היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

הכשרת חילוץ לתלמידי כיתות י'

העצמה אישית ושיפור ההיערכות לרעידות אדמה

פרויקט הכשרת מחלץ קל בכיתות י' בבתי הספר בארץ, מאפשר להגדיל באופן משמעותי את מספר האזרחים שיוכלו לסייע בפעולות החילוץ המיידיות ברשויות המקומיות ובמוסדות החינוך. כך זה מתבצע.

רעידת אדמה עלולה להתאפיין בריבוי נפגעים, לכודים ונעדרים. פעמים רבות נוצר באירוע כזה מחסור גדול בכוחות הצלה, וככל שעובר זמן פוחת הסיכוי להציל אנשים. בבתי הספר מרוכזים תלמידים רבים בשטח צפוף. במקרה של רעידת אדמה בשעות הלימודים, עלולים תלמידים רבים להילכד מתחת להריסות.

כפי שמראים נתונים מאירועי רעידות אדמה בעולם, מצילי החיים הם דווקא אזרחים לא מיומנים, שנמצאים בזירת האירוע ונוקטים באמצעים פשוטים ובסיסיים.

במטרה להגדיל באופן משמעותי את מספר האזרחים שיוכלו לסייע בפעולות החילוץ המידיות ברשויות המקומיות ובמוסדות החינוך - תלמידי כיתות י' בבתי הספר ברחבי הארץ עוברים הכשרה לביצוע חילוץ לכודים מהריסות.

ההכשרה הינה של "חילוץ קל", באופן שמספק כלים בסיסיים ופשוטים לביצוע חילוץ, ללא שימוש בכלים מכניים. היא מתפרסת על-פני 10 שעות לימוד למשך יומיים, וכוללת שיעורים עיוניים שמתקיימים בכיתות הלימוד בנוכחות מורה מבית הספר, ותוכן מעשי שמועבר בחצר בית הספר.

במסגרת ההכשרה נלמדים האיומים השונים המסכנים את האוכלוסייה כמו רעידות אדמה, טרור וטילים, הנחיות התגוננות בתרחישי האיום השונים, והכרת הגופים במרחב האזרחי ותפקידם בשלב התגובה המידית. בנוסף לומדים התלמידים דרכי מניעה של שריפות וכיצד להתנהג בשריפה ובדליפת חומרים מסוכנים, מאפייני אירוע הרס, וטכניקות של חילוץ קל. התלמידים גם מתרגלים את העקרונות של חילוץ קל ולבסוף עוברים מבחן מסכם.

פרויקט הכשרת תלמידי כיתות י' החל ביוני 2017 וכולל הכשרת כ-80,000 תלמידים בשנה בכל הארץ. הוא מתבצע במסגרת תוכנית החינוך הפדגוגית בשטח בית הספר על ידי ספק מטעם משרד הביטחון, בתיאום עם משרד החינוך ותחת פיקוח ובקרה איכותית ובטיחותית
של פיקוד העורף. השתתפות מלאה בהכשרה מקנה כרטיס מחלץ קל ותעודה לתלמיד.

הפרויקט נועד לאפשר העצמה של התלמידים, תחושת המסוגלות שלהם וחוסנם האישי, תוך הדגשת תחומי הבטיחות ומחויבותם האישית לקהילה והחברה. ואכן חלק מבוגרי ההכשרה אף משתלבים בהמשך בצוותי החילוץ ברשויות המקומיות בהסכמת ואישור ההורים, כחלק ממעורבות חברתית בקהילה.