היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

היערכות אנשים עם מוגבלות למצבי חירום

אנשים עם מוגבלות עלולים לעמוד בפני קשיים ייחודיים במצבי החירום השונים. הכנת הבית מראש והיכרות עם כללי ההתנהגות, משפרים משמעותית את יכולת ההתמודדות. מה חשוב לדעת?

בישראל עלולים להתרחש מצבי חירום שונים כדוגמת ירי טילים, רעידת אדמה, שריפה ועוד. במצבים אלו השגרה משתנה וכדי לעבור את מצב החירום בשלום, חשוב מאוד להיערך לקראתו מראש.

בשגרה, אנשים עם מוגבלות מתמודדים עם קשיים שונים, שמצריכים הנגשות והתאמות. במצבי חירום עלולים להתעורר קשיים נוספים, בנוסף לקשיים הניצבים בפני האוכלוסייה הכללית ביום-יום, שמצריכים התאמות מיוחדות.

הכנת הבית מראש, היכרות עם כללי ההתנהגות הנכונים במצבי החירום ותרגולם, מצילים חיים ומשפרים משמעותית את יכולת ההתמודדות והשיקום. לפניכם הנחיות והמלצות שנועדו לסייע לכם, לבני משפחותיכם, למטפלים ולמכרים להיערך.


שלב ראשון – בחרו את המרחב המוגן

חשוב מאוד לבחור את המרחב המוגן ולהכינו טרם אירוע חירום, על פי הנחיות פיקוד העורף.

יש להכין את הדרך המובילה אליו בהתאמה לצרכים שלכם. בדקו את המסדרונות, חדרי מדרגות ואזורים נוספים רלוונטיים בדרך אל המרחב המוגן וסלקו מכשולים שעלולים למנוע מכם לנוע בבטחה.

ודאו שחפצים חיוניים יהיו במקום קבוע, מזוהה ונוח לגישה. חשוב מאוד לקבע ולאבטח ציוד חיוני כגון מכלי חמצן כך שלא יפלו וייפגעו, ושלא יפגעו באחרים.

שלב שני - ארגנו ציוד חיוני לשעת חירום

הכינו ערכת חירום בבית עם כל מה שתצטרכו למשך מספר ימים ואחסנו אותה במרחב המוגן שבחרתם. חשוב מאוד לרענן את הציוד אחת לשנה.

ערכה כזו צריכה להכיל מספר חפצים קבועים. בנוסף לחפצים אלו, חשוב מאוד שהערכה שלכם תתאים לצרכים שלכם ושתכלול את הדברים הבאים:

1. גיליון מצב רפואי - החזיקו בערכה מסמך רפואי המעיד על מצבכם הרפואי והנפשי, תרופות קבועות, תגובות אלרגיות ידועות, קשיי תקשורת ומצב ראייה. מומלץ לבקש מרופא המשפחה גיליון מצב רפואי, כך שאנשים ידעו מה לעשות, או ממה להימנע במקרה שיהיה צורך.

2. אנשי קשר - מסמך עם מספרי טלפון וכתובות של קרוביכם ואנשים המסייעים לכם באופן קבוע.

3. צילום של מסמכים חשובים - תעודת זהות, רישיון נהיגה, מרשמים קבועים, פוליסות ביטוח, צוואה, מסמכי ייפוי כוח, מספרי כרטיסי אשראי וחשבונות בנק.

4. תרופות - אם אתם לוקחים תרופות על בסיס קבוע, וודאו שיש לכם אספקה ל-10 ימים לפחות, בכל זמן נתון. חשוב לוודא שהתרופות תמיד יהיו בתוקף.

5. ציוד ספציפי רזרבי - למשל מכשיר שמיעה וסוללות, נייר וכלי כתיבה, משקפיים, מקל הליכה, משקפי שמש,  זכוכית מגדלת, ציוד חמצן, מכשיר לבדיקת רמת סוכר, קטטר וציוד האכלה.

6. מזון -  חישבו על צרכי התזונה הייחודיים לכם, הכינו מזון יבש או שימורים מותאמים וכן פותחן. חשוב להכניס למרחב המוגן גם מזון ומים עבור בעלי חיים החיים בבית.

7. צידנית - אם המזון או התרופות שלכם דורשות קירור, חשוב להכין צידנית ריקה וקרחונים במקפיא, למקרה שתתרחש הפסקת חשמל.

8. סוללות גיבוי - אם אתם משתמשים במכשירי חשמל טיפוליים המצריכים חשמל באופן קבוע, וודאו שיש לך סוללות גיבוי למקרה שתתרחש הפסקת חשמל.


שלב שלישי – הכינו תכנית חירום וגבשו צוות תמיכה אישית

גבשו לעצמכם תוכנית חירום וצוות תמיכה אישי, כלומר רשימה של בני משפחה, חברים, שכנים ואחרים שיוכלו להיות שותפים לתכנית. שתפו אותם בתכנית החירום. וודאו שלפחות לאחד מהם יש מפתח לביתכם, יודעים את מיקומכם בעת חירום והיכן שמור ציוד החירום שלכם. תרגלו את התכנית ביחד עם הצוות.

בנוסף, מומלץ לידע את לשכת הרווחה של הרשות המקומיות וקופת החולים שלכם (המכירות אתכם בשגרה) בנוגע למצבכם.

אם אתם עוברים טיפולים רפואיים על בסיס קבוע במרפאה או בית חולים, שוחחו עם המטפלים על תכניות החירום שלכם. גבשו תכנית גיבוי למקרה שלא תוכל להגיע אליהם לטיפול.


שלב רביעי - וודאו שיש לכם דרך אפקטיבית לקבל את ההתרעה

ניתן לקבל את התרעות פיקוד העורף במספר דרכים:

1. יישומון פיקוד העורף - ניתן להוריד את היישומון באחת מחנויות האפליקציה. היישומון מאפשר קבלת התרעה לפי אזורי עניין (עד 10 אזורים לבחירה) ולפי GPS, בהתרעה קולית, התרעה וויזואלית וברטט. עם הורדת היישומון למכשיר הטלפון, יש לוודא כי בהגדרות המכשיר והיישומון מופעל רטט. היישומון פועל ב-4 שפות – עברית, ערבית, אנגלית ורוסית.

2. התרעות פיקוד העורף בפורטל חירום לאומי (אתר זה) - ניתן להיכנס ל"התרעות" ולבחור את היישוב בו אנו מעוניינים לקבל בו התרעה. אם לא נבחר יישוב, נקבל את כל ההתרעות בתנאי שהאתר פתוח במחשב. בנוסף ניתן גם לצפות בהיסטוריית התרעות.

3. צופרים - הצופרים הפרוסים ברחבי הארץ יופעלו בעת הצורך. אם אינכם בטוחים אם שמעת את האזעקה או לא, היכנסו למרחב המוגן ליתר ביטחון ובדקו באמצעי ההתרעה הנוספים אם נשמעה התרעה באזורכם.

4. טלוויזיה - בערוצי הטלוויזיה תופיע התרעה בצידו הימני של המסך (ללא התרעה קולית).

5. רדיו - בתחנות הרדיו השונות, תשמעו את פירוט הישובים בהם נשמעת האזעקה באותם רגעים.

6. זימוניות – בידי חלק מאוכלוסיית כבדי השמיעה והחרשים קיים מכשיר זימונית מחברת ביפר. מכשירים אלו יאפשרו קבלת התרעה לפי אזורים רחבים יחסית (בשונה מההתרעה המתקבלת דרך שאר האמצעים ושממוקדת יותר). תמה חלוקת מכשירים אלו ויש להתבסס מעתה על יישומון פיקוד העורף. 

שאלות ותשובות

יש להכין את הדרך המובילה אליו בהתאמה לצרכים שלכם. בדקו את המסדרונות, חדרי מדרגות ואזורים נוספים רלוונטיים בדרך אל המרחב המוגן וסלקו מכשולים שעלולים למנוע מכם לנוע בבטחה. ודאו שחפצים חיוניים יהיו במקום קבוע, מזוהה ונוח לגישה. חשוב מאוד לקבע ולאבטח ציוד חיוני כגון מכלי חמצן כך שלא יפלו וייפגעו, ושלא יפגעו באחרים.
הכינו ערכת חירום עם כל מה שתצטרכו למשך מספר ימים ואחסנו אותה במרחב המוגן שבחרתם. חשוב מאוד לרענן את הציוד אחת לשנה. הערכה צריכה לכלול גיליון מצב רפואי (כולל מידע על תרופות, תגובות אלרגיות, קשיי תקשורת ומצב ראייה); פרטים ליצירת קשר עם קרוביכם ואנשים המסייעים לכם באופן קבוע; צילום של מסמכים חשובים כמו תעודת זהות, רישיון נהיגה, מרשמים, פרטי אשראי וחשבון הבנק, צוואה ומסמכי ייפוי כוח; תרופות; מזון וציוד ספציפי כמו מכשיר שייעה, משקפיים, מקל הליכה וציוד רפואי; צידית למקרה שהמזון או התרופות דורשות קירור וסוללות גיבוי למכשירי חשמל חשובים.
גבשו לעצמכם תוכנית חירום וצוות תמיכה אישי, כלומר רשימה של בני משפחה, חברים, שכנים ואחרים שיוכלו להיות שותפים לתכנית החירום ושתפו אותם בפרטיה. וודאו שלפחות לאחד מהם יש מפתח לביתכם, יודעים את מיקומכם בעת חירום והיכן שמור ציוד החירום שלכם. תרגלו את התכנית ביחד עם הצוות. בנוסף, מומלץ לידע את לשכת הרווחה של הרשות המקומיות וקופת החולים שלכם (המכירות אתכם בשגרה) בנוגע למצבכם.
אם אתם עוברים טיפולים רפואיים על בסיס קבוע במרפאה או בית חולים, שוחחו עם המטפלים על תוכניות החירום שלכם. גבשו תוכנית גיבוי למקרה שלא תוכל להגיע אליהם לטיפול.
• מוקד משרד המשפטים, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות - פועל בימים א'-ה' בשעות 08:00-16:00, בטלפונים 6763*, 073-3925892, 073-3925875 או 073-3925898. כמו כן ניתן לפנות במייל pniotnez@justice.gov.il. • ארגון החרשים הארצי - טלפון 052-7251507 (מענה ב-SMS, וואטסאפ או שיחות ווידאו) • עמותת עלה – קו חם, ייעוץ והכוונה למשפחות של ילדים ובוגרים עם מוגבלויות 1-800-201-077 • שק"ל - קו ייעוץ וסיוע נפשי לאנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם. ימים א'-ה' 8:00-16:00 בטלפון: 052-8190421 • עלי שיח - מענה להורים ממשפחת עלי שיח, ייעוץ ותמיכה לאנשים עם מוגבלות, 02-3722157. • מכון ארגמן – קו חם לסיוע נפשי ותמיכה באנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם. 22:00-8:00, 03-6917614
ציוד חיוני לשהייה במרחב המוגן עבור לקוי הראייה או העיוורים, כולל: • מסמך עם מספרי טלפון וכתובות בכתב ברייל או מוגדל, של קרוביכם ואנשים המסייעים לכם באופן קבוע, למקרה שתיגמר סוללת הטלפון הנייד. • ציוד ספציפי רזרבי, לדוגמת משקפיים; מקל הליכה או ציוד הליכה חלופי; משקפי שמש; זכוכית מגדלת, פנס, סוללות עבור עזרי התקשורת, שעון מדבר. • יש לסמן את ציוד החירום בכתב יד גדול, סרט זוהר, או כתב ברייל.
הכינו במרחב המוגן את הציוד של כלב הנחייה.יש ליצור סביבה רגועה לכלב. לחץ המשפחה עלול לגרום לפגיעה בתפקודו בעת חירום.ייתכן שהכלב יבהל מהאזעקה ולכן חשוב לתרגל כניסה למרחב המוגן גם ללא הכלב. על מנת למנוע פציעה של כפות רגליו משברי זכוכית ופסולת חדה אחרת, ניתן לעטוף אותן בגרביים עבות.הכינו ציוד עזר חליפי, למקרה שכלבכם לא יוכל לספק את השירות הרגיל.יש לוודא כי הכלב יענוד קולר עם דסקית, בו יצוין שהוא כלב נחייה לעיוורים.יש להכין ציוד לכלב נחיה במרחב המוגן, כולל: מזון כלבים ומים, כולל קערות האכלה ל-48 שעות, רצועה ומחסום פה, העתקים של רישיון הכלב, תעודות, אישורים על חיסונים, פרטי קשר של הווטרינר, עיתונים ישנים ושקיות אשפה, ותרופות.
יש להכין ערכת חירום בשגרה. רצוי להכין תיק באריזה שמסוגלת להתחבר לכיסא גלגלים או להליכון ובו הציוד האישי שלכם. הציוד החיוני כולל: מלאי מים (לפחות 3 ליטר לאדם) ומלאי מזון משומר (כזה המאוחסן ממילא בבית). יש להקפיד על רענון מוצרי המזון והמים כדי שלא יפוג תוקפם. ציוד חיוני - ערכת עזרה ראשונה, פנס ורדיו המופעלים על-ידי סוללות, תרופות, מטפה לכיבוי אש, ציוד נוסף בהתאם למאפייני המשפחה כדוגמת: משקפיים וציוד לתינוקות. מסמכים חשובים - הכינו מסמך המעיד על מצבכם הרפואי, תרופות קבועות, תגובות אלרגיות ידועות, קשיי תקשורת ומצב ראייה. מומלץ לבקש מרופא המשפחה גיליון מצב רפואי. אמצעי תקשורת - מסמך עם מספרי טלפון וכתובות של קרוביכם ואנשים המסייעים לכם באופן קבוע, למקרה שתיגמר הסוללה בטלפון הנייד. תרופות - אם אתם נוטלים תרופות על בסיס קבוע, וודאו שיש לכם אספקה ל-10 ימים לפחות. חשוב לוודא שהתרופות תמיד יהיו בתוקף. אם אתם עוברים טיפולים רפואיים על בסיס קבוע במרפאה או בית חולים, שוחחו עם המטפלים על תכניות הפעילות בעת הזו. ציוד ספציפי רזרבי - דוגמת מקל הליכה, ציוד חמצן, מכשיר לבדיקת רמת סוכר, קטטר וציוד האכלה. מזון - חשבו על צרכי התזונה הייחודיים לכם והכינו מזון יבש או שימורים מותאמים וכן פותחן. חשוב להכניס למרחב המוגן גם מזון ומים עבור בעלי חיים החיים בבית. צידנית - אם המזון או התרופות שלכם דורשים קירור, חשוב להכין צידנית ריקה וקרחונים במקפיא, למקרה של הפסקת חשמל.
• סוללות נוספות וזמינות, מטען וכיסא גלגלים שאינו ממונע. • היו מוכנים למקרים שבהם לא ניתן יהיה להשתמש במעלית, אלא יישאו אתכם, ללא כיסא הגלגלים האישי שלכם. • היו מוכנים לאפשרות של נקר (פנצ'ר) בגלגל. הכינו ערכה לתיקון הנקר ולמילוי אוויר בהתאם לצורך או לחלופין הכינו פנימיות רזרביות ומשאבה. • במידת הצורך, הצטיידו בזוג כפפות כבדות לצורך סיבוב גלגלים בדרכים משובשות.
ניתן לקבל את התרעות פיקוד העורף במספר דרכים: 1. יישומון פיקוד העורף - המאפשר קבלת התרעה לפי אזורי עניין (עד 10 אזורים לבחירה) ולפי GPS, בהתרעה קולית, התרעה וויזואלית וברטט. עם הורדת היישומון למכשיר הטלפון, יש לוודא כי בהגדרות המכשיר והיישומון מופעל רטט. היישומון פועל ב-4 שפות – עברית, ערבית, אנגלית ורוסית. 2. התרעות פיקוד העורף בפורטל חירום לאומי (אתר זה) - ניתן להיכנס ל"התרעות" ולבחור את היישוב בו אנו מעוניינים לקבל בו התרעה. אם לא נבחר יישוב, נקבל את כל ההתרעות בתנאי שהאתר פתוח במחשב. בנוסף ניתן גם לצפות בהיסטוריית התרעות . 3. צופרים - הצופרים הפרוסים ברחבי הארץ יופעלו בעת הצורך. אם אינכם בטוחים אם שמעת את האזעקה או לא, היכנסו למרחב המוגן ליתר ביטחון ובדקו באמצעי ההתרעה הנוספים אם נשמעה התרעה באזורכם. 4. טלוויזיה - בערוצי הטלוויזיה תופיע התרעה בצידו הימני של המסך (ללא התרעה קולית). 5. רדיו - בתחנות הרדיו השונות, תשמעו את פירוט הישובים בהם נשמעת האזעקה באותם רגעים. 6. זימוניות – בידי חלק מאוכלוסיית כבדי השמיעה והחרשים קיים מכשיר זימונית מחברת ביפר. מכשירים אלו יאפשרו קבלת התרעה לפי אזורים רחבים יחסית (בשונה מההתרעה המתקבלת דרך שאר האמצעים ושממוקדת יותר). תמה חלוקת מכשירים אלו וכעת יש להתבסס על יישומון פיקוד העורף.
מומלץ לוודא כי הציוד שמכינים לשעת חירום כולל את הפריטים המומלצים וכן ציוד חיוני עבור חרשים או כבדי שמיעה, כולל מסמכים רפואיים שמעידים על מצבכם הרפואי, מסמך עם מספרי טלפון וכתובות של אנשים המסייעים לכם באופן קבוע, ציוד ספציפי הנדרש לכם, כמו מכשיר שמיעה וסוללות גיבוי, מערכות התרעה העומדות לרשותכם (לדוגמה: גלאי לבכי תינוק או התראה לצלצול טלפון), תג מזהה עם מסרים חשובים. בנוסף, אם קיימת תלות באדם מטפל, ענדו שרשרת או צמיד המזהים את מצבכם כמי שזקוקים לסיוע מאנשים.
יש להכין תג מזהה בו כתובים מסרים חשובים (למשל: אני קורא שפתיים בלבד).