היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

מהי רעידת אדמה?

רעידת אדמה יכולה לגרום לפגיעה קשה ברכוש ובנפש בתוך שניות ספורות. מה גורם לתופעת הטבע הזאת להתרחש?

רעידת אדמה היא תופעת טבע שכיחה בכדור הארץ, שעלולה לגרום נזקים חמורים ביותר שהשלכותיהם על חיינו קיצוניות. רעידת אדמה מחריבה תוך שניות ספורות תשתיות כבישים, חשמל ומים, ונהרסים בה בתים שאצורים בהם חיים שלמים. הפגיעה גובה מחיר כבד מאוד בחיי אדם, ורבים מהניצולים נותרים לעיתים ללא קרובים וללא קורת גג ורכוש.


מדוע מתרחשות רעידות אדמה?

אנחנו חיים על שכבה שעוטפת את כדור הארץ שנקראת קרום כדור הארץ. על שכבת הקרום נמצאים הנופים המוכרים לנו - יבשות, אוקיינוסים, הרים, עמקים וכל מה שבני האדם בנו עליהם. קרום כדור הארץ הוא שכבה דקה יחסית, שהעובי שלה נע בין 5 ל-70 ק"מ, מתוך קרוב ל-6,400 ק"מ רדיוס כדור הארץ.

שכבת הקרום אינה עשויה מקשה אחת והיא מחולקת ללוחות עצומים הנקראים "לוחות טקטוניים". בגבולות המגע שבין הלוחות ישנם סדקים עמוקים או שברים המפרידים ביניהם והמכונים בשפה המקצועית 'העתקים גיאולוגיים'. הלוחות אינם זהים זה לזה בגודלם. חלקם לוחות ענק, המכסים את רוב השטח של האוקיינוסים והיבשות, ואחרים קטנים יחסית. היבשות ממוקמות על גבי הלוחות, ויבשת או מדינה יכולות להשתרע על פני לוחות אחדים. כלומר הלוחות והיבשות אינם חופפים אלו לאלו. כך למשל אירופה ואסיה הן שתי יבשות נפרדות, אך שתיהן ממוקמות על גבי לוח טקטוני אחד.

הלוחות העצומים עשויים מחומר קשה וצמודים זה לזה בכוח. מתחת ללוחות אלה זורמת מאגמה, חומר סלעי שניתך בשל הטמפרטורות הגבוהות והלחצים הגבוהים הקיימים בעומק זה. המאגמה הצמיגית הלוהטת נעה כל הזמן מתחת ללוחות שמעליה ומפעילה עליהם כוח דחיפה חזק. כאשר הכוח הזה גובר על כוח החיכוך שביניהם, חלה תזוזה פתאומית של הלוחות לאורך אזורי המגע שביניהם.

התזוזה הזאת מרעידה את פני האדמה, וכך למעשה מורגשת רעידת אדמה. לאחר מכן מתרחשות רעידות משנה שעלולות להופיע כעבור דקות, ימים או אפילו חודשים לאחר מכן ולמוטט מבנים שנחלשו ברעידת האדמה העיקרית.

במדינת ישראל התרחשו לא מעט רעידות אדמה לאורך ההיסטוריה, חלקן רבות-עוצמה וקטלניות. מקור הסיכון העיקרי לרעידות אדמה בישראל הוא העתק ים המלח, או בשמו העממי "השבר הסורי-אפריקאי". מידע נוסף על רעידות אדמה בישראל.


איך אומדים את עוצמתה של רעידת אדמה?

סיסמולוגים מודדים את המגניטודה (עוצמה), המבטאת את כמות האנרגיה שהשתחררה באזור המוקד של רעידת האדמה
עצמו (ולא מתייחסת למקום שבו הורגשה רעידת האדמה). יש כמה שיטות להערכת המגניטודה, המוכרת ביניהן היא סולם ריכטר, על שמו של סיסמולוג אמריקאי.


חומרת הרעידה

חומרת הרעידה מבטאת את דרגת החומרה של היקף הנזקים בנפש וברכוש כתוצאה ממנה. זו נקבעת לפי שלושה גורמים עיקריים:

• מרחק מהמוקד ועוצמת הרעידה.

• מצב התשתיות - מבנים, צפיפות וכדומה.

• תנאים גיאולוגיים - מבנה הקרקע.


שאלות ותשובות

מיד לאחר רעידת האדמה יש מאות ואלפי רעידות משנה בעוצמות משתנות. תופעה זו צפויה להימשך עד כמה חודשים לאחר רעידת האדמה העיקרית. הרעידות הללו עלולות למוטט מבנים שניזוקו לפני כן ברעידת האדמה.
תופעה של ניתוקי גושים גדולים של מדרונות וגלישתם מטה, שצפויה להתרחב בכל האזורים הלא מישוריים וכמובן כל האזורים ההרריים. הדבר עלול לגרום להתמוטטות מבנים הנמצאים על הגושים הגולשים, וכן לפגיעה במבנים הנמצאים מתחת להם, לחסימת כבישים ולפגיעות רבות בתשתיות.
על אף שרעידת אדמה נתפסת כשם נרדף לאסון, הרי שכתופעה בפני עצמה היא איננה כזו. רעידת האדמה היא תופעת טבע שכיחה על פני כדור הארץ, ולא היא שתובעת קורבנות, אלא דווקא האדם, מעשיו, הבניינים והמבנים שהוא בונה, הופכים אותה לאסון. גם כשאסון מתחיל במכת טבע, עוצמת החורבן נקבעת במידה רבה על ידי פעולות ומחדלים של אנשים לפניו, בעת התרחשותו ואחריו.