היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

מה אנחנו יודעים על הקורונה?

חומרת הפגיעה של נגיף הקורונה החדש משתנה מאדם לאדם, כאשר התסמינים השכיחים הם חום, עייפות ושיעול יבש. מה משך זמן ההחלמה ומתי אפשר לצאת מהבידוד? מדריך

נגיף הקורונה הוא הכינוי שניתן לזן חדש של וירוס ששמו COVID-19, על שם המשפחה שאליה הוא משתייך - משפחת נגיפי הקורונה. משפחה זו כוללת נגיפים שונים הגורמים למחלות רבות, מהצטננויות קלות ועד למחלות קשות כמו סארס.

נגיפים אלו נקראים קורונה, שמשמעותה בלטינית היא כתר, מאחר שכאשר מתבוננים על הנגיפים הללו מבעד למיקרוסקופ אלקטרוני רואים תמונה שמזכירה כתר.

חומרת הפגיעה

חומרת הפגיעה של נגיף הקורונה החדש משתנה מאדם לאדם. חלק משמעותי מהנדבקים בנגיף הקורונה אינם מפתחים תסמינים, כלומר א-סימפוטמטים אך עלולים להדביק את הסובבים אותם.

חולים אחרים יעברו את נגיף קורונה כמחלה קלה בדומה להצטננות ויש כאלו שיחוו סימני מחלה דומים לאלו של שפעת. למעשה, לרוב לא ניתן להבדיל בין הדבקה בנגיף קורונה לבין מחלות נשימתיות רבות אחרות ללא בדיקה ייעודית.

התסמינים השכיחים ביותר של המחלה הם חום, עייפות ושיעול יבש. תסמינים נוספים שמזוהים איתה הם כאבי שרירים, ראש וגרון, וכן אובדן חושי הטעם והריח.

יש חולים שמפתחים תסמינים יותר קשים, המתבטאים בקשיי נשימה ועלולים להתפתח לדלקת ריאות, תסמונת נשימתית ועוד. מי שסובלים ממערכת חיסון מדוכאת, ממחלות כרוניות מסוימות ובני 65 ומעלה, נחשבים כבעלי סיכון מוגבר לתחלואה קשה יותר.

בקרב המחלימים, אין עדין מידע לגבי סיבוכים או פגיעות ארוכות טווח.


אבחון

בדיקת קורונה מתבצעת בהתאם להחלטת רופא המשפחה או רופא הילדים, במקרה של הופעת תסמינים קליניים המאפיינים את מחלת הקורונה, לבני בית של חולה מאומת ובמקרים מסוימים נוספים. מידע אודות ביצוע בדיקות קורונה.


החלמה

כמו רוב המחלות, משך ההחלמה משתנה בין אדם לאדם. בממוצע, חולי קורונה מדווחים על משך מחלה של כ-20 ימים ולעיתים אף יותר. הקביעה בדבר החלמה של חולה מתבצעת על ידי רופא המשפחה או אחות קופת החולים, בהתאם לתסמיני המחלה ומאפייני החולה.


יציאה מבידוד לאחר החלמה

היציאה מהבידוד לאחר ההחלמה מחייבת אישור כתוב של רופא, באמצעות קופת החולים שבה מבוטח החולה, ללא צורך בבדיקת קורונה.

עם זאת, מי שמשתייך לאחת מקבוצת הסיכון של המחלה כפי שפורטו קודם, מי שנזקקו לאשפוז בגלל הקורונה וכן דיירים ומטפלים במוסדות שבהם מתגוררת אוכלוסייה בסיכון לתחלואה קשה (בתי אבות, בתי חולים שיקומיים, סיעודיים וגריאטריים וכדומה) עדיין נדרשים לתוצאה שלילית בשתי בדיקות קורונה עוקבות לפני שניתן יהיה להגדירם כמחלימים.