היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

לא מעבירים מידע ברשת

לפני שאתם מעבירים מידע, תוודאו שהוא לא יוביל לפגיעה באנשים אחרים. אלו השאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם

בשנים האחרונות העולם הפך להיות מחובר יותר, מהיר יותר והרשתות החברתיות ואפליקציות המסרים תפסו מקום מרכזי בחיים שלנו. מצב זה יכול להוביל לתוצאות חיוביות, אם יודעים לנצל את הפלטפורמות הדיגיטליות לצרכים שלנו, אבל אי אפשר להתעלם מהבעיות שנלוות לשינויים הדיגיטליים בדפוסי ההתנהגות שלנו, מ"פייק ניוז" ועד חוסר היכולת לשלוט על מידע שמועבר במהירות מסחררת.

מצב זה מוביל פעמים רבות להעברה של מידע בלי האחריות הנדרשת לכך, ובאופן שעלול להוביל לפגיעה באנשים רבים. משום כך על כל אחד ואחת מאיתנו לקחת אחריות, גם בזמן שגרה אך במיוחד בזמן חירום.

מה ניתן לעשות? לפני שאתם מעבירים מידע הלאה, תשאלו את עצמכם שלוש שאלות:

האם המידע התקבל ממקור אמין?
האם המידע יכול לפגוע במישהו?
האם המידע יכול לסייע למישהו?

אם התשובות מעלות סימני אזהרה, יש לחשוב פעמיים לפני שמשתפים את המידע.

כך למשל בתקופת חירום, מידע על נפילות טילים יכול לשמש את האויב כדי לקבל אינדיקציה לגבי מיקום הפגיעות  ולהשתמש במידע זה לטובת דיוק הירי. מידע רגיש אחר, למשל על פצועים והרוגים, יכול להגיע במהירות למשפחות עצמן, מבלי שהמידע מאומת ומבלי שהוא נמסר להם באופן רגיש על ידי אנשי מקצוע.

בנוסף, בין המידע שמועבר בהודעות יש גם לא מעט פייק ניוז, שעלול ליצור תבהלה מיותרת אצל אנשים ולשבש את חייהם בלי סיבה. לפיכך, גלו אחריות ובדקו היטב מאיפה המידע הגיע וחשבו האם יכול להיות שהוא לא נכון.

אמנם הודעות כאלו מנוסחות פעמים רבות באופן משכנע, אבל צריך לנקוט במשנה זהירות ולא לשתף מידע שמעורר חשד, ובעיקר לא כזה שעלול לפגוע באנשים אחרים.

שאלות ותשובות

העברת מידע ברשת החברתית, למשל על מיקומי נפילות טילים, עלול לשמש את האויב כדי לקבל אינדיקציה לגבי מיקום הפגיעות ולהשתמש במידע זה לטובת דיוק הירי. מידע רגיש אחר, למשל על פצועים והרוגים, יכול להגיע במהירות למשפחות עצמן, מבלי שהמידע מאומת ומבלי שהוא נמסר להם באופן רגיש על ידי אנשי מקצוע. בנוסף, העברת פייק ניוז שעלול ליצור תבהלה מיותרת אצל אנשים ולשבש את חייהם בלי סיבה.
לפני שאתם מעבירים מידע הלאה, תשאלו את עצמכם שלוש שאלות: האם המידע התקבל ממקור אמין, האם המידע יכול לפגוע במישהו, והאם המידע יכול לסייע למישהו? אם התשובות מעלות סימני אזהרה, יש לחשוב פעמיים לפני שמשתפים את המידע.
גם אם קיבלתם הודעה שמנוסחת באופן משכנע, צריך לנקוט במשנה זהירות ולא לשתף מידע שמעורר חשד, ובעיקר לא כזה שעלול לפגוע באנשים אחרים.