היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

בדיקות לגילוי קורונה

פיקוד העורף מקיים בדיקות קורונה במתחמים הפזורים ברחבי הארץ בשיתוף עם מד"א וקופות החולים. היכן נמצאים מתחמי הבדיקות, מה הליך הבדיקה ובתוך כמה זמן מקבלים תשובה?

במסגרת המאבק נגד התפשטות נגיף הקורונה, נפתחו ברחבי הארץ מתחמים לביצוע בדיקות לגילוי המחלה, על ידי פיקוד העורף, בשיתוף עם מד"א וקופות החולים. זאת בנוסף למוקדים של קופות החולים ובדיקות שנערכות עד הבית.

הבדיקה קצרה, בטוחה והכרחית, על מנת לשמור על הבריאות שלכם ושל הסובבים אתכם, למנוע הדבקות נוספות ולעצור את התפשטות הנגיף.


התנאים לביצוע בדיקה לקורונה

בדיקה לקורונה מתבצעת בהתאם להחלטת הרופא המטפל, במקרה של הופעת תסמינים קליניים המאפיינים את מחלת הקורונה, או סיבה אחרת שאושרה על ידי משרד הבריאות.

תסמיני המחלה יכולים להיות כל אחד מהתסמינים הבאים: חום בגובה של 38 מעלות ומעלה, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי חד אחר, ושינוי בחוש הטעם או חוש הריח.

בהיעדר תסמינים, מתבצעת בדיקה לבני בית של חולה מאומת או למי שהוגדר בתשאול אפידמיולוגי שהיה במגע קרוב ובחשיפה לחולה מאומת. סיבות נוספות, הנובעות ממצבים ייחודיים, ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.

בנוסף, ניתן לערוך בדיקות ללא הפניה מראש, בחלק ממתחמי הבדיקות שמפעיל פיקוד העורף בשיתוף עם מד"א וקופות החולים, לפי הפירוט בהמשך.


מתחמי הבדיקות של פיקוד העורף

פיקוד העורף בשיתוף עם מד"א וקופות החולים פתחו ברחבי הארץ מתחמים לביצוע בדיקות לגילוי קורונה. קיימים 3 סוגי מתחמים לביצוע בדיקות:
▪️ מתחמים שמקבלים רק נבדקים עם הפניה מקופת החולים או מתשאול אפידמיולוגי.
▪️ מתחמים שמבצעים בדיקות בכפוף להפניה מתשאול אפידמיולוגי בלבד. 
▪️ מתחמי בדיקות פתוחים לכולם ללא צורך בהפנייה, במקומות עם שיעורי תחלואה גבוהים.
 
לחלק מהמתחמים ניתן להגיע עם רכב לביצוע הבדיקה (על הרכב להיות עם חלונות סגורים) ולחלקם באופן רגלי.
 
לצפייה במתחמי הבדיקה הפרוסים ברחבי הארץ בין התאריכים 29/9/2020 ועד 3/10/2020


תיאום הבדיקה שדורשת הפנייה

לאחר קבלת ההפניה, יש לפנות למוקד קופת החולים לתיאום הבדיקה. הקופה תפנה את הנבדק אל נקודת הבדיקה הזמינה הקרובה למקום המגורים (במקרים מסויימים תתקיים הבדיקה בבית הנבדק). מי שאינם מבוטחים בביטוח רפואי כלשהו יפנו למוקד קול הבריאות בטלפון 5400*.

ההפניה לביצוע בדיקה במקרים של תשאול אפידמיולוגי, מתקבלת בהודעת טקסט לטלפון הנייד ונקבעת באתר מד"א או בהתייצבות במתחמי הבדיקה הפרוסים ברחבי הארץ.

הגעה לבדיקה

בעת ההגעה יש להצטייד במסכת פה ואף ובאמצעי זיהוי, הכוללים תעודת זהות וכרטיס של קופת החולים.

מי שנבדק לקורונה, בשל מגע הדוק עם חולה או בשל חשד לתחלואה בקורונה, נדרש לשמור על כללי הבידוד גם במהלך היציאה לבדיקה, ולהישאר בבידוד עד לסיום הסיבה לבידוד בית לפי ההנחיות.


מהלך הבדיקה

הבדיקה לנוכחות הנגיף מתבצעת באמצעות מטוש - מקל שבקצהו צמר גפן, שמוכנס לחלל הפה והאף לצורך איסוף הפרשות מדרכי הנשימה. הליך הבדיקה פשוט וקצר.

במהלך כל הבדיקה חובה לעטות מסכה, לשמור על מרחק בין אדם לאדם ועל היגיינה, ולהישמע להנחיות הצוותים.


קבלת התוצאות

תוצאות הבדיקה נמסרות לנבדקים על ידי קופת החולים. התוצאות נמסרות לרוב בתוך 48 שעות, אך ייתכנו עיכובים בשל עומסים במעבדות.

במקרה של תוצאה חיובית, נציג הקופה יצור קשר עם הנבדק בהקדם האפשרי. אם התוצאה חיובית והקופה לא יצרה קשר - יש לפנות למוקד הקופה. החלטה על העברה למלונית או לאשפוז תתבצע על ידי נציג הקופה, בהתאם למצבו הרפואי והאישי של המטופל.

מי שנדרש לבידוד עוד קודם לקבלת ההפניה לבדיקה, צריך להשלים את תקופת הבידוד עד סופה, גם אם הבדיקה יצאה שלילית.

שאלות ותשובות

יש לפנות לרופא המשפחה או קופת החולים לקבלת הנחיות.
יש לפנות לרופא המשפחה או קופת החולים לקבלת הנחיות.
בדיקה לקורונה מתבצעת בהתאם להחלטת הרופא המטפל, במקרה של הופעת תסמינים קליניים המאפיינים את מחלת הקורונה, או לסיבה אחרת שאושרה על ידי משרד הבריאות. יש להקפיד לתת מידע מקיף ואמין לרופא המטפל לשם כך.
לא. יש להשלים את תקופת הבידוד עד סופה, גם אם הבדיקה יצאה שלילית.