היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32


 


קורונה

לאילו עסקים מותר לקבל קהל?
קבלת קהל מותרת רק במקומות למכירת מוצרי מזון, בית מרקחת, מכון אופטיקה, חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה, מעבדות לתיקון מוצרי תקשורת, מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית, מכבסה ושירותים חיוניים נוספים שלא ניתן לקבל מרחוק.

שאר החנויות והעסקים אינם פתוחים לקבלת קהל, אך יכולים לבצע משלוחים. למסעדות ובתי קפה מותר להציע גם איסוף עצמי (טייק אווי)

צימרים ובתי מלון - סגורים, למעט לצורך השכרת חדרים לשם חלופת מגורים, אירוח מטופלים ובני משפחותיהם בסמוך למוסד רפואי ומלוניות בידוד והחלמה, וללא הפעלת שטחים משותפים כגון בריכה, חדר אוכל וכדומה.

 

מדוע עוסק שעבודתו בשטח פתוח (דוגמת מאמן ריצה או מדריך טיולים), אינו יכול לקבל קהל בכפוף לכללי התקהלות, שמירת מרחק ועטית מסכה?
התקנות קובעות רשימה של עסקים המספקים שירות חיוני, בהם ניתן לקבל קהל. עסקים שאינם כלולים ברשימה זו אינם יכולים לקבל קהל, למעט כאלו שקיבלו אישור.

 

האם מותר לצלמים לקבל קהל ובאיזה אופן?
מותר לצלמים לקבל קהל בשטח פתוח בלבד, תוך שמירה מלאה על ההנחיות - התקהלות, מרחק 2 מטרים וחבישת מסכות בכל עת, גם על ידי המצולמים בעת הצילום עצמו.

 

מדוע עסק קטן אינו יכול לקבל קהל בכפוף להגבלת התקהלות של 10 אנשים בשטח סגור?
התקנות קובעות רשימה של עסקים המספקים שירות חיוני, בהם ניתן לקבל קהל. עסקים שאינם כלולים ברשימה זו אינם יכולים לקבל קהל, למעט כאלו שקיבלו אישור.

 

כיצד התחבורה הציבורית עובדת? 
למידע אודות פעילות התחבורה הציבורית.

 

מה ההנחיות לקיום פעילות ספורטיבית?
ההנחיות מתירות פעילות גופנית במסגרת כללי ההתקהלות - עד 10 אנשים במבנה ועד 20 אנשים בשטח פתוח.
חובה לשמור על מרחק שני מטרים בין האנשים ולכן אימונים הדורשים קרבה ומגע אסורים - משחקי כדורגל, כדורסל, גודו, קרב מגע וכל אימון שאי אפשר לשמור בו מרחק שני מטרים. לעומת זאת טניס מותר כי אפשר לשחק משחק זה תוך שמירת מרחקים וללא מגע. כמו כן אין מניעה לאימון כמו כדורגל או כדורסל שכולל פעילויות ששומרות מרחק - בעיטות לשער, קליעות לסל ועוד.
ניתן לקיים פעילות ספורט עממית, בהתאם להנחיות שפורטו, בכלל מתקני הספורט במרחב הציבורי. עם זאת רשות מקומית יכולה לסגור מתקן ספורט שבו לא מתקיימות ההנחיות כפי הנדרש.
אסורה הפעלת חדרי כושר, סטודיו או עסק אחר לפעילות ספורט, למעט לשם אימון ספורטאים מקצועיים בלבד.
כמו כן התקנות קובעות שרק לעסקים חיוניים מותר לקבל קהל ולכן על מאמנים נאסר בשלב זה לקבל קהל ולהדריך לקוחות.

 

מה ההנחיות לקיום תפילות? 
תפילות יתקיימו בשטח פתוח בלבד ועד 20 איש, תוך שמירה על מרחק 2 מטרים בין המתפללים. תפילה ברחבת הכותל מערבי תתקיים בהתאם להגבלת ההתקהלות בשטח פתוח ובחלוקה למתחמי תפילה נפרדים של 20 אנשים בהתאם להנחיות.

 

אילו פעילויות חינוכיות מתקיימות?
המסגרות החינוכיות לגיל הרך (עד גיל 6) נפתחו - פעוטונים, משפחתונים, גני ילדים וצהרונים, לצד מסגרות שפעילותן הותרה עד כה: החינוך המיוחד, פנימיות, מסגרות לחינוך בלתי פורמלי לילדי עובדים חיוניים עד גיל 12 ומקומות המשמשים מקום שהייה יומי לחינוך ולטיפול בפעוטות שהם ילדי עובדים חיוניים, מסגרות לנוער בסיכון ומסגרות חינוכיות בבתי חולים. שאר המסגרות החינוכיות אינן פועלות. למידע המלא על פעילות המסגרות החינוכיות.

 

האם מותר לעבוד בבית הלקוח?
ניתן לעבוד בבית לקוח רק לצורך חיוני כמו תחזוקת הבית או שיפוצים, תוך הקפדה על כללי משרד הבריאות (איסור על התקהלות ושמירת מרחק של 2 מטרים בין השוהים במקום).

 

האם למקצועות חופשיים כגון עורכי דין ורואי חשבון מותר לקבל קהל?
יש לתת שירות מרחוק. רק במקרים חיוניים שלא ניתן לתת שירות מרחוק, ניתן לקבל קהל, למשל אימות חתימה או אישור נוטריוני.

 

האם להגיע לטיפול רפואי?
חשוב לפעול לפי המלצת הרופא - ביצוע ביקורות, בדיקות וטיפולים.
כאשר לא מרגישים טוב יש לפנות לרופא או לקופת החולים ובמקרה חירום למגן דוד אדום בטלפון 101.
טיפות החלב פתוחות וממשיכות לערוך חיסונים. חשוב להגיע ולא לאחר בחיסוני השגרה. בדיקות סקר מתקיימות עד גיל חודש. ניתן להתייעץ עם האחיות בכל בעיה.

 

האם בתי המלון והצימרים פועלים?
בתי מלון, צימרים ויחידות אירוח יוכלו להיפתח רק לצורך השכרת חדרים (לשם חלופת מגורים, אירוח מטופלים ובני משפחותיהם בסמוך למוסד רפואי ומלוניות בידוד והחלמה), ללא הפעלת שטחים משותפים כגון בריכה, חדר אוכל וכדומה.

 

האם מותר להזמין מטפלת ובייביסיטר?
כן.

 

האם מותר להגיע למקווה?
הגעה למקווה מותרת לשם טבילת נשים ולשם טבילת כלים בלבד. אסורה כניסה לגברים. יש לפעול במקווה לפי ההנחיות מבחינת מרחק 2 מטרים ועטית מסכות.

 

כמה עובדים יכולים לעבוד בחלל אחד?
אין הגבלה על מספר העובדים, אך יש לשמור על אחד מהתנאים הבאים: מרחק של 2 מטרים בין עמדת עבודה אחת לשניה, או מחיצה למניעת העברת רסס מאדם לאדם.
בכל מקרה יש להקפיד על עמדת עבודה קבועה לכל עובד.

 

מה ההנחיות לקיום אירועים כמו חתונה או ברית?
משרד הבריאות קורא לדחות קיום אירועים. אם לא ניתן לעשות זאת, יש לקיים אירועים בהתאם לכללי ההתקהלות - עד 10 אנשים במבנה ועד 20 אנשים בשטח פתוח. אין לקיים אירוע עם מספר אנשים גדול יותר, גם לא בקפסולות. מותר להגיש מזון באירוע ולהשתמש לשם כך בשירות משלוחים, אך חל איסור על העסקת בעלי מקצוע שיכינו או יגישו מזון במקום. במהלך האירוע ניתן לקיים ריקודים, אך חל איסור על הופעות חיות. בנוסף חל איסור להעסיק ספקים באירוע, דוגמת שף, מבשל, מלצר, די-ג׳יי, צלם או הפעלה.

 

האם יש לבצע בדיקת קורונה לפני נסיעה לאילת או לים המלח?
ניתן לנסוע ולחזור באופן חופשי לאילת או לים המלח, ללא צורך בבדיקת קורונה. יודגש כי אסורה השהות במלונות וצימרים אלא אם כן מדובר על חלופת מגורים או בידוד.

 

האם אפשר ללכת לים?
כן, ההנחיות מאפשרות לפקוד את חופי הים תוך שמירה מרחק של 2 מטרים מאנשים אחרים. יש לעטות מסכה.

חזרתי לארץ מחו"ל, מה עלי לעשות?
כלל הנוסעים שמגיעים לישראל ממדינות אדומות או ששהו ב-14 יום האחרונים במדינה אדומה (קונקשן במדינה אדומה מבלי לצאת משדה התעופה לא נחשבת שהייה), נדרשים לשהות בבידוד למשך 14 יום מרגע הנחיתה.
חוזרים מחו"ל יכולים לצאת ממעבר הגבול לבידוד ביתי (כמו דירה לבד, יחידת דיור נפרדת לחלוטין מדיירים אחרים בבית או מקום אחר העומד לרשותם), אם יפרטו, במסגרת התשאול שנערך להם בעת חזרתם לארץ, את מקום הבידוד העומד לרשותם ואת תנאיו, וכן יתחייבו בכתב שלא לנסוע בתחבורה ציבורית לביתם.
נציג משרד הבריאות רשאי להורות לחוזרים מחו"ל לשהות במלונית לבידוד מטעם המדינה אם השתכנע כי החוזרים אינם יכולים לקיים את חובת הבידוד במקום מגוריהם או במקום אחר, או אם סירבו החוזרים לחתום על ההתחייבות או לדווח על מקום הבידוד.

 

כיצד יש להגיע משדה התעופה למקום הבידוד ?
יש להגיע משדה התעופה למקום הבידוד בדרך המהירה ביותר. חל איסור על שימוש בתחבורה ציבורית, למעט איסוף על-ידי בן משפחה או מוניות, ובתנאי שבמונית לא יישב נוסע נוסף, למעט אנשים המתגוררים יחד. הנסיעה במונית תיעשה בהתאם להנחיות, כאשר על הנוסע לשבת במושב האחורי וחלונות הרכב יהיו פתוחים.

 

מי מגיע למלוניות החלמה?
אזרחים שאובחנו כחולים. ההחלטה על שהייה במלונית החלמה מתקבלת על ידי משרד הבריאות בשיתוף קופות החולים ועל-פי מצבו הרפואי של האזרח. קופת החולים אחראית ליצור קשר עם המבוטח שלה ולעדכן אותו על העברתו למלונית. ניוד האורח למלונית מתבצע על ידי מד"א. פירוט מלא בקישור הבא

מה תספק המדינה במלוניות?
המדינה תספק למי שמצוי במלונית מוצרי מזון ומוצרי ניקיון. ניתן להביא מוצרים לאנשים השוהים במלונית בתיאום עם הקבלה של המלון.

 

מהן ההנחיות לנסיעה לחו"ל?
ההגבלות על הטיסות לחו"ל הוסרו וכעת ניתן לטוס לחו"ל ללא הגבלה.
לפרטים מלאים בנושא יציאה מישראל.

למי מותר להיכנס לישראל?
הכניסה לישראל מותרת לכל אזרח או תושב ישראל. יש למלא טופס דיווח כניסה לישראל במהלך 24 השעות שלפני הטיסה. אם שהו במדינות אדומות ב-14 יום טרם חזרתם לארץ, הם מחויבים בבידוד עם חזרתם.
בעלי אזרחות זרה המעוניינים להיכנס למדינת ישראל נדרשים, בנוסף למילוי טופס דיווח כניסה לישראל, לקבל אישור כניסה למדינת ישראל חתום על ידי הקונסוליה הישראלית במדינתם. אם שהו במדינות אדומות ב-14 יום טרם הגעתם לישראל, הם מחוייבים בבידוד עם הגעתם לארץ של 14 יום. לפרטים מלאים

אם החלמתי מהנגיף לפני צאתי מהארץ, אצטרך בידוד בחזור?
אדם שהיה חולה בעבר וקיבל תוצאה שלילית על ידי משרד הבריאות הישראלי, לא מחויב בבידוד בחזרתו מחו"ל. יש להציג תוצאות בדיקות בנתב"ג בתהליך הכניסה לארץ על מנת לקבל את האישור לכך.
לפרטים מלאים בנושא חזרה מחו"ל.

אילו סוגי מתחמי בדיקות קיימים?
קיימים 3 סוגי מתחמים לביצוע בדיקות:
▪️מתחמים שפתוחים לקהל הרחב. מי שמעוניין בבדיקה מכל סיבה יכול להגיע למתחמים הללו ללא צורך בהפניה.
▪️מתחמים שמקבלים צוותי הוראה של כיתות א' - ד' - אין צורך בהפנייה אך יש צורך בתיאום תור מראש בטלפון 3101*
▪️מתחמים שמבצעים בדיקות בכפוף להפניה מקופת החולים.

לחלק מהמתחמים ניתן להגיע עם רכב לביצוע הבדיקה (על הרכב להיות עם חלונות סגורים) ולחלקם באופן רגלי.

 

כיצד ניתן לדעת איפה ומתי פועל מתחם בדיקות?
פרטים מלאים על מתחמי הבדיקות, לקהל הרחב ולצוותי ההוראה, ניתן למצוא בקישור הבא

תוך כמה זמן יש תוצאת בדיקה ואיך מקבלים אותה?
התוצאות מתקבלות תוך 48 שעות מקופת החולים. לעיתים ייתכנו עיכובים עקב עומס. במקרה של אזרח זר יש לפנות למשרד הבריאות לקבלת תוצאה.

 

כיצד נקבעים המיקומים של מתחמי הבדיקה?
המקומות נקבעים בהתאם להערכת מצב התחלואה ומשתנים משבוע לשבוע.

 

מי יכול להגיע לבדיקה במתחמים ללא הפנייה?
כל אחד - אזרח ישראלי או בעל תעודה זרה, אנשים עם או ללא תסמינים, אנשים בבידוד, אנשים ללא הפנייה או עם הפנייה ועוד.

חיילים בסדיר - חובה או קבע - לא יכולים להבדק בעמדות אלו אלא אך ורק בתחנות של חיל הרפואה. יש לפנות למוקד "מקול הלב" 6690*

מי שנדרש לבדיקת קורונה עקב טיסה לחו"ל, יבצע בדיקה זו במכון בדיקות פרטי על מנת לקבל תוצאות בדיקה בשפה האנגלית.

 

האם כל מי שמבצע בדיקת קורונה חייב להיכנס בבידוד?
תלוי בסיבת הבדיקה:
בדיקה שמבוצעת עקב חשיפה לחולה מאומת או חזרה ממדינה אדומה בחו"ל - יש להשלים 14 ימי בידוד ללא קשר לתוצאת הבדיקות.
בדיקה שמבוצעת בעקבות תסמינים -  אם התקבלה תוצאה שלילית ניתן לצאת מבידוד. אם התקבלה תוצאה חיובית יש להישאר בבידוד עד חלוף 10 ימים מיום הופעת התסמינים, ובתנאי ששלושת הימים האחרונים ללא תסמינים. חולה שהוגדר קשה יוכל להשתחרר כעבור 20 ימים ובתנאי ששלושת הימים האחרונים ללא תסמינים.
בדיקה שמבוצעת מכל סיבה אחרת - אין צורך בכניסה לבידוד אך אם התקבלה תשובה חיובית יש להיכנס מיד לבידוד ולפנות לרופא לקבלת הנחיות.

 

כיצד עליי להגן על עצמי מפני הדבקות כאשר אני מגיע למתחם הבדיקות?
יש לפעול לפי ההנחיות הקבועות - שמירה על 2 מטרים, עטיית מסכות בכל עת והיגיינה.

 

קיבלתי תוצאת בדיקת . שלילית, כמה זמן עליי להמשיך בבידוד?
מי שביצע את הבדיקה לאור הופעת תסמינים וקיבל תוצאה שלילית - יכול לצאת מבידוד. מי שנדרש לבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת או חזרה מחו"ל, ממדינות אדומות, ישלים את תקופת הבידוד עד סופה - 14 ימים ממועד החשיפה או החזרה לארץ.

מהם אזורים מוגבלים?
ממשלת ישראל מכריזה על 'אזורים מוגבלים' במקומות עם תחלואה גבוהה, למניעת התפשטות נגיף הקורונה. תושבי אזורים אלו מתבקשים להישאר בבתיהם ולצאת אך ורק במקרים חיוניים. כמו כן, יש הגבלות על הכניסה והיציאה מאזורים אלו וכן הגבלות על התנועה ופעילות העסקים באזורים עצמם.

האם מותר לצאת מהבית באזור מוגבל?

חל איסור לצאת מהבית למרחב הציבורי, למעט פעולות חיוניות הכרחיות, פירוט בקישור הבא.

אילו שירותים זמינים באזור המוגבל?
כלל החנויות סגורות לקבלת קהל למעט חנויות מזון, בתי מרקחת, היגיינה, אופטיקה, מעבדה לתיקון מוצרי תקשורת שיפעלו בהגבלה של עד 10 אנשים בחנות או עד 7 מ"ר לאדם תוך שמירה על 2 מטרים בין אדם לאדם. פירוט מלא בקישור הבא.

האם יש מגבלות התקהלות מיוחדות באזור המוגבל?

מותרת התקהלות של עד 10 אנשים במבנה ועד 20 אנשים בשטח פתוח, כולל תפילות ובריתות תוך שמירה על מרחק 2 מטרים בין האנשים.
הלוויות - מותרת התקהלות של עד 20 אנשים במבנה או שטח פתוח תוך שמירה על מרחק 2 מטרים בין האנשים.


כיצד התחבורה הציבורית עובדת באזורים מוגבלים?
התחבורה הציבורית עובדת כסדרה בכל מקום בארץ, כולל אזורים מוגבלים, בכל שעות היממה.

האם בתי תפילה ומקווה פועלים באזורים מוגבלים?
בתי תפילה ומקווה רשאים לפעול ולקבל קהל באזורים מוגבלים בכל שעות היממה.

האם ניתן לצאת מהאזור המוגבל בשעות ההגבלה לשם הגעה לטיסה?
ניתן לצאת מהאזור המוגבל בכל שעה לשם הגעה לטיסה שיש עבורה כרטיסי טיסה שהוזמנו מראש.

האם ניתן לצאת מהאזור המוגבל לפני תחילת שעות ההגבלה ולחזור בשעות ההגבלה?
אם היציאה מהבית ומהאזור המוגבל בוצעה מחוץ לשעות ההגבלה, ניתן לחזור בכל שעה לאזור המוגבל. אם החזרה מתבצעת במהלך שעות ההגבלה יש להגיע במהירות האפשרית למקום המגורים.

האם ניתן לצאת מהאזור המוגבל אם מקום הלימודים אינו נמצא באזור מוגבל או אדום?
מי שמתגורר באזור מוגבל ומקום לימודיו נמצא באזור שאינו מוגבל או אדום, רשאי לצאת מהאזור המוגבל ולהגיע למקום הלימודים בתנאי שהיציאה אינה בשעות ההגבלה.

אילו פעילויות חינוכיות מתקיימות באזור מוגבל?
• בחינות בגרות.
• מסגרות לחינוך בלתי פורמלי לילדים עובדים חיוניים עד גיל 12 ומקומות לשהייה יומית לפעוטות שהם ילדי עובדים חיוניים.
• מרכזי חירום לילדים ונוער בסיכון.
• מרכזי נוער יישובי לנוער בסיכון.
• פעילות בתי ספר שניתן בהם חינוך על-יסודי לנוער נושר ובסיכון.
• פנימיות לתלמידים בלא עורף משפחתי, לרבות תלמידים שהופנו על ידי המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות או בצווי בית משפט.
• פעילויות לתלמיד עם צרכים מיוחדים כהגדרתו בחוק חינוך מיוחד, ובכלל זה הסעות.
• מסגרות חינוכיות בבתי חולים.
• פעילות מתנדבים שבאה להבטיח מתן מענה חינוכי או רווחתי לתלמידים.
• שירותים פסיכולוגיים חינוכיים.
• פעילות של ועדות זכאות ואפיון, ועדות השגה וצוותים רב-מקצועיים לפי חוק חינוך מיוחד.
• שירותים של מתי"א כהגדרתו בחוק חינוך מיוחד.
• פעולות של קצין ביקור סדיר.
• פעולות של יחידות הנוער ברשויות המקומיות.
• פעולות של יחידת קידום במחלקת החינוך ובכלל זה פעילות במרכז השכלה לנוער נושר ובסיכון.
• פעולות לצורך קידום למידה מהבית ומרחוק, לרבות באמצעות מבני מוסדות ומתקני רשויות מקומיות.

פירוט מלא על ההנחיות באזור המוגבל.

מה לעשות אם זיהיתי הפרת הנחיות?
יש להתקשר למשטרה בטלפון 100 או למוקד הרשות המקומית בטלפון 106.

 
 מה הקנסות בגין הפרת ההנחיות?
לפירוט הקנסות בגין הפרת ההנחיות


האם יש קנס כאשר מישהו נדרש להכנס לבידוד ושוכח לדווח על כך למשרד הבריאות?
הפרת חובת דיווח למשרד הבריאות נושא בחובו קנס של 3,000 שקל.

 

הפרתי הוראה לבידוד. איזה עונש אני עלול לקבל?
הקנס על הפרת הוראה לבידוד עומד על 5,000 שקל.

 

הפצתי ידיעה כוזבת (Fake news), מה העונש הצפוי לי?
כנגד מפיצי ידיעות כוזבות תיפתח חקירה פלילית.

 

קיבלתי קנס, מה אני עושה עכשיו?
בהודעת הקנס מפורטים: שם הנקנס וכתובתו, תיאור תמציתי של העובדות שבגינן ניתן הקנס המהוות את העבירה, ציון המקום והזמן שבהם נעברה העבירה, אם אפשר לברר אותם, ציון הוראות החיקוק בהן נקבעה העבירה (תקנות שעת חירום) וגובה הקנס המוטל.
אדם שקיבל קנס בשל הפרת אחת ההוראות לעיל יוכל:

1. לשלם את הקנס תוך 60 ימים מיום מתן הקנס.
2. להגיש בקשה להישפט.
3. להגיש תוך 30 ימים מיום הקנס בקשה לתובע לביטול הקנס, אם התקיימה אחת מהעילות הבאות: העבירה לא נעברה, או שהעבירה לא נעברה בידי הנקנס או אם הנסיבות אינן מתאימות להמשך ההליכים.
בגב הודעת הקנס מצוינים פרטי ההתקשרות עם התביעה לצורך הגשת בקשות אלו באופן מקוון באתר האינטרנט.

 

אני חושש מאלימות בבית השכנים. מה ניתן לעשות?
במקרי חירום מידיים מומלץ להתקשר 100 למשטרה או 118 לקו החם של משרד הרווחה, הפועל 24 שעות ביממה.
פירוט נוסף בנושא אכיפה בקישור הבא

מהו בידוד ביתי?
אנשים ששהו בקרבת חולה קורונה מאומת, חזרו מחו"ל ממדינות אדומות או אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים, נדרשים לבידוד למשך 14 ימים ממועד האירוע שגרם לבידוד. מטרת הבידוד היא עצירת ההדבקה ומניעת מחלת הקורונה בישראל. לשם כך נדרש לבצע בידוד לפי ההנחיות המפורטות באתר משרד הבריאות.

 

למי יש להודיע על כניסה לבידוד בית?
על פי חוק, יש להודיע על כניסה לבידוד בית למשרד הבריאות באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני של משרד הבריאות – 5400* .

 

כיצד יש לנהוג בעת ביצוע בידוד בית?
אין לצאת מהבית. יש לשהות בחדר נפרד מאוורר היטב עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכת אף-פה או בבד. אין להכניס מבקרים לבית.
על כל בני הבית להקפיד על שטיפת ידיים או חיטוי בחומר חיטוי אלכוהולי באופן תכוף.
יש להימנע ככל האפשר מהכניסה אל חדרו של השוהה בבידוד. בכניסה לחדר הבידוד מומלץ לכסות את הפה והאף. פירוט מלא באתר משרד הבריאות.

 

כיצד מתבצע בידוד בית לקבוצה או משפחה של מבודדי בית?
יש להקפיד על כל ההנחיות לאדם הבודד, ובנוסף על ההנחיות הבאות:
• מספר מבודדים באותו משק בית יכולים לשהות יחד באותו חדר.
• אם כל בני הבית נדרשים לבידוד, ניתן לשהות בכל חללי הבית.
• יש להימנע על כמה שניתן ממגע גופני בין המתבודדים.

 

מה עושים אם מופיעים חום או תסמינים נשימתיים בעת שהייה בבידוד?
אם הופיעו חום או תסמינים נשימתיים, ובכל בעיה רפואית, יש ליצור קשר עם הרופא או קופת החולים ובמקרה חירום עם מוקד 101 של מד"א.

 

מה ההגבלות על בני בית של אדם השוהה בבידוד?
אם תנאי הבידוד נשמרים, בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל הגבלה.

 

מה קורה כאשר ילד, שצריך השגחה צמודה, צריך להיות בבידוד?
• יימצא הורה אחד קבוע בבידוד עם הילד במרחב נפרד משאר בני הבית.
• אם לא ניתן לשמור על הפרדה בין ילדי הבית - כל בני המשפחה נדרשים לשהות בבידוד.

 

באילו מצבים מגע עם אדם המאובחן כחולה קורונה מחייב בידוד בית?
שהייה במרחק של עד 2 מטרים, במשך 15 דקות לפחות עם אדם מאובחן. אם זהותו אינה ידועה, 15 דקות לפחות של שהייה באותו מקום מחייבת כניסה לבידוד.
כמו כן יש להכנס לבידוד במקרה של נסיעה משותפת בכל אמצעי תחבורה, מגע פיזי כמו נשיקה, חיבוק או לחיצת יד, ללא קשר לזמן שהייה בסביבת החולה.

 

מה עלי לעשות אם הייתי במגע הדוק עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה במחלת נגיף קורונה החדש ונמצא כעת בבידוד. האם אני בסכנת הדבקות?
ניתן להמשיך בשגרת החיים ואין כל צורך להיכנס לבידוד בית. לפי משרד הבריאות, הסיכון להדבקות במחלת נגיף קורונה החדש כתוצאה ממגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה מאומת הינו זניח.

מידע מלא על הנחיות בידוד ביתי בקישור הבא

 

האם מי שהבריא מקורונה צריך להיכנס לבידוד במקרה של חשיפה לחולה מאומת או חזרה ממדינה אדומה בחו"ל? 
במקרה של חשיפה לחולה מאומת - אדם שהיה חולה בעבר ושבידיו אישור החלמה יכול לקבל ממשרד הבריאות אישור שלא להיכנס לבידוד. יש לפנות בנושא למשרד הבריאות בטלפון 5400*.
במקרה של חזרה ממדינה אדומה בחו"ל - אדם שהיה חולה בעבר וקיבל תוצאה שלילית על ידי משרד הבריאות הישראלי, לא מחויב בבידוד בחזרתו מחו"ל. יש להציג תוצאות בדיקות בנתב"ג בתהליך הכניסה לארץ על מנת לקבל את האישור לכך.

יש לי בעל חיים בבית, כיצד עלי להיערך?
הסופרמרקטים פתוחים כך שאין צורך להצטייד בכמויות גדולות של מזון. עם זאת מומלץ שיהיה די מזון וציוד (כמו חול לחתולים) בכמות שתספיק לשבועיים, למקרה שתדרשו להכנס לבידוד.
יש לאתר חנויות שעושות משלוחים לאזור המגורים שלכם או חנויות הסמוכות לאזור מגורים, וכן וטרינר שנמצא קרוב למקרי חירום.

 

האם אני יכול להדביק את חיית המחמד שלי?
מאחר שנגיפי קורונה מסוגים שונים עלולים להדביק חיות, מומלץ לנקוט במשנה זהירות ולא לטפל בחיית מחמד אם סובלים מתסמינים החשודים כמחלת קורונה. אם חייבים לבא במגע עם בעלי חיים במצב זה יש לעטות מסכת פה-אף ולהקפיד על רחיצת ידיים.

 

אני בבידוד בית, האם מותר לי להוציא את הכלב לטיול?
מי שנדרש להישאר בבידוד לא יכול להוציא את הכלב. ניתן לבקש מבני משפחה או שכנים לסייע, לפנות לשירותי דוג ווקר או להיעזר בקבוצות אוהבי בעלי חיים ברשתות החברתיות, שבחלקן אפשר למצוא גם מתנדבים לצורך זה.
חשוב שהאדם שמוציא את הכלב לטיול יקפיד להשתמש בכפפות חד פעמיות וישטוף ידיים לאחר הטיול. כמו כן, מומלץ לשים על הקולר תג עם שמכם ומספר הטלפון שלכם, למקרה שהכלב יברח במקרה שאדם אחר מוציא אותו.

 

כיצד ניתן להביא/ להחזיר חיית מחמד מחו"ל?
ניתן לקבל ממשרד הבריאות אישור לבידוד ביתי כבר בחו"ל, ובמקביל לפנות לשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות. כך לא יהיה צורך להטיס את חיית המחמד בתא המטען.
במשרד הבריאות יש לפנות למנהלת פניות הציבור, חן וונדרסמן
במשרד החקלאות יש לפנות לשרותים הווטרינריים בנתב"ג 03-9792240 או בכתובת הדוא"ל .
אם האישור לבידוד מתקבל יש להעביר אותו לשירותים הווטרינריים בנתב"ג.

כיצד ניתן להישאר מוגנים במהלך קניות?
אסור לצאת מהבית כאשר יש חום או תסמיני מחלה אחרים. יש לתכנן קניות בשעות שאינן שעות השיא, לבחור חנות מקומית שאינה צפופה, וללכת לבד. במידת האפשר, מומלץ כי אנשים מעל גיל 65 ובעלי מחלת רקע כרונית יימנעו מיציאה לקניות. שרידות נגיף הקורונה על אריזות היא נמוכה ואין כיום ראייה שנגיף הנמצא על אריזות מעביר מחלה.

 

באלו אמצעי זהירות יש לנקוט בזמן הכנת מזון?
יש לשטוף ידיים לאחר מגע עם אריזת מזון, לאחר הוצאת מזון מהאריזה, לפני הכנת המזון ולאחר טיפול במזון גולמי (מוצרי בשר ודגים, ביצים, פירות וירקות).
פירות וירקות יש לשטוף במי ברז עד להורדת הלכלוך הגס (גם פירות וירקות הנאכלים מקולפים כמו אבטיח ומלון). לא מומלץ להשתמש בסבון לצורך השטיפה. יש לייבש את הירק או הפרי באמצעות שפשוף במגבת נקיה.
יש להשתמש במשטחי חיתוך נפרדים למזון גולמי ולמזון מוכן לאכילה.
יש להכניס לקירור מזונות רגישים.
יש לבשל היטב מוצרי בשר להשמדת חיידקים.

 

האם יש סיכון במשלוחים ומוצרים שנשלחו מחו"ל ובפרט מסין?
על פי המידע הקיים כיום, נגיפי קורונה אינם שורדים על חפצים לזמן ממושך, ולא דווח על העברת המחלה בדרך זו.

 

האם יש צורך באגירת מזון?
אין צורך להצטייד לתקופה ארוכה, הסופרים ורשתות השיווק ישארו פתוחים כל הזמן.

 

האם ניתן לבטל עסקאות (מכר מרחוק) לשירותי הארחה, נסיעה, חופש או בילוי על רקע המצב?
ניתן לבטל את עסקה תוך 14 יום מביצוע העסקה או קבלת החוזה/טופס גילוי נאות (לפי המאוחר), ובתנאי שעד מועד מתן השירות יש יותר מ-7 ימים שאינם ימי מנוחה. דמי ביטול יעמדו על 5% מהעסקה או 100 שקל, לפי הנמוך מביניהם.
אזרחים ותיקים, עולים חדשים ואנים עם מוגבלות רשאים לבטל עסקת מכר מרחוק מיום ביצוע העסקה ועד ארבעה חודשים אחריה או מיום קבלת מסמך גילוי נאות לפי המאוחר מבניהם, ובלבד שההתקשרות בעסקה כללה שיחה בין העוסק לצרכן טרם ביצוע העסקה ובכלל זה שיחה באמצעות תקשורת אלקטרונית שכוללת שיחה רציפה כגון צ'אט.

אילו פעילויות חינוכיות מתקיימות?
המסגרות החינוכיות לגיל הרך (עד גיל 6) נפתחו - פעוטונים, משפחתונים, גני ילדים וצהרונים. זאת לצד מסגרות שפעילותן הותרה עד כה: החינוך המיוחד, פנימיות, מסגרות לחינוך בלתי פורמלי לילדי עובדים חיוניים עד גיל 12 ומקומות המשמשים מקום שהייה יומי לחינוך ולטיפול בפעוטות שהם ילדי עובדים חיוניים, מסגרות לנוער בסיכון ומסגרות חינוכיות בבתי חולים. שאר המסגרות החינוכיות אינן פועלות. למידע המלא על פעילות המסגרות החינוכיות. 

 

האם מותר לקיים הפעלות חיצוניות לגיל הרך?
לא ניתן לקיים הפעלה חיצונית לגיל הרך מכל סוג, כולל במסגרת הגנים, במסגרת הצהרונים ובמסגרות פרטיות, כולל מסיבות יום הולדת ביתיות.

 

באילו ימים יתקיימו הלימודים?
הלימודים יתקיימו בימים ראשון-שישי (6 ימים בשבוע). בגני הילדים שלומדים 5 ימים ימשיכו באותה מתכונת.

 

מה מתכונת הלימודים?
קבוצות מלאות, עד 35 ילדים, עם צוותי חינוך קבועים.

 

בכמה גנים תלמד גננת משלימה או סייעת משלימה?
גננת משלימה או סייעת משלימה תעבוד ב-3 גנים לכל היותר.

 

האם הלימודים יתקיימו גם בחטיבות צעירות המצויות בשטח בית הספר?
הלימודים במסגרות אלו יתקיימו רק בגני הילדים.

 

האם צוותי החינוך בגן חייבים לעטות מסכה?
כן, לאורך כל יום הפעילות במתחם הגן. ניתן להשתמש לחלופין במשקף פנים.

 

האם יש למלא הצהרת בריאות עבור הילד?
כן. יש לשלוח את הילדים עם הצהרת בריאות מדי יום בה מתחייבים כי אין להם סימני תחלואה.

 

האם הצהרונים יפעלו וכיצד?
כן, הצהרונים יפעלו כפי שהם פועלים בשגרה, 5 ימים בשבוע, בימים ראשון עד חמישי. כאשר ילדים מאותו הגן ממשיכים יחד לצהרון, הלמידה תמשיך להתקיים בכיתה האורגנית (בקבוצה של עד 35 ילדים). כאשר הילדים יגיעו מ-3 גנים שונים (לכל היותר), הלמידה תתקיים בקבוצה של עד 28 ילדים.

 

האם יש ימי הסתגלות במסגרות לגיל הרך וכיצד הם מתבצעים?
בשבעת הימים הראשונים לחזרה ניתן לאפשר כניסה של הורה אחד בלבד לכיתת המעון או הגן לצורך הסתגלות למשך 10 דקות, ובלבד שבשטח הסגור בכיתה לא יהיה יותר מאחראי אחד על פעוט בכל זמן. ניתן גם לתחום ולאבזר אזור המיועד להסתגלות בחצר או בפתח המעון, שבו תתאפשר שהות של הורים, מחנכים, מטפלים ופעוטות בהתאם למספר הנפשות המאושר על ידי משרד הבריאות. הורה עם סימני תחלואה לא יוכל לבוא בשטח המסגרת. ככל שהמטפלת או הגננת תרגיש כי לילדים מסוימים נדרשים ימי הסתגלות נוספים, ניתן לאפשר זאת תוך הקפדה על עיקרון הורה יוצא-הורה נכנס ויתר הכללים. במהלך ההסתגלות יש להקפיד על שמירת מרחק של 2 מטרים מאנשים אחרים, עטית מסכה ושמירה על כללי היגיינה.

 

מה יעשו גננות וסייעות עם ילדים קטנים בבית, שמחויבות לחזור לעבודה?
יפעלו מסגרות של מרכזי יום חינוכיים (שמרטפיות) לגננות ולסייעות.

מתי יש לעטות מסכה?
יש חובה לעטות מסכה בכל מקום שאינו מקום המגורים.

 

חובת עטיית אינה חלה במקרים הבאים:
1.  ילדים מתחת לגיל 7.
2. מי שיש לו סיבה רפואית, נפשית או שכלית
3. במהלך שהות במקום סגור או מופרד לבד או עם אנשים הגרים יחד (כולל נסיעה ברכב).
4. מדבר בשידור בכלי תקשורת בתנאי ששומר על מרחק 2 מטרים.
5. שני עובדים היושבים בחדר בקביעות בתנאי שנשמר ביניהם מרחק של 2 מטרים.
6. בעת פעילות ספורטיבית.

 

האם ערכות מגן יעילות כנגד הקורונה? האם ניתן להשתמש בהן?
ערכות מגן אינן יעילות כנגד קורונה ויש איסור להשתמש בהן בתקופה זו.

 

מה ניתן לעשות על מנת להימנע מהדבקה בנגיף הקורונה?
שמירה על מרחק 2 מטרים, עטיית מסכה ושמירה על כללי ההגיינה:
• רחיצת ידיים עם מים וסבון או בחומר חיטוי על בסיס אלכוהול לעיתים קרובות,
• הימנעות מקשר הדוק עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית חדה, חולים, משתעלים או מתעטשים.
• שמירה ככל האפשר על מרחק של 2 מטרים מכל אדם אחר והמנעות מלחיצות ידיים או כל מגע פיזי אחר.
• הימנעות ככל הניתן ממגע ישיר בחפצים או משטחים במקומות ציבוריים שרבים נוגעים בהם באופן קבוע.
• הימנעות ממגע עם הפה, האף והעיניים.
• שיעול ועיטוש למרפק או למטפחת חד פעמית ולהשליך אותה לאשפה. במקרה של עיטוש או שיעול לכף היד, רחיצת ידיים מייד לאחר מכן.
• הימנעות משימוש בכלי אוכל משותפים באותה ארוחה.
• הימנעות מיציאה מהבית כאשר מרגישים חולים.

 

למי אפשר לפנות לסיוע נפשי בתקופה זו?

מוקדי מידע וסיוע נפשי

קווי סיוע של קופות החולים
כל מבוטח זכאי לקבל 3 שיחות טלפון בנות 45 דקות כל אחת עם פסיכולוג ללא הפניה וללא תשלום. השירות בעברית, ערבית, רוסית ואמהרית.
• מכבי 3028*
• מאוחדת 3833*
• כללית 2708*
• לאומית: 02-6335209.


קווי סיוע ארציים

• מוקד המידע והסיוע של משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים - 118.
• מוקד לאזרחים ותיקים של המשרד לשוויון חברתי - 8840*.
• ייעוץ לקשיש ומשפחתו במוסד לביטוח לאומי - 9696*.
• ער"ן: 1201 שלוחה 6, בערבית: שלוחה 2, ברוסית: 1-800-241201, באמהרית: 1-800-211201.
• מרכז אלה - סיוע נפשי להרגעת חרדה אצל אנשים בבידוד: 050-9949244.
• נע"ן (נוער מקשיב לנוער) - לפניות מצוקה של בני נוער 03-6919765.
• מרכז יה"ל- ייעוץ ותמיכה למשפחות נפגעי נפש: 03-9559596.
• יד לתומך - תמיכה בבני משפחה מטפלים מבית יד שרה: 02-6444678.
• קרגיברס ישראל- מידע ותמיכה לבני משפחה מטפלים לשאלות ותשובות בווטסאפ: 055-9993311.
• עזר מציון - קו מידע ותמיכה 1-800-80-20-30.
• רעות - מרכז מידע בסוגיות הקשורות בטיפול בקשישים: 1-700-700-204.
• אמונה תנועת האישה הלאומית דתית – סיוע לנפגעות מאלימות: 03-6179239.
• לראז- ייעוץ, תמיכה וטיפול למשפחות בשפה הערבית: 052-6363924.
• מרכז חוסן לחברה הבדואית: 055-2778963.
• רשות האוכלוסין וההגירה - מוקד סיוע לעובדים זרים: 1-700-707-889.