היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

הנחיות לקיום בידוד ביתי

מי נדרש לבידוד ביתי ולכמה זמן, על מה יש להקפיד במהלכו, מה עושים אם מופיע חום או תסמינים, ומתי משתחררים מהבידוד? מדריך

כחלק מהמאמץ האדיר של כולנו לבלום את התפשטות נגיף הקורונה, נקבעו כללים המחייבים בידוד ביתי למי שהיה במגע עם חולה מאומת, מי ששב לישראל ממדינות אדומות בחו"ל, וכן אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים.

במהלך בידוד ביתי, חל איסור על מי שנדרש לבידוד לצאת מהבית, ואין להכניס מבקרים לבית. לפניכם ההנחיות נוספות לקיום הבידוד הביתי לאדם הבודד ולמשפחה כולה.

מי נדרש לבידוד ביתי?

1. מי שהיו במגע עם חולה מאומת - המצבים שבהם מגע עם אדם המאובחן כחולה קורונה מחייב בידוד בית:

•  שהייה במרחק של עד 2 מטרים, במשך 15 דקות לפחות עם אדם מאובחן. אם זהותו אינה ידועה והחשד למגע הוא על סמך מידע על שהייה בחלל משותף בלבד, 15 דקות לפחות של שהייה באותו החלל מחייבת כניסה לבידוד.

•  עבודה בצמוד עם חולה מאומת או שהייה באותה כיתה.

•  נסיעה משותפת בכל אמצעי תחבורה.

•  מגורים משותפים.

•  מגע פיזי כמו נשיקה, חיבוק או לחיצת יד, ללא קשר לזמן שהייה בסביבת החולה.

חשוב לדעת כי אדם המאובחן כחולה קורונה יכול היה להיות בריא וללא תסמינים בעת המפגש, אך עדיין עלול להיות מדבק.

אם בתוך 14 יום מהמגע עם החולה המאומת הופיעו חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, יש לפנות טלפונית למרפאה או למוקד קופת החולים המבטחת (מי שאינם מבוטחים - יש לפנות למוקד קול הבריאות בטלפון 5400* ).

במצבי חירום בלבד יש לפנות כמקובל למוקד 101 של מד"א או ישירות לחדר המיון.

אם הייתם במגע הדוק עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה בקורונה ונמצא כעת בבידוד - ניתן להמשיך בשגרת החיים ואין צורך להיכנס לבידוד בית. לפי משרד הבריאות, הסיכון להדבקות במחלת נגיף קורונה החדש כתוצאה ממגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה מאומת הינו זניח.

 

2. השבים לישראל ששהו במדינה אדומה בשבועיים האחרונים - כל השבים מחו"ל חייבים בתקופה של 14 יום בידוד מטעם המדינה. בהגיעם לנמל התעופה בישראל, יידרשו השבים מחו"ל להוכיח שביכולתם לקיים בידוד ביתי באופן מלא ותקין כדי שיורשו לקיים את הבידוד בביתם או במקום מתאים אחר העומד לרשותם. למידע נוסף על בידוד בית לשבים מחו"ל.

 

3. אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים - אנשים עם חום של 38 מעלות ומעלה ותסמינים נשימתיים (שיעול או קושי בנשימה), יכולים לצאת מבידוד כאשר במשך יומיים רצופים נמדד חום שאינו גבוה מ-37.5 מעלות או לאחר קבלת תוצאת בדיקה שלילית לקורונה, לפי המוקדם מביניהם. כל זאת גם אם לא חזרו מחו"ל או היו במגע עם חולה מאומת.


חובת הודעה למשרד הבריאות

מי שנמצאים בבידוד בית נדרשים לדווח על כך למשרד הבריאות או במוקד הטלפוני של משרד הבריאות – 5400* .


ניהול חיי המשפחה בבית שיש בו אדם בבידוד

בבית ששומרים בו על תנאי הבידוד, כלומר המבודד נמצא בחדר נפרד ואינו בא במגע עם שאר בני המשפחה, בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל הגבלה.

במסגרת זו יש להקפיד על הכללים הבאים:

חדר נפרד - יש לשהות בחדר נפרד ומאוורר היטב עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכת פה ואף או בבד. יש להימנע ככל האפשר מהכניסה אל חדרו של השוהה בבידוד. בכניסה לחדר הבידוד מומלץ לכסות את הפה והאף.

חיטוי - על כל בני הבית להקפיד על שטיפת ידיים או חיטוי בחומר חיטוי אלכוהולי באופן תכוף.

אוורור - יש לבדוק שאזורי הבית המשותפים כגון מטבח ושירותים מאווררים היטב.

שימוש בחפצים - יש להימנע משימוש משותף עם המבודד בחפצים העלולים להעביר את הנגיף, כגון מברשת שיניים, סיגריות, כלי אוכל, מגבות, מצעים וכדומה. במידת האפשר, יש להשתמש בשירותים נפרדים.

שימוש בכפפות חד פעמיות - מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות בכל מגע עם המבודד וסביבת חדר הבידוד, כולל משטחים, בגדים או מצעים מלוכלכים. חשוב להימנע ממגע ישיר עם נוזלי הגוף, ובמיוחד הפרשות מהפה, דרכי הנשימה שתן וצואה של המבודד.

השלכת מוצרים חד פעמיים - יש להשליך מוצרים חד פעמיים כגון כפפות, ממחטות אף, מסכות וכל פסולת אחרת לתוך שקית ייעודית בחדר הבידוד ולסגור אותה היטב לפני הפינוי לפח האשפה.

כביסות - יש להחליף מצעים וכביסה בתדירות של לפחות פעמיים בשבוע, לאחסן את כל כביסת המבודד בנפרד בחדר הבידוד ולדאוג שכביסה מלוכלכת לא תבוא במגע עם פריטים אחרים לרבות כביסה נקיה. יש לבחור בתוכנית כביסה של לפחות 65 מעלות צלזיוס ועם סבון כביסה רגיל. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות במגע עם בגדים או מצעים מלוכלכים.

ניקוי משטחים - יש לחטא פעם ביום משטחים כמו ידיות, מתגי תאורה, חדרי שירותים ומקלחת, שולחן ליד המיטה, מסגרת המיטה ורהיטים נוספים בחדר המבודדים. ניתן להשתמש בחומר חיטוי ביתי רגיל (על בסיס סבון או אלכוהול - לפחות 70%), או באקונומיקה (למהול 40 מ"ל אקונומיקה ב-1 ליטר מים) עד לייבוש המשטחים. יש להשתמש בכפפות וחלוק או סינר בזמן תהליכי הניקוי. אין יתרון בניקיון בעזרת ריסוס. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות.

ניקוי כלים - עדיף לשטוף כלים במדיח ולבחור בתוכנית עם טמפרטורה של 65 מעלות צלזיוס לפחות. אם אין מדיח, ניתן לשטוף כלי אוכל במים חמים וסבון כלים ולהקפיד על ייבוש מלא במתקן הייבוש. סט כלי ההגשה (צלחות, כוסות, סכו"ם ומגשים) של המבודד יהיה נפרדים משאר דיירי הבית, או שיעשה שימוש בכלי הגשה חד פעמיים. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות.


הנחיות לבידוד בית לכל המשפחה

אם מבצעים בידוד בית למשפחה שלמה, יש להקפיד על ההנחיות לאדם בודד, ובנוסף על ההנחיות הבאות:

•  מספר מבודדים באותו משק בית יכולים לשהות יחד באותו חדר.

•  אם כל בני הבית נדרשים לבידוד, ניתן לשהות בכל חללי הבית.

•  יש להימנע עד כמה שניתן ממגע גופני בין המתבודדים.

•  אין להשתמש באותם חפצים מבלי לנקות אותם קודם לכן, כולל כלי שתייה ואכילה.

•  לפני ולאחר טיפול בילדים, יש לשטוף ידיים במים וסבון.

•  יש להשתמש בצעצועים שניתן לנקות לאחר שימוש.


הופעת חום או תסמינים במהלך בידוד

אם הופיעו חום, תסמינים נשימתיים או כל בעיה רפואית אחרת במהלך השהייה בבידוד, יש ליצור קשר עם הרופא או קופת החולים ובמקרה חירום עם מוקד 101 של מד"א.


תעודת מחלה גורפת לעובדים השוהים בבידוד

היעדרות מעבודה בתקופת בידוד תיחשב כהיעדרות בשל מחלה, בכפוף להצגת תעודת מחלה גורפת וחתימה על התצהיר הנלווה. אין לפנות לרופאי משפחה במקרים אלו לקבלת אישור מחלה בגין היעדרות. להורדת תעודת מחלה.


שחרור מבידוד

שחרור מבידוד מתבצע בהתאם לכללים הבאים:
מטופל עם תסמינים - ניתן לצאת מבידוד עם קבלת תוצאה שלילית (אם לא נדרש לבידוד מסיבה אחרת).
מי שבא במגע עם חולה מאומת (כולל בן בית של חולה מאומת ומי שהוגדרה בחקירה אפידימיולוגית כמי שנדרש לבידוד) ומי ששב ממדינה אדומה בחו"ל - יש להשלים את הבידוד עד תום התקופה שנקבעה.
מחלימים מקורונה - השחרור מתבצע על ידי רופא או אחות מוסמכת של קופת החולים. למידע נוסף על זמן ההחלמה מקורונה.

שאלות ותשובות

על פי החוק, יש להודיע על כניסה לבידוד בית למשרד הבריאות באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני של משרד הבריאות – 5400*.
יש להחליף מצעים וכביסה בתדירות של לפחות פעמיים בשבוע, לאחסן את כל כביסת המבודד בנפרד בחדר הבידוד ולדאוג שכביסה מלוכלכת לא תבוא במגע עם פריטים אחרים לרבות כביסה נקיה. את הכביסה יש לבצע כביסה, בתוכנית כביסה של לפחות 65 מעלות צלזיוס ועם סבון כביסה רגיל. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות במגע עם בגדים או מצעים מלוכלכים.
יש לחטא פעם ביום משטחים כמו ידיות, מתגי תאורה, חדרי שירותים ומקלחת, שולחן ליד המיטה, מסגרת המיטה ורהיטים נוספים בחדר המבודדים. ניתן להשתמש בחומר חיטוי ביתי רגיל (על בסיס סבון או אלכוהול - לפחות 70%), או באקונומיקה (למהול 40 מ"ל אקונומיקה ב-1 ליטר מים) עד לייבוש המשטחים. יש להשתמש בכפפות וחלוק או סינר בזמן תהליכי הניקוי. אין יתרון בניקיון בעזרת ריסוס. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות.
כלים עדיף להדיח כלים במדיח כלים בתוכנית עם טמפרטורה של לפחות 65 מעלות צלזיוס. במידה שאין מדיח ניתן לשטוף כלי אוכל במים חמים וסבון כלים ולהקפיד על ייבוש מלא במתקן הייבוש. סט כלי ההגשה (צלחות, כוסות, סכו"ם ומגשים) של המבודד יהיה נפרדים משאר דיירי הבית, או שיעשה עבורם שימוש בכלי הגשה חד פעמיים. מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות.
ניתן להמשיך להניק תוך הקפדה על רחיצת ידיים יסודית לפני ההנקה וכיסוי הפה והאף במסכה או בד זמין אחר בעת ההנקה. אישה המעוניינת לשאוב חלב-אם צריכה להקפיד על רחיצת ידיים לפני השאיבה והנגיעה בבקבוק ובמשאבה ובמידת האפשר לתת לאדם אחר להאכיל את התינוק.
אם הופיעו חום או תסמינים נשימתיים, ובכל בעיה רפואית, יש ליצור קשר עם מוקד 101 של מד"א.
אם תנאי הבידוד נשמרים, בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל הגבלה.
במקרה שהופניתם לבידוד בית, ולדעתכם חלה טעות או שמסיבה אחרת אין הצדקה להיכנס לבידוד, ניתן הגיש השגה באמצעות פנייה למשרד הבריאות.
בבית שמתגורר בו חולה מאומת, יש להקצות לחולה חדר נפרד משאר דיירי הבית (ומאוורר), ולצמצם את השהייה שלו בשאר חלקי הבית. יש להקפיד על כיסוי פנים של החולה בעת יציאתו אל שאר חלקי הבית, לשטוף ידיים במים ובסבון או בתמיסה אלכוהולית לאחר כל מגע עם החולה, וכן לחטא מקומות שהחולה נגע בהם בעזרת אקונומיקה או תמיסה אלכוהולית. מענה להנחיות בריאותיות לגבי שהיה בבידוד ניתן על ידי משרד הבריאות באתר האינטרנט או בטלפון 5400*
בבית שמתגורר בו חולה מאומת, יש להקצות לחולה חדר נפרד משאר דיירי הבית (ומאוורר), ולצמצם את השהייה של החולה בשאר חלקי הבית. בעת יציאה לשאר חלקי הבית, יש להקפיד על כיסוי פנים של החולה. מענה להנחיות בריאותיות לגבי שהיה בבידוד ניתן על ידי משרד הבריאות באתר האינטרנט או בטלפון 5400*
במקרה של חשיפה לחולה מאומת - אדם שהיה חולה בעבר ושבידיו אישור החלמה יכול לקבל ממשרד הבריאות אישור שלא להיכנס לבידוד. יש לפנות בנושא למשרד הבריאות בטלפון 5400*. במקרה של חזרה ממדינה אדומה בחו"ל - אדם שהיה חולה בעבר וקיבל תוצאה שלילית על ידי משרד הבריאות הישראלי, לא מחויב בבידוד בחזרתו מחו"ל. יש להציג תוצאות בדיקות בנתב"ג בתהליך הכניסה לארץ על מנת לקבל את האישור לכך.