היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

הנחיות בעת רעידת אדמה

אילו סימנים מעידים על תחילתה של רעידת אדמה וכיצד עלינו לפעול אם היא מתרחשת בזמן שאנחנו שוהים במבנה, בשטח פתוח, בכלי רכב או בים? מדריך

הסימנים הבאים מעידים על תחילתה של רעידת אדמה:

• הרצפה תרעד וזגוגיות החלונות ישקשקו במסגרותיהן.

• תתקשו לעמוד ביציבות במקומכם, וייתכן שתחושו סחרחורת קלה.

• המנורות יתנדנדו על התקרה.

• חפצים ירעדו, יגלשו על משטחים או יפלו. 

• רהיטים יתחילו ‘לשוט’ על הרצפה.


התנהגות נכונה בעת התרחשות רעידת אדמה:

חשוב להתייחס תמיד לכל רעידה כאל רעידת אדמה חזקה ולעבור באופן מידי למקום בטוח. ככלל, שטח פתוח - הכי בטוח.

את המקום הבטוח יש לבחור בהתאם לסביבה שבה שוהים ברגע בו החלה רעידת האדמה:

בעת שהייה בתוך מבנה - אם אתם נמצאים בתוך מבנה בזמן הרעידה , עברו במהירות למקום בטוח על-פי סדר העדיפויות הבא:

1. שטח פתוח - אם ניתן לצאת מהמבנה מיד (בתוך שניות ספורות) – צאו החוצה לשטח פתוח (הדבר נכון בעיקר אם אתם שוהים בבית צמוד קרקע, בדירת קרקע או במבנה שניתן לצאת ממנו תוך שניות ספורות).

2. מרחב מוגן (ממ”ד) או חדר מדרגות - אם לא ניתן לצאת החוצה באופן מיידי (בתוך שניות ספורות) היכנסו במהירות לממ”ד שבדירתכם. בעת הכניסה לממ"ד השאירו את החלון ואת דלת הממד פתוחים.

3. בהיעדר ממ”ד - צאו לחדר המדרגות ואם ניתן המשיכו לרדת במדרגות עד היציאה מהבניין  (הדבר נכון בעיקר אם אתם שוהים בבניין רב-קומות או בכל מבנה שלא ניתן לצאת ממנו תוך שניות ספורות) אין להשתמש במעלית.

4. רק אם לא ניתן לפעול כך, תפסו מחסה תחת רהיט כבד מתחת לשולחן כבד או בפינה פנימית של החדר.

שימו לב: לאחר שהגעתם למקום בטוח על פי ההנחיות הללו, יש לנהוג באופן הבא: 

• התרחקו מקירות חיצוניים, מחלונות וממדפים. 

• גוננו על עצמכם באופן הבא: כרעו על הברכיים, היצמדו לרצפה והגנו בידיכם על הראש ועל הפנים. 

• אם אתם בכיסא גלגלים - נעלו אותו והגנו על ראשכם.

• אל תשתמשו במעלית בזמן הרעידה ואחריה - אתם עלולים להילכד בתוכה.

• אין לעמוד מתחת למשקוף ואין להיכנס למקלט תת קרקעי.

בעת שהייה בחוץ, ברחוב או בשטח פתוח - אם הרעידה מתרחשת בעת שאתם מחוץ לבניין - הישארו בשטח הפתוח והתרחקו ככל האפשר ממבנים. שטח פתוח – הכי בטוח! היזהרו מחפצים נופלים כדוגמת אבני חיפוי לקירות, מדחסי מזגנים, שברי זגוגיות וחוטי חשמל קרועים.

בעת שהייה בכלי רכב - אם הרעידה מתרחשת כשאתם בנסיעה - עצרו מיד, וחכו בתוך כלי הרכב עד שהרעידה תיפסק - הרכב יגן עליכם. הימנעו מעצירה מתחת לגשר, על מחלף, בקרבת מבנים או מתחת למדרון תלול, מחשש לקריסתם. התרחקו ממקומות שכאלה ברכב או ברגל.

בעת שהייה בחוף הים - אם בעת רעידת אתם נמצאים בחוף הים, עזבו מיד את החוף והתרחקו ממנו ככל האפשר מחשש שיגיע נחשול ים (צונאמי) ויציף את החוף. נסיגת ים (שפל) חזקה ופתאומית היא סימן לצונאמי מתקרב. התרחקו מן החוף בקילומטר אחד לפחות. על מי שאינם יכולים לעזוב את אזור החוף לעלות לפחות לקומה 4 של בניין קרוב.

שאלות ותשובות

בעת רעידת אדמה חשים שהרצפה רועדת, חלונות משקשקים במסילותיהם, חפצים ורהיטים מתחילים לזוז בצורה משונה והרעידות מקשות על היציבות והתנועה. ניתן לרכוש מכשירים המתריעים מספר שניות לפני שחשים ברעידה - פרק זמן המספיק על מנת להימלט למקום בטוח.
כן. אם קיימים ממ"דים בדירות הבניין, אז ניתן לומר שהבניין מחוזק לרעידת אדמה, ויש לנו גם מענה לאיום הרקטות והטילים. בעת התרחשות רעידת אדמה, אם לא ניתן לצאת מהמבנה, יש להיכנס לממ"ד הכי מהר שניתן ולהשאיר את דלת הממ"ד פתוחה.
כן. רעידות אדמה מתרחשות בחיבור שבין הלוחות הטקטוניים. ארץ ישראל, שוכנת בסמיכות לשבר הסורי האפריקאי (בקע ים המלח). קיימים שברים נוספים בישראל, ועל-אף שהם קטנים יותר, ייתכן שגם שם תתרחש רעידת אדמה, כמו: שבר יגור, שבר רמלה.
כן. היו מוכנים לרעידות נוספות - אלו מופיעות דקות או ימים לאחר הרעידה הראשונה ועלולות למוטט מבנים שנחלשו ברעידה הראשונה. אל תכנסו למבנים שניזוקו, אלא למטרת הצלת חיים והצטיידות חיונית.