היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

הנחיות בידוד לחוזרים מחו"ל

חוזרים מחו"ל, ששהו במדינות ירוקות, אינם נדרשים לבידוד. מי ששהו במדינות אדומות, נדרשים לשהות בבידוד למשך שבועיים מרגע הנחיתה. מי שאין באפשרותם לקיים בידוד ביתי, יקיימו את הבידוד במלונית מטעם המדינה. מה חשוב לדעת?

הממשלה אישרה מתווה לפתיחת השמיים, החל מיום ראשון, 16.8.2020. במסגרת זו נקבעו מדינות אדומות - שהחוזרים מהם נדרשים לבידוד של 14 יום לאחר הנחיתה, ומדינות ירוקות - שהחוזרים מהן אינם נדרשים לבידוד כל עוד לא שהו במדינה אדומה במהלך 14 יום הקודמים לטיסתם לישראל (לצורך זה קונקשן במדינה אדומה מבלי לצאת משדה התעופה לא נחשב שהייה).


למידע על סיווג המדינות לאדומות וירוקות.


תהליך הכניסה לארץ

החוזרים ממדינה ירוקה

המגיעים ממדינה ירוקה מבלי ששהו במדינה אדומה, צריכים למלא הצהרת בריאות לחוזר מחו"ל במהלך ה-24 שעות שלפני הטיסה ארצה. יש להדפיס או לחילופין לשמור עותק דיגיטלי של הצהרת הבריאות, ולהציג בפני נציגי חברת התעופה ונציגי ביקורת הגבולות בכניסה לישראל.

עם הנחיתה יעברו החוזרים ביקורת גבולות במסלול ירוק ויקבלו אישור לצאת משדה התעופה ללא צורך בבידוד.

החוזרים ממדינה אדומה

המגיעים ממדינה אדומה או ששהו במדינה אדומה ב-14 הימים האחרונים, צריכים למלא הצהרת בריאות לחוזר מחו"ל וכן טופס בידוד ביתי לחוזרים מחו"ל, במהלך ה-24 שעות שלפני הטיסה ארצה.

יש להדפיס או לחילופין לשמור עותק דיגיטלי של הצהרת הבריאות וטופס הבידוד, ולהציג בפני נציגי חברת התעופה ונציגי ביקורת הגבולות בכניסה לישראל.

עם הנחיתה יעברו החוזרים ביקורת גבולות במסלול רגיל ויצאו משדה התעופה לבצע בידוד ביתי או במלונית בידוד לפי המפורט בהמשך.

אם בזמן השהות בבידוד המדינה ממנה חזרו הפכה ירוקה - יש להישאר בבידוד אלא אם כן התקבל אישור מפורש לצאת מבידוד ממשרד הבריאות.

מחלימים מקורונה

מי שהוגדרו כמחלימים מקורונה ומציגים עדות לכך (בדיקה לגילוי קורונה חיובית ואחריה לפחות בדיקה שלילית אחת), יעברו בדיקה בשדה ויעברו לבידוד ביתי או במלונית בידוד. בכפוף לתוצאה שלילית, ישוחררו מהבידוד על ידי רופא גם אם חזרו ממדינה אדומה.


הנחיות בידוד לחוזרים ממדינות אדומות

נוסעים שמגיעים לישראל ממדינות אדומות יכולים לקיים את הבידוד בדירה (בה שוהים לבד), יחידת דיור נפרדת לחלוטין מדיירים אחרים בבית, או מקום אחר העומד לרשותם של החוזרים מחו"ל ובתנאי שהם שוהים בו לבד.

נציג משרד הבריאות רשאי להורות לחוזרים ממדינות אדומות לשהות במלונית לבידוד מטעם המדינה, אם השתכנע כי החוזרים אינם יכולים לקיים את חובת הבידוד במקום מגוריהם או במקום אחר, או אם סירבו החוזרים לחתום על ההתחייבות או לדווח על מקום הבידוד. להנחיות לקיום בידוד ביתי.

הליך הקליטה בארץ של החוזרים ממדינות אדומות

עם הנחיתה, עוברים החוזרים ממדינות אדומות בחו"ל בדיקה רפואית ותשאול בשדה התעופה, במסגרתו הם נדרשים לפרט את מקום הבידוד העומד לרשותם ואת תנאיו, וכן להתחייב בכתב שלא לנסוע בתחבורה ציבורית לביתם. על מנת להקל על התהליך בשדה התעופה, ניתן למלא טופס הצהרת בידוד טרם ההגעה לישראל.

תהליך הקליטה של החוזרים ממדינות אדומות בשדה התעופה כולל את השלבים הבאים:

תחנה 1 - ביקורת דרכונים: עם הירידה מהמטוס מועברים החוזרים מחו"ל באוטובוסים לתחנת ביקורת דרכונים, שבה מקבלים מדבקות זיהוי עם השם ומספר תעודת זהות.

תחנה 2 - מילוי שאלון רפואי, הצהרה על עמידה בתנאי משרד הבריאות ומילוי טופס מקוון של משרד הבריאות.

תחנה 3 - בדיקת תסמינים לנגיף קורונה: לאחר מילוי השאלון מועברים החוזרים לעמדת בדיקה רפואית שבה הם עוברים תשאול רפואי ובדיקת חום על ידי נציגי מגן דוד אדום.

תחנה 4 - איסוף כבודה: אוספים את הכבודה ובהתאם להחלטת נציגי משרד הבריאות מגיעים עצמאית לבידוד ביתי או למלונית הבידוד.


הגעה למקום הבידוד

גם במקרה של בידוד ביתי וגם במקרה של בידוד במלונית - ההגעה הינה באופן עצמאי ועל חשבון החוזרים ממדינות אדומות בחו"ל, ברכב פרטי בליווי או במונית בלבד. הנסיעה במונית תיעשה בהתאם להנחיות לפיהן על הנוסע לשבת במושב האחורי וחלונות הרכב יהיו פתוחים. כמו כן במונית לא יישב נוסע נוסף, למעט אנשים המתגוררים יחד. השימוש באוטובוסים או רכבות אסור.


איך נבחרת מלונית הבידוד?

ההפניה למלוניות בידוד היא בהתאם להחלטת פיקוד העורף.

מלונות הבידוד הפעילות הן:

מלון "ליאונרדו" בירושלים - בעל כשרות בד"צ ומתאים גם לשומרי מסורת.

"דן פנורמה" בת"א - מתאים גם לעולים חדשים ומלווה על ידי משרד הקליטה.

"מטרופוליטן" בת"א - מתאים בעיקר למתבודדים לבד בשל חדרי היחיד הרבים שבו.


שהייה במלונית בידוד

מלונית הבידוד היא בית מלון שהותאם לשהיית החוזרים מחו"ל בתנאי הבידוד המחייבים. השהייה הינה בחינם, על חשבון משרד הביטחון.

במהלך הבידוד תתבקשו להסתגר בחדר למשך 14 ימים. בחדר ישוכן אדם אחד, אלא אם מדובר בבני זוג או משפחה. בני המשפחה יכולים להיות בבידוד בחדר עם דלת מקשרת או בחדרים צמודים.קטין מתחת לגיל 17 לא יורשה להיכנס למלונית בידוד, אלא אם נכנס איתו  אפוטרופוס מעל גיל 24 לכל תקופת הבידוד.

בחדר תקבלו אך ורק מצעים ומגבות, סבון, שמפו, מרכך וסבון כביסה. בחדר ישנה פינת שתייה חמה וקרה.  הארוחות נמסרות באופן אישי מחוץ לדלת החדר. החלפת המצעים וכביסה תיעשה על ידי המבודדים באופן עצמאי.

במהלך השהייה, אין אפשרות להזמין שירות חדרים מהמלון. יש אפשרות להזמין משלוח רפואי מבית מרקחת או משלוחי מזון. אפשר לקבל גם חבילות מהמשפחה. חל איסור להכניס אלכוהול (כולל יין קידוש) וסמים.

במהלך הבידוד חל איסור להסתובב בשטחים הציבוריים ובמתקני המלון. כמו כן לא מתקיימות פעילויות משותפות במלוניות הבידוד.

השוהים במלוניות הבידוד לחוזרים מחו"ל, שבמהלך השהייה מתעוררת אפשרות לקיים את הבידוד בביתם בהתאם להנחיות משרד הבריאות, יחזרו לביתם להמשך בידוד.


כשרות וארוחות חג

ככלל בכל המלונות מוגש מזון כשר. במלונות המיועדים לאוכלוסייה החרדית, הכשרות היא ברמת "מהדרין" ואף "בד"ץ העדה החרדית". במקומות מסוימים ישנה גם השגחה של העדה החרדית ובמקומות שאינם כאלה ישנו פיקוח של משגיחי הכשרות של המלון על כלל המוצרים שהינם בכשרות "מהודרת".
לאור האמור לעיל יש לבדוק בכל מלון שאליו תגיע מהי הכשרות במקום, במקרה בו הגעת למלון אשר הכשרות בו אינה מספקת לשיטתך, יש לפנות לחמ"ל צה"ל אשר ממוקם במלון או לחילופין למשגיח במקום ולבקש שהפניה תועבר לרבנות פיקוד העורף.


תפילות

מכיוון שיש להישאר בחדר במשך כל השהות במלון, גם התפילות יתקיימו בחדרכם.
במהלך חגי תשרי יסופקו למלונות ציוד דת (מחזורים ועוד), יחד עם זאת רצוי מאד להביא עמך מהבית את הציוד האישי (מחזור, טלית, ד' מינים).

 

בדיקות לגילוי נשאות לנגיף קורונה במהלך השהייה במלוניות בידוד

השהייה במלונית צפויה להמשך 14 יום, במהלכה עוברים החוזרים בדיקה לגילוי נשאות לנגיף הקורונה. עם הגעת תוצאות הבדיקה מופנים החוזרים להמשך טיפול לפי הוראות משרד הבריאות:

1. נוסעים שתתקבל לגביהם תשובה חיובית (יימצאו כנושאים את נגיף הקורונה) - יועברו על-ידי פיקוד העורף למלונית החלמה עד להבראתם המלאה.

2. נוסעים שתתקבל לגביהם תשובה שלילית (אינם נושאים את הנגיף) - ישוחררו לביתם לאחר סיום תקופת הבידוד המלאה.


חזרה הביתה ממלונית בידוד

החזרה הביתה מהמלונית היא באחריות הנוסעים, שיכולים לנקוט באחת מהאפשרויות הבאות:

•  הזמנת מונית או שימוש בתחבורה ציבורית בצורה עצמאית.
•  איסוף על ידי בן משפחה.


אזרחים השבים לארץ מחו״ל דרך מעברי הגבול השונים (טאבה, ירדן וכדומה)

מעברי הגבול היבשתיים פתוחים אך ורק לאזרחי ישראל שחוזרים לישראל אך סגורים ליציאה מישראל.
החוזרים דרך המעברים היבשתיים מחויבים בבידוד כמו השבים דרך נתב״ג.

שאלות ותשובות

כלל הנוסעים שמגיעים לישראל ממדינות אדומות או ששהו ב-14 יום האחרונים במדינה אדומה (קונקשן במדינה אדומה מבלי לצאת משדה התעופה לא נחשבת שהייה), נדרשים לשהות בבידוד למשך 14 יום מרגע הנחיתה. חוזרים מחו"ל יכולים לצאת ממעבר הגבול לבידוד ביתי (כמו דירה לבד, יחידת דיור נפרדת לחלוטין מדיירים אחרים בבית או מקום אחר העומד לרשותם), אם יפרטו, במסגרת התשאול שנערך להם בעת חזרתם לארץ, את מקום הבידוד העומד לרשותם ואת תנאיו, וכן יתחייבו בכתב שלא לנסוע בתחבורה ציבורית לביתם. נציג משרד הבריאות רשאי להורות לחוזרים מחו"ל לשהות במלונית לבידוד מטעם המדינה אם השתכנע כי החוזרים אינם יכולים לקיים את חובת הבידוד במקום מגוריהם או במקום אחר, או אם סירבו החוזרים לחתום על ההתחייבות או לדווח על מקום הבידוד.
יש להגיע משדה התעופה למקום הבידוד בדרך המהירה ביותר. חל איסור על שימוש בתחבורה ציבורית, למעט איסוף על-ידי בן משפחה או מוניות, ובתנאי שבמונית לא יישב נוסע נוסף, למעט אנשים המתגוררים יחד. הנסיעה במונית תיעשה בהתאם להנחיות, כאשר על הנוסע לשבת במושב האחורי וחלונות הרכב יהיו פתוחים.
אזרחים שאובחנו כחולים. ההחלטה על שהייה במלונית החלמה מתקבלת על ידי משרד הבריאות בשיתוף קופות החולים ועל-פי מצבו הרפואי של האזרח. קופת החולים אחראית ליצור קשר עם המבוטח שלה ולעדכן אותו על העברתו למלונית. ניוד האורח למלונית מתבצע על ידי מד"א.
המדינה תספק למי שמצוי במלונית מוצרי מזון ומוצרי ניקיון. ניתן להביא מוצרים לאנשים השוהים במלונית בתיאום עם הקבלה של המלון.
ההגבלות על הטיסות לחו"ל הוסרו וכעת ניתן לטוס לחו"ל ללא הגבלה.
הכניסה לישראל מותרת לכל אזרח או תושב ישראל. יש למלא טופס דיווח כניסה לישראל במהלך 24 השעות שלפני הטיסה. אם שהו במדינות אדומות ב-14 יום טרם חזרתם לארץ, הם מחויבים בבידוד עם חזרתם. בעלי אזרחות זרה המעוניינים להיכנס למדינת ישראל נדרשים, בנוסף למילוי טופס דיווח כניסה לישראל, לקבל אישור כניסה למדינת ישראל חתום על ידי הקונסוליה הישראלית במדינתם. אם שהו במדינות אדומות ב-14 יום טרם הגעתם לישראל, הם מחוייבים בבידוד עם הגעתם לארץ של 14 יום.
אדם שהיה חולה בעבר וקיבל תוצאה שלילית על ידי משרד הבריאות הישראלי, לא מחויב בבידוד בחזרתו מחו"ל. יש להציג תוצאות בדיקות בנתב"ג בתהליך הכניסה לארץ על מנת לקבל את האישור לכך.