היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

הכנת הבית למצבי חירום

הכנת המרחב המוגן וציוד, קיבוע חפצים ותכנון דרך מילוט בטוחה, הם חלק מהפעולות שיש לבצע בשגרה כדי להפוך את הבית למקום הבטוח ביותר עבורנו. לרשימה המלאה

בזמן אירועי חירום כמו ירי טילים, רעידת אדמה, אירוע מזג אוויר סוער, אירוע חומרים מסוכנים ושריפה, לסביבה הפיזית יש השפעה מכרעת על הסיכוי להינצל.

הבית הוא המרחב שיש בכוחנו להשפיע על מוכנותו לכל התרחשות. כדי שהבית יהיה המקום הבטוח ביותר עבורנו - עלינו להכין אותו לכך בשגרה. כיצד ניתן לעשות זאת?

1. הכנת המרחב המוגן
נגדיר את המרחב המוגן ונכין אותו כפי שמפורט במדריך לבחירת וציוד המרחב המוגן.

2. קיבוע חפצים
כל חפץ שעלול לזוז, ליפול או להישבר מהווה מקור סכנה בהתרחש מצב חירום. כדי למנוע סיכון זה עלינו לעשות את הפעולות הבאות:

  •  נחבר לקירות ספריות ומדפים.
  •  נשתמש בווי תלייה לתליית חפצים כמו נברשות, עציצים ותמונות.
  •  ננעל את דלתות הארונות כדי למנוע נפילת חפצים (בעיקר כלי זכוכית).
  •  ננעל גלגלים במכשירים כבדים (מכונת כביסה, מקרר וכדומה).
  •  נציב תמיכה לדודי חימום, מזגנים, אנטנות, דודי שמש וארובות, ונקבע מרזבים, רעפים וסככות.
  •  נקפיד להניח חפצים כבדים במקומות נמוכים. אין להניח חפצים כבדים או שבירים בגובה (על גבי מדפים, ספריות וכודומה).
  •  נאתר מוקדי סיכון נוספים בבית ונטפל בהם, כמו ריבוי חרסינות או זכוכיות, קרבה של חפצים כבדים לחלונות וכדומה.

3. שמירת חומרים דליקים או רעילים בכלי סגור רחוק ממקור חום, כמו צבעים וחומרי ניקוי.

4. איסוף פריטי ציוד החירום המשפחתי ואחסונו במרחב המוגן בבית, עדיף בתיק אחד. יש לוודא כי בני המשפחה מכירים כל פריט ויודעים כיצד ומתי להשתמש בציוד. למידע על הכנת ציוד החירום המשפחתי.

5. וידוא תקינות חיבורי החשמל, הגז והדלק. נציין בפני המשפחה כולה היכן נמצאות נקודות הגז והחשמל בבית, באילו נסיבות יש לסגור את הברזים וכיצד.
 
6. תכנון דרך המילוט הבטוחה ביותר במקרה שיש לפנות את הבית באופן מיידי. יש לקחת בחשבון דלתות ופתחים שאינם בשימוש יומיומי כמו יציאה אחורית, מרפסות ומדרגות חירום. נוודא כי בני המשפחה מכירים את הדרכים הללו וכי הן פנויות מסכנות, מחפצים זזים שעלולים לחסום אותן ומחומרים דליקים. 

7. רישום דרכי התקשרות למקרה חירום במקום בולט. לפירוט מספרי הטלפון שיש לשמור לשעת חירום היכנסו למדריך להכנת דרכי התקשרות.

שאלות ותשובות

יש להגדיר את המרחב המוגן ולהכין בו את הציוד, כפי שמפורט באתר זה.
לאחר שבחרנו את המרחב המוגן, צריך לקבע חפצים במרחב המוגן ובדרך אליו כדי שלא יהוו מקור סכנה נוסף. צריך לחבר לקירות ספריות ומדפים, לנעול את דלתות הארונות, לנעול גלגלים במכשירים כבדים כמו מכונת כביסה ומקרר, להניח חפצים כבדים במקומות נמוכים ולנסות לזהות מוקדי סיכון נוספים.
יש לוודא את תקינות חיבורי החשמל, הגז והדלק, לפרט בפני בני המשפחה היכן נמצאות נקודות הגז והחשמל, ובאילו נסיבות יש לסגור את הברזים (למשל שריפה) וכיצד. בנוסף יש לפנות את הדרך למרחב המוגן מחפצים ולקבע חפצים כבדים במרחב המוגן ובדרך אליו כך שלא יהוו מקור סכנה נוסף בשעת חירום.
במסגרת ההיערכות, עלינו להכין תיק לשעת חירום עם הציוד הנדרש. במידה שנצטרך לעזוב את הבית באופן מיידי, יש לתכן את דרך המילוט הבטוחה ביותר. במסגרת זו יש לקחת בחשבון דלתות ופתחים שאינם בשימוש יומיומי כמו יציאה אחורית, מרפסות ומדרגות חירום. מומלץ לוודא כי בני המשפחה מכירים את הדרכים הללו וכי הן פנויות מסכנות, מחפצים זזים שעלולים לחסום אותן ומחומרים דליקים.