היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

הנחיות מצילות חיים באירוע חומרים מסוכנים

במקרה של אירוע חומ"ס כתוצאה מירי טילים או רקטות, נקבל התרעה מראש. כדי להתמגן, עלינו להסתגר בחדר פנימי, לסגור חלונות ולהישמע להנחיות. מדריך

אירוע חומרים מסוכנים יכול להתרחש כתוצאה מסיבות שונות, בהם תקלה טכנית בתהליך ייצור, טעות אנוש, אחסון לקוי, תאונות במהלך שינוע, פגעי טבע, פגיעה מלחמתית כדוגמת פגיעת טיל במיכל של חומרים מסוכנים או בקרבתו, פיגוע חבלני ועוד.


התרעה על אירוע חומ"ס

אם אירוע חומ"ס מתרחש כתוצאה מירי טילים או רקטות, האחריות לטיפול באירוע היא של פיקוד העורף. במקרה כזה תתקבל התרעה מוקדמת על האיום הצפוי על ידי פיקוד העורף. ההתרעה תימסר באמצעי ההתרעה שבחרנו מראש, דוגמת אפליקציית פיקוד העורף, הצופרים הפרוסים ברחבי הארץ, תחנות הרדיו, ערוצי טלוויזיה, אתרי אינטרנט ואתר זה.

שימו לב - אם אתם שוהים בבית בזמן אירוע חומ"ס כתוצאה מירי טילים, חדר המדרגות אינו יכול לשמש אותנו כעת כמרחב מוגן מאחר שנשאף להימנע ככל הניתן מחשיפה לאוויר חיצוני. הפעולה הנכונה במקרה זה, היא להסתגר בחדר פנימי בבית, לסגור חלונות כדי שלא לבוא במגע עם החומר המסוכן הנישא באוויר, ולהישמע להוראות גופי הביטחון וההצלה באמצעי התקשורת. אם יידרש פינוי, תועבר הנחיה בהתאם.


הנחיות התנהגות באירוע חומרים מסוכנים

השוהים במבנה - יש להיכנס לממ"ד, מקלט או חדר פנימי בעל מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים. יש לסגור את החלונות והמזגן כדי שלא לאפשר לחומר המסוכן הנישא באוויר לחדור פנימה. במקרה של שימוש במרחב מוגן או במקלט, אין להפעיל את מערכת האוורור והסינון.

הנוסעים ברכב - יש לכבות מזגן, לסגור חלונות ולהתרחק מאזור האירוע.

השוהים בחוץ - יש להיכנס לחדר פנימי במבנה קרוב. בכל מקרה, השהייה בתוך מבנה עדיפה על השהייה בחוץ.

הנחיות נוספות: יש להאזין לכלי התקשורת לקבלת הנחיות התנהגות בעת אירוע.

שאלות ותשובות

ככלל באירוע חומ"ס נדרש להסתגר בחדר פנימי בבית ולהישמע להוראות גופי הביטחון וההצלה באמצעי התקשורת. אם יידרש פינוי, תועבר הנחיה בהתאם.
ערכת המגן יעילה כנגד מגוון רחב של חומרים, אך אינה יעילה כנגד כולם. לפיכך, אין לחבוש את ערכת המגן ללא הנחיה מפורשת של פיקוד העורף.
יש למנוע מהם לצאת לאזורים מזוהמים יש למנוע מהם לצאת לאזורים מזוהמים.
חדר המדרגות אינו מאפשר להסתגר כנדרש ולהגן על עצמנו.
מערכות איוורור חיצוניות שמכניסות הביתה אוויר מבחוץ יאפשרו לחומרים מסוכנים להיכנס לבית ולכן אין להפעיל אותן.
אין לאפשר הכנסת אוויר לחדר בזמן אירוע חומ"ס, ולכן אין להפעיל מזגן.
חלק מהאזורים יסגרו כדי למנוע כניסה של תושבים לאזור המסוכן וכדי לאפשר לכוחות הביטחון וההצלה לפעול באירוע.