היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

הנחיות לאחר רעידת אדמה

מה עושים אם נלכדים מתחת להריסות? מדוע לא כדאי לחזור לבית אם הוא ניזוק? למה חשוב לשתות מים מבקבוקים סגורים ומהיכן מקבלים מידע? מדריך

רעידת אדמה היא תופעת טבע שעלולה לגרום לנזקים רבים וחמורים. ניסיון העבר מוכיח כי כאשר רעידת אדמה מתרחשת במדינה שבה האוכלוסייה לא הכינה עצמה במידה מספקת, היא חוללה אסון רב נפגעים - אנשים נהרגו, נלכדו תחת הריסות, נפצעו אנושות ואף איבדו את יקיריהם ורכושם. אולם כאשר רעידת אדמה מתרחשת במדינה שבה האוכלוסייה מוכנה, נזקיה מוגבלים ומצומצמים הרבה יותר.

משום כך, חשוב מאוד להכין את עצמכם לרעידת אדמה כבר בזמן שגרה באמצעות חיזוק המבנה, חיזוק תכולת הבית ותרגולות של הנחיות ההתנהגות בעת רעידת אדמה.

גם מיד לאחר רעידת האדמה, חשוב לפעול על פי ההנחיות התואמות את הסיטואציה בה אתם נמצאים. על מה חשוב לשים דגש?


האופן שבו יש לנהוג ברגעים הראשונים עם תום רעידת האדמה

• יש לשהות בשטח פתוח, להתרחק ממבנים שניזוקו ומכבלי חשמל קרועים, ולהישמע להנחיות כוחות הביטחון וההצלה הפועלים בשטח. 

• אין לגשת למבנה שנגרם בו נזק למדרגות, לקירות או לעמודים - רעידות אדמה נוספות עלולות למוטט מבנים שנפגעו ברעידה הראשונה.

• כבו אש דולקת, אל תדליקו אש ואל תשתמשו בחשמל מחשש לפיצוץ עקב דליפת גז. 

• במידת האפשר, יש לקחת את תיק החירום המשפחתי שהכנו מבעוד מועד. 

• אם אתם לכודים מתחת להריסות נסו לחלץ את עצמכם. כסו את דרכי הנשימה בבגד להגנה מפני אבק, והימנעו מלהתיש את עצמכם בצעקות. הקישו על צנרת או על קירות כדי לאפשר למחלצים לאתר את מקומכם. אין להדליק אש.

• יש להאזין להודעות באמצעי התקשורת. קבלו מידע רק ממקורות מוסמכים והימנעו משמעות. 

• למידע נוסף והנחיות ניתן לפנות לרשות המקומית בטלפון 106, לפיקוד העורף בטלפון 104, לכבאות והצלה - 102, ולמד"א - 101.


הנחיות לימים שאחרי רעידת האדמה:

סיום רעידת האדמה לא מעיד שהסכנה חלפה - בימים שלאחריה ייתכנו רעידות נוספות, ותהליך החזרה לשגרה עלול להימשך ימים ואף שבועות. הרשויות המקומיות יפתחו אתרי סיוע לאוכלוסייה (אס"לים), ועד לפתיחתם חשוב שכל אחד ידאג לעצמו ולבני ביתו לציוד הבא: אוהל ושמיכות, פנס וסוללות, מים באריזות סגורות וציוד אישי וחיוני למשפחה כמו ביגוד ותרופות.

בנוסף, על מנת לשמור על בריאותכם וביטחונכם יש להקפיד על ההנחיות הבאות:

שתיה - אין לשתות מי ברז, אלא רק אם התקבל אישור לשתית מים זורמים על ידי גורם מוסמך ברשות המקומית. יש לשתות אך ורק מים מבקבוקי שתייה סגורים.

מזון - אין לאכול מזון שנחשף למים מזוהמים או מזון ששהה במקרר ללא חשמל זמן רב. אפשר לאכול מזון מקופסאות שימורים שאריזתן לא נפגעה.

בריאות - אין להשתמש במים מזוהמים לשטיפת ידיים וכלים להכנת מזון. שמרו על היגיינה וניקיון אישי וסביבתי.

מידע - למידע על מיקום אתרי הסיוע לאוכלוסייה וחיפוש קרובים ומועדי פתיחתם יש לפנות אל מוקד המידע של הרשות המקומית.

שאלות ותשובות

כן. היו מוכנים לרעידות נוספות - אלו מופיעות דקות או ימים לאחר הרעידה הראשונה ועלולות למוטט מבנים שנחלשו ברעידה הראשונה. אל תכנסו למבנים שניזוקו, אלא למטרת הצלת חיים והצטיידות חיונית.
אסור להשתמש בחשמל או להדליק אש מחשש לפיצוץ עקב דליפת גז.
אסור להשתמש בחשמל או להדליק אש מחשש לפיצוץ עקב דליפת גז. כבו אש דולקת.
קבלו מידע רק ממקורות מוסמכים והימנעו משמועות. את המידע ניתן לקבל מהרשות המקומית, פיקוד העורף וכוחות הביטחון וההצלה. האזינו להודעות באמצעי התקשורת. ניתן להאזין לרדיו (למשל לרדיו שבמכונית או דרך מכשיר הסלולר) לקבלת מידע והנחיות.
האחריות לטיפול באירוע רעידת אדמה על פי "חוק אירוע אסון המוני" מוטלת על משטרת ישראל. בנוסף קיימת החלטת ממשלה המטילה על צה"ל להיערך מראש למצב שבו יוטל עליו לטפל באירוע רעידת אדמה". על פי פקודת המשטרה, תיתכן העברת האחריות ממשטרת ישראל לצה"ל, בכפוף להחלטת ממשלה.
בכל הארץ קיימות יחידות חילוץ רשותיות, אלו הן יחידות מתנדבים אזרחיות הפועלות באזורם ועוסקות בסיוע עצמי ראשוני ללכודים ופצועים.
חל איסור על שתיית מים זורמים, אלא אם נתקבל אישור על ידי גורם מוסמך ברשות המקומית. יש לשתות אך ורק מים מבקבוקי שתייה סגורים.
אין לאכול מזון שנחשף למים מזוהמים או מזון ששהה במקרר ללא חשמל זמן רב. ניתן לאכול מזון מקופסאות שימורים שאריזתן לא נפגעה.
אין להשתמש במים מזוהמים לשטיפת ידיים או לשטיפת כלים להכנת מזון.
שמרו ככל הניתן על היגיינה וניקיון אישי שלכם ושל סביבתכם למען מניעת התפתחות מחלות.
חשוב שכל אחד ידאג לעצמו ולבני ביתו לציוד הבא: • אוהל ושמיכות. • תאורת חירום/ פנס וסוללות. • מים ומזון באריזות סגורות. • ציוד אישי וחיוני על פי מאפייני המשפחה וצרכיה: ביגוד, תרופות וכד'.