היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

לשמור על שגרת המשפחה בחירום

דווקא בזמן חירום כמו ירי טילים, שעלול להיות מאופיין בחוסר שליטה - חשוב לנסות לייצר שגרה, בעיקר עבור הילדים. כך נעשה זאת

זמן חירום משבש הכל. מוסדות החינוך לעיתים נסגרים וכך גם מקומות העבודה. ההורים והילדים מוצאים עצמם בבית, ולעיתים מצטרפים גם הסבים והסבתות שעוברים לגור יחד בתקופה מאתגרת. על תכניות הטלוויזיה האהובות משתלטות החדשות ואי אפשר לטייל בחופשיות במרחבים הפתוחים.

ובכל זאת, בתוך התקופה המאתגרת הזו מומלץ מאד לנסות ולייצר שגרה מסוימת, בעיקר עבור הילדים. למה זה חשוב?

זמן חירום הוא זמן של אי ודאות שהרגש המוביל בו עלול להיות תחושה של חוסר שליטה. לכן, אחד הדברים שנדרש לעשות זה לייצר סדר יום קבוע. באופן זה, הילדים יודעים שיש דברים שממשיכים להתנהל כרגיל ושיש מסגרת, באופן שמגדיל את תחושת השליטה שלהם.

כך למשל, חשוב להקפיד על זמני הארוחות וזמני השינה. אפשר גם להזמין או ללכת לחברים, אך כשעושים זאת, חשוב שנדע היכן המרחב המוגן בבית של החבר ומה יהיה המקום המוגן ביותר אם האזעקה תתפוס אותי באמצע הדרך.

יש ילדים שעלולים להימנע מלעשות פעולות מסוג זה מתוך פחד. עם זאת, חשוב להסביר להם, כי אפשר להמשיך  לעשות את אותם דברים שאנו אוהבים, אך תוך תשומת לב יתרה, ולאחר שביררנו על המקומות הבטוחים בכל המקומות.

צפו עם הילדים בסרטון הבא וחשבו אלו פעולות נוספות ניתן לעשות בחירום ואיזה הערכות זה דורש מכם על מנת לשמור על עצמכם.

שאלות ותשובות

חשוב מאוד לנסות לשמור על שגרה בתוך מצב החירום, אין מניעה ללכת לחבר, זה אפילו יכול מאד להועיל רגשית, אך חשוב להקפיד הכללים הבאים: לדעת מה עליך לעשות אם תופסת אותך אזעקה בדרך. הכלל הוא להיות בתוך מבנה ואם אין מבנה קרוב, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. בביתו של החבר, יש לשאול מראש היכן נמצא המרחב המוגן ולבקר בו.
בזמן ירי טילים, יש הגבלות המשתנות מעת לעת, הקשורות בכמות האנשים שיכולים להתקהל יחדיו. יתכן שהאירוע יצומצם למספר מסוים של אנשים. יש לעקוב אחר ההנחיות המתפרסמות באתר פיקוד העורף.
החשש הזה מובן. בעיקר באזורים בהם זמן ההתרעה הוא קצר מאד. יחד עם זאת, מקלחת היא חיונית גם מבחינה אסתטית וגם מבחינת תחושת הרגיעה וההתחדשות בגוף. נסה לעשות לעצמך כלל, למשל לארגן את המגבת כך שתוכל להגיע אליה ישירות. אולי כדאי גם להשאיר הדלת חצי פתוחה כדי שניתן יהיה במהירות לצאת לממ"ד. בנוסף, עדכן את ההורים כשאתה נכנס למקלחת, הם יוכלו לסייע לך בהתארגנות. כמו כן וודאו יחד שאין שום מכשול בדרך למרחב המוגן על מנת שלא תתקל בו כשאתה רץ.
אין הכרח לישון בממ"ד, אך אם הממ"ד מאורגן כחדר נוח ואת מעדיפה לישון בו ולא להתעורר באמצע הלילה כשנשמעת אזעקה, אז זה בסדר לישון בו. נסי לארגן אותו כך שיתן לך תחושה נעימה.
יש חשיבות לכך שמקומות העבודה והמשק ימשיך לפעול, ולכן הורים נדרשים לעבוד. כאשר יש ילדים גדולים כמוך, יש אפשרות להשאיר איתם ילדים צעירים יותר באחריותם. תוכלי לסייע לאחותך בכך שתבלו זמן איכות יחד, תתנתקו מהחדשות ומהאירועים ותעשו מה שאתן אוהבות לעשות יחדיו. כך למשל, יש כמה תרגילים שתוכלו לעשות שיסייעו לשתיכן להתמודד עם הפחד כמו נשימות דרך בועות סבון, צפייה בסדרה מצחיקה במיוחד, חידות מעוררות מחשבה ועוד. אם הפחד גובר ויש תחושה של קושי להשתלט, יש להתקשר לאחד ההורים.