היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

אנשים עם מוגבלות תנועה

אנשים עם מוגבלות פיזית נדרשים להיערכות מיוחדת לקראת מצבי חירום על מנת שיוכלו לעבור אותם בשלום. מה חשוב לדעת?

מצבי חירום דוגמת ירי טילים או רעידת אדמה, מחייבים היערכות מיוחדת כדי שתוכלו לעבור אותם בשלום. אם יש לכם מוגבלויות שונות בתנועה, נדרשת היערכות נוספת וייחודית  שתאפשר לכם להציל את חייכם בזמן אמת. בקישור הזה ניתן לקבל מידע כללי אודות היערכות לשעת חירום.


דגשים נוספים לאנשים עם מוגבלות בתנועה

1. בחירת והכנת המרחב המוגן מראש - בחרו את המרחב המוגן והכינו את הדרך המובילה אליו כדי לאפשר נגישות ונוחות מירבית להגיע אליו בזמן העומד לרשותכם. פנו את כל החפצים העלולים להפריע לתנועה וקבעו חפצים וציוד חיוני כך שלא יפלו. מומלץ לבצע את הפעולות האלו כבר היום בזמן שגרה, טרם אירוע החירום. במרחב המוגן שבחרתם, יש לוודא שהחלונות סגורים לאורך כל היום, על מנת לצמצם את זמן הכניסה וההתארגנות.

2. קבלת ההתרעה - על מנת לקבל את ההתרעה ולנהוג על פי ההנחיות, חשוב לדעת מראש מה זמן ההתגוננות העומד לרשותכם ולבחור מראש באמצעים לקבלת תרעה.

3. ציוד - יש לוודא כי ערכת החירום שהוכנה כבר בשגרה, נמצאת בתוך המרחב המוגן ובה נמצאים הפריטים המומלצים. הכינו גם תיק באריזה שמסוגלת להתחבר לכיסא גלגלים או להליכון ובו הציוד האישי שלכם. הציוד החיוני הנוסף כולל:

מסמך רפואי - הכינו מסמך המעיד על מצבכם הרפואי, תרופות קבועות, תגובות אלרגיות ידועות, קשיי תקשורת ומצב ראייה. מומלץ לבקש מרופא המשפחה גיליון מצב רפואי.

אמצעי תקשורת - מסמך עם מספרי טלפון וכתובות של קרוביכם ואנשים המסייעים לכם באופן קבוע, למקרה שתיגמר הסוללה בטלפון הנייד.

תרופות - אם אתם נוטלים תרופות על בסיס קבוע, וודאו שיש לכם אספקה ל-10 ימים לפחות. חשוב לוודא שהתרופות תמיד יהיו בתוקף. אם אתם עוברים טיפולים רפואיים על בסיס קבוע במרפאה או בית חולים, שוחחו עם המטפלים על תכניות הפעילות בעת הזו.

ציוד ספציפי רזרבי - דוגמת מקל הליכה, ציוד חמצן, מכשיר לבדיקת רמת סוכר, קטטר וציוד האכלה.

מזון - חשבו על צרכי התזונה הייחודיים לכם והכינו מזון יבש או שימורים מותאמים וכן פותחן. חשוב להכניס למרחב המוגן גם מזון ומים עבור בעלי חיים החיים בבית.

צידנית - אם המזון או התרופות שלכם דורשות קירור, חשוב להכין צידנית ריקה וקרחונים במקפיא, למקרה של הפסקת חשמל.

4. אם אתם משתמשים בכיסא גלגלים ממונע או בקלנועית ממונעת, יש להקפיד על הדברים הבאים:

• סוללות נוספות וזמינות, מטען וכיסא גלגלים שאינו ממונע.

• היו מוכנים למקרים שבהם לא ניתן יהיה להשתמש במעלית, אלא יישאו אתכם, ללא כיסא הגלגלים האישי שלכם.

• היו מוכנים לאפשרות של נקר (פנצ'ר) בגלגל. הכינו ערכה לתיקון הנקר ולמילוי אוויר בהתאם לצורך או לחלופין הכינו פנימיות רזרביות ומשאבה.

• במידת הצורך, הצטיידו בזוג כפפות כבדות לצורך סיבוב גלגלים בדרכים משובשות.

5. אם אתם נעזרים במטפל/ מסייע - הסבו את תשומת ליבו לפרסומים בשפות השונות באמצעי התקשורת, בפורטל החירום הלאומי ובמרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 104.

שאלות ותשובות

יש להכין ערכת חירום בשגרה. רצוי להכין תיק באריזה שמסוגלת להתחבר לכיסא גלגלים או להליכון ובו הציוד האישי שלכם. הציוד החיוני כולל: מלאי מים (לפחות 3 ליטר לאדם) ומלאי מזון משומר (כזה המאוחסן ממילא בבית). יש להקפיד על רענון מוצרי המזון והמים כדי שלא יפוג תוקפם.ציוד חיוני - ערכת עזרה ראשונה, פנס ורדיו המופעלים על-ידי סוללות, תרופות, מטפה לכיבוי אש, ציוד נוסף בהתאם למאפייני המשפחה כדוגמת: משקפיים וציוד לתינוקות.מסמכים חשובים - הכינו מסמך המעיד על מצבכם הרפואי, תרופות קבועות, תגובות אלרגיות ידועות, קשיי תקשורת ומצב ראייה. מומלץ לבקש מרופא המשפחה גיליון מצב רפואי.אמצעי תקשורת - מסמך עם מספרי טלפון וכתובות של קרוביכם ואנשים המסייעים לכם באופן קבוע, למקרה שתיגמר הסוללה בטלפון הנייד.תרופות - אם אתם נוטלים תרופות על בסיס קבוע, וודאו שיש לכם אספקה ל-10 ימים לפחות. חשוב לוודא שהתרופות תמיד יהיו בתוקף. אם אתם עוברים טיפולים רפואיים על בסיס קבוע במרפאה או בית חולים, שוחחו עם המטפלים על תכניות הפעילות בעת הזו.ציוד ספציפי רזרבי - דוגמת מקל הליכה, ציוד חמצן, מכשיר לבדיקת רמת סוכר, קטטר וציוד האכלה.מזון - חשבו על צרכי התזונה הייחודיים לכם והכינו מזון יבש או שימורים מותאמים וכן פותחן. חשוב להכניס למרחב המוגן גם מזון ומים עבור בעלי חיים החיים בבית.צידנית - אם המזון או התרופות שלכם דורשים קירור, חשוב להכין צידנית ריקה וקרחונים במקפיא, למקרה של הפסקת חשמל.
יש להכין את הדרך המובילה אליו בהתאמה לצרכים שלכם. בדקו את המסדרונות, חדרי מדרגות ואזורים נוספים רלוונטיים בדרך אל המרחב המוגן וסלקו מכשולים שעלולים למנוע מכם לנוע בבטחה. ודאו שחפצים חיוניים יהיו במקום קבוע, מזוהה ונוח לגישה. חשוב מאוד לקבע ולאבטח ציוד חיוני כגון מכלי חמצן כך שלא יפלו וייפגעו, ושלא יפגעו באחרים.
הכינו ערכת חירום עם כל מה שתצטרכו למשך מספר ימים ואחסנו אותה במרחב המוגן שבחרתם. חשוב מאוד לרענן את הציוד אחת לשנה. הערכה צריכה לכלול גיליון מצב רפואי (כולל מידע על תרופות, תגובות אלרגיות, קשיי תקשורת ומצב ראייה); פרטים ליצירת קשר עם קרוביכם ואנשים המסייעים לכם באופן קבוע; צילום של מסמכים חשובים כמו תעודת זהות, רישיון נהיגה, מרשמים, פרטי אשראי וחשבון הבנק, צוואה ומסמכי ייפוי כוח; תרופות; מזון וציוד ספציפי כמו מכשיר שמיעה, משקפיים, מקל הליכה וציוד רפואי; צידית למקרה שהמזון או התרופות דורשות קירור וסוללות גיבוי למכשירי חשמל חשובים.
גבשו לעצמכם תוכנית חירום וצוות תמיכה אישי, כלומר רשימה של בני משפחה, חברים, שכנים ואחרים שיוכלו להיות שותפים לתכנית החירום ושתפו אותם בפרטיה. וודאו שלפחות לאחד מהם יש מפתח לביתכם, יודעים את מיקומכם בעת חירום והיכן שמור ציוד החירום שלכם. תרגלו את התכנית ביחד עם הצוות. בנוסף, מומלץ לידע את לשכת הרווחה של הרשות המקומיות וקופת החולים שלכם (המכירות אתכם בשגרה) בנוגע למצבכם.
• סוללות נוספות וזמינות, מטען וכיסא גלגלים שאינו ממונע. • היו מוכנים למקרים שבהם לא ניתן יהיה להשתמש במעלית, אלא יישאו אתכם, ללא כיסא הגלגלים האישי שלכם.• היו מוכנים לאפשרות של נקר (פנצ'ר) בגלגל. הכינו ערכה לתיקון הנקר ולמילוי אוויר בהתאם לצורך או לחלופין הכינו פנימיות רזרביות ומשאבה.• במידת הצורך, הצטיידו בזוג כפפות כבדות לצורך סיבוב גלגלים בדרכים משובשות.