היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

למה האזעקה כל כך חזקה?

טבעי שילדים יחששו מהאזעקות וישאלו אם אפשר להנמיך אותן, או להחליף לצליל נעים יותר. כך נתווך להם את הנושא

ילדים רבים חוששים מהאזעקות, לעיתים אפילו יותר מהטילים עצמם. החשש הזה, שאזעקה עלולה להופיע באופן פתאומי ולקטוע את כל מה שהם עושים באותו רגע, הוא חשש הגורם לדריכות מאוד גבוהה בגוף. כתוצאה מכך, גם בין האזעקות הם נותרים דרוכים, ובעצם לא מצליחים לעשות כל פעולה אחרת מלבד לחכות לאזעקה הבאה.

בנוסף, ילדים רבים שואלים, "האם אפשר להחליף את הקול של האזעקה למנגינה נעימה, אולי כמו של אוטו גלידה?". אחרים שואלים, "למה אי אפשר פשוט להנמיך את האזעקה?".

שיח עם ילדים בנושאים שעלולים לאיים עליהם, יכול להעניק להם תחושה של ביטחון ומסוגלות. תיווך המציאות מאפשר חיבור לעולמם של הילדים והזדמנות ליצירת סדר, ארגון חווייתי ועיבוד רגשי. התפקיד של המבוגרים הוא לסייע לילדים להבין את התחומים שמאיימים עליהם וכיצד ניתן להתמודד בהיבט הרגשי וההתנהגותי, ובאופן המותאם לשלב ההתפתחותי שהם נמצאים בו.

בבואנו לדבר עם הילדים על אזעקה, חשוב מאוד להסביר את תפקידה - היא נועדה לשמור עלינו. לולא האזעקה לא היינו יודעים שמשוגר לעברנו טיל ושעלינו להיכנס באופן מיידי למרחב המוגן.

בשיח כזה יש לציין בפני הילדים, כי האזעקה נשמעת חזק מאוד, מאחר שהתפקיד שלה הוא לעורר אותנו, לגרום לנו לעזוב את כל מה שאנו עושים ולהיכנס למרחב המוגן. אם האזעקה תישמע באופן חלש או כמו מנגינה נעימה, אנחנו לא ניכנס לדריכות הנדרשת שתאפשר לנו לפעול.

במהלך השיח מומלץ לשוחח עם ילדים צעירים על צלילים שונים ומשמעותם. אפשר לעשות זאת באופן חוויתי על ידי חידות של השמעת הצלילים, למשל צלצול של בית הספר, סירנה של ניידת משטרה, כבאית ואמבולנס, צפירת התייחדות הנשמעת ביום הזיכרון ויום השואה, אזעקה המתריעה על ירי טילים ועוד.

שאלות ותשובות

כן. שיח כזה מעניק להם תחושה של ביטחון. תיווך המציאות מאפשר חיבור לעולמם של הילדים והזדמנות ליצירת סדר, ארגון חווייתי ועיבוד רגשי. חינוך מותאם ומקצועי לחירום, שכולל הכנה ותרגול, יסייע לילדים להתמודד באופן מיטבי בזמן אמת ויתרום גם לפיתוח החוסן האישי והחברתי.
עצם השיח שיתעורר במסגרת המשפחתית התומכת, אופן ניהולו והמסרים שיועברו במהלכו יכולים לחזק את תחושת המסוגלות של המשפחה כך שתהפוך למסגרת המרכזית להתמודדות ותמיכה.
נכון, האזעקה מבהילה. היא תמיד מופיעה כשאנחנו ממש לא מוכנים, כשאנחנו באמצע משהו, אבל אם היא לא תהיה חזקה אולי לא נשמע אותה.
כן. כולם צריכים להיות במרחב המוגן כשיש אזעקה. לא לוקחים סיכון. אם היא קטנה מאד ולא רוצים לטרטר אותה, אולי כדאי שתירדם בתוך הממ"ד בתקופה הזו.
גם חיות המחמד שלנו עלולות לחשוש מהאזעקות ולהגיב בבהלה לריצתם של כל בני הבית למרחב המוגן ול 'בומים' החזקים שנשמעים מידיי פעם. רצוי להכיר לכלב את המרחב המוגן בין האזעקות, לשהות ולשחק איתו שם. אולי כדאי לחשוב על חפץ או משהו שהוא אוהב שיימצא בממ"ד. חשוב מאוד - אם בכל זאת הוא מגיב בהתנגדות ולא נכנס לממ"ד, תכנסו אתם לממ"ד.
נשמע שאתה אחראי ודואג. כל הכבוד! חשוב שהוריך ואתה תשוחחו איתו בין האזעקות ותסבירו לו את המצב בהתאם ליכולת שלו להבין. תסבירו שהאזעקה שומרת עלינו וכשאנו בממ"ד אנו מוגנים. בתוך הממ"ד כדאי לעשות משהו שמפיג את המתח, למשל, לצייר , לספר בדיחות, או לראות פרק בסדרה שהוא אוהב.
קודם כל, כל הכבוד שאתה עושה מה שצריך לעשות, סימן שאתה מתמודד. לגבי הדופק המהיר, אין מה להיבהל מזה, זה נורמאלי, האזעקה תמיד מפתיעה ומבהילה. אפשר לעשות קצת נשימות כדי להרגיע את הגוף. כיצד אפשר להתמודד? ניתן למשל, להחזיק בתוך המרחב המוגן משחק כמו בועות סבון ובכל פעם שיש אזעקה, לקחת אותן ולנסות לעשות את הבועה הגדולה ביותר. בדרך זו הגוף יחזור לאיזון ויהיה פחות מתוח.