היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

א' אזעקה וט' טיל

מהו גראד, כיצד בוחרים מרחב מוגן, וכמה דקות צריך להישאר בו? מילון שיסייע לכם לתווך לילדים את מצב החירום

ילדים שחווים אירועים של ירי רקטות וטילים, מתמודדים לא רק עם החרדה נוכח המצב הלא פשוט, אלא גם עם עולם מושגים שלם שהם לא תמיד מבינים. דבר זה עלול בפני עצמו, לעלות עוד יותר את רמת החרדה.

משום כך העלנו על הכתב את המושגים הבסיסיים, בשפה פשוטה, שניתן להבין. מומלץ מאוד לשבת עם הילדים, לעבור על המושגים, להסביר אותם ולאפשר להם לשאול שאלות.

א - אזעקה - הקול הבוקע מהצופרים ומתריע מפני רקטות המשוגרות לעבר ישראל. היא נשמעת כמו צפירה של יום הזיכרון, רק שהיא "עולה ויורדת" כמו הקריאות של טרזן. האזעקה אולי קצת מבהילה, אבל יש לה תפקיד חשוב מאוד - להתריע בפנינו שיש להיכנס למרחב המוגן בעת ירי טילים!

ב - "בום" - לעיתים נשמע "בום" גם ללא התרעה או אזעקה. במקרה שכזה, חשוב לדעת שאם לא קיבלנו התרעה לא נשקפת סכנה. ה"בום" יכול להיות כתוצאה מנפילה של רקטה בשטח פתוח או כתוצאה מיירוט של מערכות ההגנה האקטיבית, כמו "כיפת ברזל".

ג - גראד - סוג של רקטה המכילה חומר נפץ הנמצאת בשימוש אצל אויבנו. היא זו האחראית על ה"בום" שאנו שומעים. הנזק שלה עלול להיגרם מפגיעה ישירה וגם מרסיסים.

ד - דקות - עשר דקות! זה הזמן שנדרש מכם להישאר במרחב המוגן מרגע קבלת ההתרעה על ירי או מהישמע האזעקה.  דבר זה מבטיח הגנה במקרה של מטח טילים וכן מנפילת שברים כתוצאה מפעילות מערכות היירוט.

ה - התרעה - כשיש סכנה בעקבות ירי טילים, פיקוד העורף מפעיל התרעה. היום, לכל ישוב יש התרעה משלו וזמן התגוננות המותאם לו. ניתן לקבל את ההתרעה בדרכים שונות, וחשוב לבחור כבר בשגרה כיצד נרצה לקבל אותה:

• אפליקציית פיקוד העורף - להורדה

• תחנות הרדיו הארציות והאזוריות.

• ערוצי טלוויזיה.

• אתרי אינטרנט.

• פורטל חירום לאומי (אתר זה) - ניתן להיכנס ל"התרעות" ולבחור את היישוב בו אנו מעוניינים לקבל בו התרעה. אם לא נבחר יישוב, נקבל את כל ההתרעות בתנאי שהאתר פתוח במחשב. בנוסף ניתן גם לצפות בהיסטוריית התרעות.

• צופרי פיקוד העורף הפרוסים ברחבי הארץ -  האזעקה מופיעה לפני ירי הטילים ומאפשרת לאזרחים להיכנס לתוך מרחב מוגן ולשמור על עצמם. אם שמענו אזעקה מהישוב השכן לנו ולא אצלנו, איננו צריכים להיכנס למרחב המוגן. 

ו - ונטילציה - אוורור רגשות. בימים כאלו חשוב לדבר על מה שקורה ועל מה שמרגישים, לשתף חברים, אחים, הורים ולהימנע מ"לשמור בבטן".

ז - זמן התגוננות  - לכל אזור נקבע זמן התגוננות אחר, שהוא הזמן העומד לרשותנו להיכנס למרחב המוגן - ככל שמתרחקים מגבולות ישראל, זמן ההתגוננות ארוך יותר. כך למשל, בשדרות יש רק 15 שניות מרגע קבלת ההתרעה או האזעקה  עד לנפילת רקטה, ובתל אביב יש דקה וחצי. חשוב שנדע שמשך האזעקה הבוקע מהצופר שווה לפרק הזמן שיש לנו להגיע למרחב המוגן ובכך מסייע לנו לאמוד את הזמן שיש ברשותנו להתגונן.

ח - חיבוק - תתחבקו חיבוק חם ואוהב. אין כמו חיבוק במצבי לחץ - בזמן החיבוק משתחרר אוקסיטוצין, הורמון אהבה שגורם לנו לרצות להעניק למישהו אחר ולשכוח לרגע את עצמנו.

ט - טיל - סוג של כלי נשק הנע באוויר או בחלל עם מערכת הנחיה המכוונת אותו למטרתו.

י - יחד - חשוב להיות יחד בזמן חירום. ה"יחד" נותן כוח להתמודד עם האירועים הבלתי שגרתיים.

כ -"כיפת ברזל" - מערכת שנועדה ליירט רקטות שנורות לעבר שטחי ישראל. המערכת פועלת ביום ובלילה, בכל תנאי מזג האוויר ומסוגלת להתמודד עם ירי  לעבר המדינה. למרות שמערכות היירוט עושות את עבודתן, אין להסתמך על כך ויש להיכנס למרחב המוגן מיד עם קבלת ההתרעה ולשהות בו 10 דקות.

ל - להישמע להנחיות - פיקוד העורף מפרסם הנחיות התנהגות למצבי חירום כמו ירי טילים ורקטות. חשוב להישמע להן - אלו הנחיות מצילות חיים!

מ - מרחב מוגן -
המקום שאליו ניכנס בקבלת התרעה או אזעקה. את המרחב המוגן יש לבחור על פי הנחיות פיקוד העורף. יש לבחור את המרחב המוגן מראש.

נ - נשימות - הדבר הראשון שנפגע כתוצאה ממצב הלחץ זה הנשימה. חשוב שנלמד לנשום נכון כדי להרגיע את גופנו ואת עצמנו.

ס - סכנה - כשאנו בתוך המרחב המוגן, אנו מוגנים והסכנה פוחתת. חשוב שנבדיל בין המושגים "סכנה" ל"פחד". לפעמים הסכנה חלפה אך נשאר הפחד. כשיש סכנה נפעל להתגונן. אם נשאר פחד - נשתף את אחד ההורים או חבר.

ע - עורף - החלק האחורי, מה שלא נמצא ב"חזית". העורף מסמל את האוכלוסייה האזרחית שלא נלחמת בקרב, אך היא מטרה לפגיעות של האויב. העורף כולל את כולם: הורים, סבים, ילדים ועוד.

פ - פנאי - בזמן מצב חירום כמו ירי טילים, חשוב לנסות ליצור פעילויות פנאי והפוגה ולמצוא הסחות דעת בין האזעקות, ואף בזמן השהייה במרחב המוגן. נסו לקיים פעילויות משחררות הכוללות הנעה של הגוף, קפיצה בחבל או כל דבר שמפעיל את השרירים, משחרר אנדורפינים שמטיבים את מצב הרוח. בנוסף, תזמינו את הצחוק לתוך היום שלכם: תראו את הפרק הכי מצחיק בסדרה שאתם אוהבים, תיפגשו עם מישהו שתמיד מצחיק אתכם, עשו מרתון בדיחות.

צ - צבע אדום - כאשר משוגרת רקטה לעבר ישראל, באזורים מסוימים באזור הדרום (יישובי עוטף עזה) נשמעת אזעקת 'צבע אדום'. המשמעות שלה היא בדיוק אותה משמעות של האזעקה הרגילה (העולה והיורדת) ויש לפעול בדיוק לפי אותם הנחיות. זו אותה מערכת רק צליל שונה. אגב, פעם האזעקה הייתה 'שחר אדום' אבל שינו את זה בגלל שהרבה ילדים בשם שחר לא כל כך אהבו את זה. אפשר להבין אותם.

ק - קפיץ - לעיתים בין אזעקות אנו עלולים להרגיש כמו קפיץ מתוח. כל דבר מקפיץ אותנו. לכן, בין האזעקות חשוב לעשות דברים שאוהבים ולנסות להוריד את רמת המתח בגוף.

ר - רקטה - משמשת ככלי נשק בידי האויב. היא נראית כמו גליל ונורית כמו טיל. אך בניגוד לטיל, אי אפשר לקבוע מראש היכן בדיוק היא תפגע.

ש - שמועות - בזמן חירום צצות שמועות רבות. חשוב לצרוך את המידע מכלי תקשורת מהימנים ורשמיים ולא להעביר הלאה שמועות ומידע שיכול לפגוע באחרים.

ת - תרגול - מי שמוכן יותר, מוגן יותר. תרגול מראש מסייע למוכנות שלנו ומאפשר לנו לפעול בזמן ירי טילים בצורה טובה יותר. לפיכך, תרגלו כניסה למרחב המוגן בבית הספר ובבית.