היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

כך נתנדב במצבי חירום

מצבי חירום יוצרים אתגרים רבים לאנשים ולקהילה. ההתמודדות עוברת דרך התנדבות וערבות הדדית

מצבי חירום כמו אירועים ביטחוניים, סערות, רעידות אדמה ועוד, מטלטלים פעמים רבות את חייהם של אנשים וקהילות. מצבים כאלו לא מבחינים בין אוכלוסיות ובין מגזרים, אך בעיקר משפיעים על אוכלוסיות פגיעות. אנשים צריכים לפנות את בתיהם, או לחילופין להסתגר בהם, זקוקים לסיוע פיזי, מנטלי ונפשי, החל בפעולות יומיומיות כמו קניות, מצרכים ותרופות, וכלה בסיוע פיזי או נפשי שיכול להציל חיים.

התנדבות וערבות הדדית, באופן כללי ובשעת חירום בפרט, מסייעים לקהילה, לאוכלוסייה ולרשויות המקומיות להתמודד עם האתגרים הללו ולצלוח את התקופה המורכבת. הסיוע הוולונטרי מאפשר להקל על החיים של אנשים ואף להצילם, לספק להם תחושת שייכות וכן לבנות ולשמר חוסן קהילתי.

הניסיון מלמד כי קהילות המאופיינות בערבות חברתית וחוסן קהילתי יודעות להתמודד טוב יותר עם אתגרים משותפים, אך לא פחות חשוב – ליצור תמונת עתיד קולקטיבית ואופטימית. בנוסף, התנדבות גם עשויה לסייע גם למתנדבים להתמודד טוב יותר עם התקופה המאתגרת.


למה לי בכלל התנדבות?

סקרים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על מגמה ברורה: מידת שביעות הרצון של מתנדבים ביחס לאיכות חייהם עולה על אלה שלא מתנדבים. למה זה קורה ומה התועלות הנוספות שמקבלים המתנדבים?

מאז ומתמיד שאף האדם למצות את חייו, ובמאה ה-21 המימוש העצמי הפך כבר לדגל של ממש. מתברר, שפעילות התנדבותית טומנת בחובה קשת רחבה של ערכים, ביניהם סולידריות חברתית, הדדיות, אמון, שייכות והעצמה. מימוש ערכים אלו באמצעות התנדבות, תורם לא רק לחברה אלא גם לאיכות החיים של הפרט.

הפעילות ההתנדבותית מעוררת תחושת שייכות ומשמעות, יוצרת הזדמנויות ללמידה ולפיתוח מיומנויות אישיות ותעסוקתיות, שאף יסייעו בעתיד בשילוב בתעסוקה. בפועל, התנדבות אף משפרת את הבריאות הפיזית והמנטלית ומשרה חוויית סיפוק מעצם התרומה לקהילה.

מגוון התועלות שמעניקה התנדבות לפרט ולחברה הוא רב ביותר. הפעילות ההתנדבותית היא לא רק דרך מצוינת לבניית חברה חסונה וצודקת יותר, אלא דרך להתפתח באופן אישי ואף לחיות חיים בריאים ומאושרים יותר. הפעילות ההתנדבותית משפיעה גם עליכם כמתנדבים וגם למוטבי ההתנדבות, לארגונים ולרשויות מקומיות, לקהילה ולחברה כולה.


איך מתחילים להתנדב?

אם אתם מחפשים מקום התנדבות ולא יודעים איך להתחיל, דרך מצוינת למצוא מקום התנדבות היא דרך הרשות בה הנכם מתגוררים. זה קרוב, זה נגיש ויש הרבה מה לתרום בהתאם לרצונכם ולכישרונכם.

הדרכים להתנדב ולסייע הן רבות ומגוונות. במרבית הרשויות יש רכז/ת התנדבות רשותי/ת שיודע/ת לכוון אתכם לפעילות המותאמת לכם ולאוכלוסייה.

לרשימת רכזי ההתנדבות ברשויות המקומיות לחצו כאן.


נערכים בשגרה, מתנדבים בחירום

כדי שהתנדבות בחירום תהיה אפקטיבית, יש להתחיל להתכונן אליה כבר בעת שגרה. חשבו איזה סוג של התנדבות מתאים לכם, היכן הייתם מעוניינים להתנדב, מהו התפקיד שמתאים למידותיכם ואכן תוכלו לבצע אותו, וכיוצא באלו.

לקבלת מידע נוסף היכנסו לאתר של הרשות להתנדבות ישראלית