואין באפשרותנו להיכנס למבנה, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. כאן ניתן לקרוא מדוע כה חשוב לשכב על הקרקע.
זכרו כי הנחיות אלו נכונות תמיד, בין אם הפיצוץ מתרחש ברחוב, על קיר המבנה שבו אנו שוהים, ואפילו על קיר מבנה סמוך.

שאלות ותשובות

ממ"ד מספק הגנה נגד פגיעה קרובה של רקטות וטילים אך לא מתוכנן לעמוד בפני פגיעה ישירה.
כאשר המרחב הכי מוגן שלנו הוא חדר המדרגות, עלינו לוודא שחדר המדרגות הוא פנימי ויש לפחות קומה אחת מעלינו (עדיף שתיים) וקומה אחת מתחתינו. אין לעמוד בקומת הקרקע או בקומות העליונות, כדי שרצפת הבטון מתחתינו והתקרה שמעלינו יספקו לנו הגנה, ימנעו פגיעה מרסיסים ויאטו את ההדף.
כאשר המרחב הכי המוגן שלנו הוא חדר פנימי, עלינו לוודא שהוא בעל מינימום קירות חיצוניים ופתחים ואין בו קרמיקה וחרסינה. עלינו להיצמד לקיר פנימי ולשבת מתחת לקו החלונות. ככל שנעמוד במקום פנימי יותר במבנה, עם כמה שיותר קירות החוצצים בינינו לבין מקום הפיצוץ, הסיכוי שהרסיסים וההדף יעברו בעדם יורדת וכך נהיה מוגנים יותר.
עמידה בסמוך לחלון סגור, חושפת אותנו לפגיעת רסיסים והדף. זכוכית החלון עלולה להתנפץ ולפגוע בנו, גם אם נמצאים במרחק גדול ממוקד הפיצוץ, אפילו של עשרות מטרים.