היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

כך נערך תשאול אפידמוליוגי

מדוע נערך תשאול אפידמוליוגי, מתי הוא נערך, מה הוא כולל ומה יש להכין לקראתו?

התשאול האפידמיולוגי הוא ראיון שמתבצע עם חולים במחלה מדבקת זמן קצר לאחר אבחונם. מטרת התשאול היא לשחזר את המפגשים שנערכו בימים שקדמו לאבחון שלהם כחולים, כדי לבדוק מי האנשים שבאו במגע עימם והאם קיימת אפשרות לנדבקים נוספים.

התשאול האפידמיולוגי הוא כלי חשוב בבלימת התפרצות נגיף הקורונה והדרך היעילה ביותר לעצור את התפשטות הנגיף. איתור מדויק של האנשים שעמם החולים באו במגע, מאפשר למנוע הדבקות נוספות.

ללא תשאולים אפידמיולוגיים מהימנים, לא ניתן לקטוע את ההדבקה בקרב האוכלוסייה.


אופן עריכת התשאול האפידמיולוגי

התשאול מתקיים בטלפון, כשתי יממות מהאבחון של חולה במחלת הקורונה. עם זאת, ייתכן עיכוב בביצוע התשאול בשל עומס ושיקולים מערכתיים אחרים.

במהלך התשאול מבררים פרטים לגבי המפגשים שקיים החולה בימים שקדמו לאבחון. היקף הימים שייבחנו נע בין 4 ל-10 ימים ומשתנה בין חולה עם תסמינים שידוע מתי החלו לבין חולה בלי תסמינים, או במקרה שלא ניתן לקבוע מתי החלו התסמינים.

אם האנשים שעימם נפגש החולה נדרשים לבידוד, בהתאם לקריטריונים שקבע משרד הבריאות, ייצרו עימם קשר כדי לעדכן אותם בדבר הצורך להיכנס לבידוד. עם זאת, חולים מאומתים יכולים להקדים ולעדכן את האנשים במעגל הקרוב שהיו עימם בקשר הדוק וקרוב בימים שקדמו לאבחון על מנת שייכנסו לבידוד, כמו בני משפחה, בני הבית, עמיתים במקום העבודה וכיוצא בזה.

לא כל מפגש עם חולה מאומת מחייב בבידוד. עם זאת, על מנת לשמור על בריאות הסובבים והמכרים של החולה וכדי לקטוע את רצף ההדבקה, חשוב מאוד לדווח על כל המפגשים במהלך התשאול האפידמיולוגי ולהשאיר את הדברים לשיקול משרד הבריאות.

חולים רבים חשים אי נוחות או בלבול לקראת התשאול. חשוב לדעת כי התשאול נועד אך ורק למנוע הידבקות נוספות בנגיף וכי הוא נובע מדאגה לשלומם ולבריאותם של האנשים שנחשפו לחולה טרם אבחונו. כל המידע שייאסף במהלך התשאול יישמר בדיסקרטיות מלאה והוא אינו חשוף או מועבר לאחרים. כמו כן החולה יכול להעלות במהלך התשאול שאלות ולבטים אם אלו מתעוררים.


מה יש להכין לקראת התשאול?

לקראת התשאול האפידימיולוגי כדאי להיערך ולבצע רישום מוקדם של המקומות שבהם שהה החולה בימים האחרונים, משך השהייה שם והאנשים שפגש.

כדי לשחזר את המידע מומלץ להסתייע גם בבני הבית, ביומן הפרטי או בלוח הזמנים של מסגרת בה שוהים, כמו לימודים או מקום העבודה.

חשוב גם להסתייע בזיכרון במכשירי הנייד: רישומי השיחות, ההודעות ואף גלריית התמונות מסייעים רבות להיזכר במקומות ובמפגשים שקיימנו.

זכרו - תשאול אפידמיולוגי מהימן שומר על בריאות האנשים שעימם נפגש החולה ומונע את המשך ההדבקה. זה בידיים שלנו! יחד נקטע את שרשרת ההדבקה.

יצירת קשר עם קופות החולים:

כללית - בטלפון 2700* או באתר הקופה.
מכבי - בטלפון 3555* או באתר הקופה.
לאומית - בטלפון 1-700-507-507, או באתר הקופה.
מאוחדת - בטלפון 3833* או באתר הקופה.

שאלות ותשובות

התשאול האפידמיולוגי הוא כלי חשוב בבלימת התפרצות נגיף הקורונה והדרך היעילה ביותר לעצור את התפשטות הנגיף. איתור מדויק של האנשים שעמם החולים באו במגע, מאפשר למנוע הדבקות נוספות. ללא תשאולים אפידמיולוגיים מהימנים, לא ניתן לקטוע את ההדבקה בקרב האוכלוסייה.
התשאול מתקיים בטלפון, כשתי יממות מהאבחון של חולה במחלת הקורונה. עם זאת ייתכן עיכוב בביצוע התשאול בשל עומס ושיקולים מערכתיים אחרים. חשוב להיות זמין ולא לדחות את המענה לתשאול האפידמיולוגי ולתת תשובות מדוייקות ומלאות על מנת שנמנע את המשך ההדבקה.
היקף הימים שייבחנו נע בין 10-4 ימים טרם התשאול או בדיקת הקורונה החיובית, ומשתנה בין חולה עם תסמינים שידוע מתי החלו לבין חולה בלי תסמינים, או במקרה שלא ניתן לקבוע מתי החלו התסמינים.