היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

כך מתקיים אשפוז ביתי

חליתם בקורונה? המקרים שבהם ניתן לבצע אשפוז ביתי והאופן שבו יש לבצע זאת?

חולי קורונה בישראל מופנים לשלושה סוגי אשפוז: בתי חולים לחולים הזקוקים לטיפול רפואי, אשפוז ביתי לחולים שמצבם הרפואי לא מצריך אשפוז בבית חולים, או מלונית החלמה לחולים שמצבם אינו מצריך אשפוז בבית חולים אך אינם יכולים מסיבות שונות להתאשפז בביתם.

ההחלטה על סוג האשפוז נקבעת על ידי רופא המשפחה וקופת החולים בהתאם למצבו הרפואי של החולה.

תנאי האשפוז הביתי 

אשפוז ביתי יתאפשר בהתאם להחלטת הקופה במקרה של חולה שאינו זקוק לאשפוז בבית חולים, ובכפוף ליכולתו של החולה לקיים את תנאי האשפוז בבידוד מוחלט בלי לצאת מהבית ובלי להכניס אל הבית אנשים מבחוץ בהתאם לתנאים הבאים:

● החולה ישהה בחדר נפרד עם דלת סגורה ועם חלון חיצוני שניתן לפתוח כדי לאפשר זרימת אוויר בחדר והחוצה ממנו. אין להשאיר את דלת החדר פתוחה אל הבית. יציאת החולה מהחדר תתבצע לצורך הכרחי בלבד תוך ריחוק מקסימלי מהאחרים ותוך עטיית מסכת פה ואף על ידי החולה ואחרים.

● החולה יוכל לדאוג לצרכיו השוטפים לרבות מזון ותרופות בלי להפר את הבידוד (בהזמנה מרחוק / באמצעות בני משפחה או חברים).

● החולה יעביר דיווח מקוון על מצבו לקופת החולים על מנת לאפשר לצוותים הרפואיים לעקוב אחר מצבו באמצעות מדידה עצמית בערכה שתימסר לו על ידי קופת החולים ובה מד סטורציה למדידת חמצן בדם, מד חום, מסכות חד פעמיות וכדומה. במקרה הצורך, קופת החולים תיצור קשר להמשך טיפול, מעקב ובירור.

● יש להימנע ככל האפשר מכניסה אל חדר החולה. אם יש הכרח להיכנס אל החדר יש לעשות זאת לזמן קצר ככל שניתן תוך חבישת מסכת פה ואף. יש להימנע ממגע ישיר עם הפרשות גוף של החולה. פינוי פסולת מחדר החולה יתבצע בשקית סגורה ותוך שימוש בכפפות חד פעמיות.

● החולה ישתמש בחדר שירותים נפרד משאר בני הבית. אם אין בבית שירותים נוספים, יש לחטא את המקום לאחר השימוש.

● החולה ובני הבית ירבו בשטיפת ידיים לעיתים תכופות ובחיטוי משטחים (לפחות פעם ביום).

● יש להימנע משימוש בחפצים משותפים. הפרידו את כלי האוכל והמצעים שישמשו את החולה מאלו של שאר בני הבית. אם יש צורך הכרחי, חטאו את החפץ טרם השימוש בו. כלים ומצעים יש לשטוף במים חמים (65 מעלות צלזיוס לפחות). העדיפו שימוש במדיח ובמכונת כביסה על פני ניקוי ידני.

● אם כל בני הבית חולים, ניתן לשהות יחד בכל חללי הבית. אם יש מספר חולים באותו בית, הם יכולים לשהות יחד באותו חדר. גם חולים השוהים יחד ימנעו ממגע גופני זה עם זה, לא ישתמשו באותם חפצים בלי לחטא אותם (כולל כלי אוכל ושתייה), ירבו בשטיפת ידיים וימנעו משימוש בחפצים שלא ניתן לנקות (כמו צעצועים בלתי כביסים וכיוצא בזה).

בכל החמרה במצב הרפואי של החולה יש ליצור קשר עם קופת החולים ובמקרה חירום עם מוקד 101 של מד"א.


שחרור מאשפוז ביתי

תהליך קביעת ההחלמה של חולה קורונה משתנה מחולה לחולה בהתאם למספר גורמים ובהם מאפייני החולה (האם משתייך לקבוצת סיכון) ומהלך המחלה (האם פיתח תסמינים, לכמה זמן וכדומה).

על מנת לקבוע החלמה לחולה באשפוז ביתי יש לפנות לרופא המשפחה שינחה את החולה כיצד לנהוג בהתאם לתשאול טלפוני או ברור מורחב אם ידרש. למידע נוסף אודות זמן ההחלמה מקורונה.

בכל מקרה חולה קורונה לא ייצא מהבידוד בלי אישור כתוב של רופא, באמצעות קופת החולים שבה מבוטח החולה.  

שאלות ותשובות

אשפוז ביתי מיועד לחולים שמצבם הרפואי לא מצריך אשפוז בבית חולים, חולים הזקוקים לטיפול רפואי מועברים לבתי חולים. חולים שמצבם אינו מצריך אשפוז בבית חולים אך אינם יכולים מסיבות שונות להתאשפז בביתם מועברים למלונית החלמה.
אם יש מספר חולים באותו בית, הם יכולים לשהות יחד באותו חדר. אם כל בני הבית חולים ניתן לשהות יחד בכל חללי הבית. גם חולים השוהים יחד ימנעו ממגע גופני זה עם זה, לא ישתמשו באותם חפצים בלי לחטא אותם (כולל כלי אוכל ושתייה), ירבו בשטיפת ידיים וימנעו משימוש בחפצים שלא ניתן לנקות (כמו צעצועים בלתי כביסים וכיוצא בזה).
אם חליתם בקורונה, רק רופא או אחות מוסמכת רשאים לתת לכם אישור החלמה ויציאה מבידוד. אין לצאת מבידוד לפני קבלת אישור זה.