היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

הנחיות התנהגות בגל צונאמי

מה הסיכוי שגל צונאמי ישטוף את חופי ישראל, אילו סימנים מעידים שהוא עלול להתרחש, וכיצד תוכלו להגן על עצמכם ועל משפחתכם? מדריך

צונאמי הוא אירוע טבע נדיר, אבל מסוכן. מקורה של המילה צונאמי היא בשפה היפנית ומשמעותה - גל מכה בים ("צו" - נמל, "נאמי" - גל).

מדובר בסדרה של כמה גלים ארוכים מאוד הנוצרים בים, בדרך כלל עקב רעידת אדמה או גלישת קרקע תחת-ימית, שיוצרת התרוממות פתאומית של קרקעית הים. הדבר יוצר תנודה פתאומית של גלים, שיכולים לנוע על פני הים לטווח של אלפי קילומטרים ממוקד הרעש, במהירות של 900-700 קמ"ש.

כאשר גלי הצונאמי מתקרבים ליבשה, הם מאטים מאוד את מהירותם. עודף האנרגיה גורם לגלי הצונאמי לגובה רב והם מכים בחוף בעוצמה רבה, תוך שהם שוטפים את כל מה שנקרה בדרכם - בתים, מכוניות, בני אדם וכדומה.

גלי הצונאמי עלולים להגיע במשך שעות ארוכות, כאשר הגל הראשון אינו בהכרח הגל הגדול ביותר או זה שיגרום לפגיעה הנרחבת ביותר. הכרת כללי ההתנהגות בזמן גל צונאמי יכולה להציל חיים.


האפשרות לצונאמי בישראל

רבע מכלל אירועי הצונאמי שתועדו במהלך ההיסטוריה, תועדו בים התיכון. גם את חופי ישראל פקדו בעבר אירועי צונאמי קטלניים במהלך ההיסטוריה - בשנת 749, בשנת 1202 ובשנת 1759.

תרחיש הצונאמי בישראל הוא רום הצפה של 5 מטר, שיחדור לטווח של קילומטר ליבשה ויכלול מספר גלים ארוכים, כאשר הגל הראשון אינו בהכרח הגל הגבוה ביותר. משך הזמן שבו יציפו מים שטחים ביבשה הוא בין מספר שעות למספר ימים.

סימנים אפשריים לגל צונאמי

רעידת אדמה בישראל - רעידת אדמה עלולה להיות אינדיקציה אפשרית להגעה של גל צונאמי. לכן בעת רעידת אדמה יש להתרחק מהחוף.

התרעה לגל צונאמי - רעידת אדמה שתתרחש בלב הים, מחוץ לישראל, תאפשר מתן התרעה על ידי פיקוד העורף לאפשרות של גל צונאמי. זיהוי האפשרות של צונאמי מתקרב יתבצע על-ידי רשות חירום לאומית (רח"ל) וההתרעה תופץ בפלטפורמות פיקוד העורף ובאמצעי התקשורת. במסגרת זו:

• הצופרים הסמוכים לחופי הים באזור הסכנה ייכרזו: "סכנת צונאמי, התרחקו מיד מהחוף".

• תפרוץ התרעה זו בערוצי הטלוויזיה, בתחנות הרדיו, באפליקציית פיקוד העורף ובערוץ הטלגרם של פיקוד העורף.

סימנים נוספים המעידים על אפשרות להתקרבות גל צונאמי:

• נסיגת ים (שפל) חזקה ופתאומית.

• קצף מבעבע.

• רעש חזק המגיע מתוך הים.

   
 הנחיות התנהגות בזמן גל צונאמי

הרשויות המקומיות לאורך חופי הים התיכון הכינו תכניות למילוט האוכלוסייה מהחוף במקרה של צונאמי.

במסגרת זו נקבעו אתרי כינוס בחופי ישראל ובאזורים הסמוכים (קו ההצפה), שנמצאים מחוץ לטווח ההצפה של הצונאמי ושיש להגיע אליהם ברגע שמבחינים בסימנים לצונאמי.

לשם כך הוצב שילוט למילוט בעת צונאמי, עם הכוונה לאתרי כינוס. ניתן לשהות באתרי הכינוס עד שהסכנה חולפת.


מה עושים כאשר מבחינים בסימנים להתקרבות גל צונאמי / לאחר רעידת אדמה בשהות בחוף / עם קבלת התרעה על צונאמי?

•  אם אתם בחוף הים בעת רעידת אדמה, או בהישמע התרעה, עזבו מיד את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותו. התרחקו מהחוף קילומטר אחד לפחות והסתייעו בשילוט למילוט אל  אזורי הכינוס המסומנים.

• מי שאינם יכולים לעזוב את אזור החוף, יעלו לפחות לקומה 4 של בניין קרוב.

•  יש להאזין להודעות באמצעי התקשורת ולהישמע לכוחות הביטחון וההצלה הפועלים בשטח.

• ב-12 השעות שלאחר הרעידה אין לשוב לחוף.

      
כיצד אוכל להגן עלי ועל משפחתי מפני צונאמי?

• הכירו את הנחיות ההתנהגות בעת אירוע צונאמי.

• שוחחו עם בני משפחותיכם והכינו תכנית חירום משפחתית.

• כל בן משפחה צריך לדעת מה לעשות כדי להגן על עצמו במקרה של סכנה.

• לימדו את תכנית המילוט שהוכנה ברשות המקומית וזהו את נתיבי המילוט הסמוכים למקום מגוריכם ו/או מקום עבודתכם.

שאלות ותשובות

גלי צונאמי הם סדרה של כמה גלים ארוכים מאוד הנוצרים, בדרך כלל, עקב רעידת אדמה. כאשר הגלים נכנסים לאזור רדוד, הם עלולים להתרומם ולפגוע בחוף בעוצמה רבה. גלי הצונאמי עלולים להגיע ברציפות במשך שעות ארוכות, כאשר הגל הראשון אינו בהכרח הגל הגדול ביותר או זה שיגרום לפגיעה הנרחבת ביותר. ב-100 השנים האחרונות נהרגו מעל ל-256 אלף נפשות ב-58 אסונות צונאמי - ממוצע של 4,600 בני אדם בכל אסון, מה שהופך אותו לאסון הטבע הקטלני ביותר.
בישראל התרחשו בעבר אירועי צונאמי קטלניים - בשנת 749, בשנת 1202 ובשנת 1759. לפיכך ההערכה היא שיתרחשו אירועי צונאמי גם בעתיד. תרחיש הצונאמי בישראל הוא רום הצפה של 5 מטר, שיחדור לטווח של קילומטר ליבשה ויכלול מספר גלים ארוכים, כאשר הגל הראשון אינו בהכרח הגל הגבוה ביותר. משך הזמן שבו יציפו מים שטחים ביבשה הוא בין מספר שעות למספר ימים.
ניתן לקבל התרעה על היווצרות גל צונאמי מרגע שזוהה. זיהוי האפשרות של צונאמי מתקרב יתבצע על-ידי רשות חירום לאומית (רח"ל) וההתרעה תופץ בפלטפורמות פיקוד העורף ובאמצעי התקשורת. במסגרת זו:
אם אתם בחוף הים בעת רעידת אדמה, או בהינתן התרעה, עזבו מיד את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותו. התרחקו קילומטר אחד לפחות מהחוף או היעזרו בשילוט המילוט להגיע לאזורי הכינוס המסומנים. מי שאינם יכולים לעזוב את אזור החוף יעלו לפחות לקומה 4 של בניין קרוב. אין לשוב לחוף ב-12 השעות שאחרי הרעידה. יש להקשיב לאמצעי התקשורת לקבלת הנחיות.
גופי החירום הכינו עם הרשויות המקומיות לאורך קו החוף תכניות למילוט האוכלוסייה מהחוף לאזורים בטוחים. התכניות כוללות את הנתיבים שנקבעו כמתאימים למילוט עצמי מהחוף ואת אזורי הכינוס - האתרים שנקבעו על ידי הרשות המקומית כמקומות בטוחים שאינם בטווח שטח ההצפה של הצונאמי, שם ניתן לשהות עד שהסכנה חולפת.
הכינו תכנית חירום משפחתית. כל בן משפחה צריך לדעת מה לעשות בכוחות עצמו כדי להגן על עצמו במקרה של סכנה. בנוסף, למדו את תכנית המילוט שהוכנה ברשות המקומית. זהו את נתיבי המילוט הסמוכים למקום מגוריך ו/או מקום עבודתך.