היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

דווקא עכשיו: חשוב וכדאי להתנדב

אוכלוסיות בסיכון ואנשים בבידוד ובאשפוז ביתי, נדרשות להתמודד בימים אלו עם בדידות וריחוק חברתי. כך נוכל לסייע להם

מגיפת הקורונה שפרצה אל חיינו לפני מספר חודשים, טלטלה את חייהם של אנשים רבים. אוכלוסיות בסיכון, שנחשבות כבעלות סיכון מוגבר לתחלואה קשה וכוללות את מי שסובלים ממערכת חיסון מדוכאת, ממחלות כרוניות מסוימות ובני 65 ומעלה - נדרשות לשמור על כללי הריחוק החברתי.
במקביל, אנשים רבים נדרשים לאשפוז ביתי ממושך לאחר שאובחנו כחולים במחלה, או להיכנס לבידוד לאחר שנחשפו לחולים מאומתים, חזרו מחו"ל או פתחו תסמינים שעלולים להעיד כי חלו במחלה.
הצורך לשמור על מרחק מאנשים אחרים, כמו גם השהות הממושכת בבית, עלולים לעורר תחושות לא פשוטות של בדידות ואף ליצור מצוקה נפשית של ממש. באפשרותנו לסייע לאנשים שנקלעו למצב הזה, באופן שיכול לסייע להם רבות ואף לתרום לנו, החל בפעולות יומיומיות כמו קניות, מצרכים ותרופות, וכלה בסיוע פיזי או נפשי שיכול להציל חיים.

 

למה כדאי להתנדב?

התנדבות וערבות הדדית, באופן כללי ובשעת חירום בפרט,  מסייעות לקהילה, לאוכלוסייה ולרשויות המקומיות להתמודד עם האתגרים שנוצרו בתקופה המורכבת הזו ולצלוח אותם. הסיוע הוולונטרי מאפשר להקל על החיים של אנשים, לספק להם תחושת שייכות וכן לבנות ולשמר חוסן קהילתי.
מגוון התועלות שמעניקה התנדבות לפרט ולחברה הוא רב ביותר. הפעילות ההתנדבותית היא לא רק דרך מצוינת לבניית חברה חסונה וצודקת יותר, אלא דרך להתפתח באופן אישי ואף לחיות חיים בריאים ומאושרים יותר. הפעילות ההתנדבותית משפיעה גם עליכם כמתנדבים וגם על מוטבי ההתנדבות, על הארגונים, על הרשויות המקומיות , על הקהילה ועל החברה כולה.

 

התנדבות בצל הקורונה

כמו בכל תקופת חירום, ההתנדבות בתקופת הקורונה מתאפיינת במתן מענה מהיר לצרכים מידיים, מוחשיים ותוצאות מהירות. בקרב רבים מהמבודדים, ובעיקר המבוגרים, קיימת תחושת נחיצות ממשית.
עם פרוץ המשבר, עשרות אלפי מתנדבים מכל רחבי הארץ היו חלק מחוד החנית במערכה הזו  באריזה וחלוקת מזון לבני הגיל השלישי, לאוכלוסיות מיוחדות ולקהילות שהיו בהסגר.
מלבד הסיוע למוטבי ההתנדבות, המתנדבים חשו שהם תרמו גם לעצמם. הם מילאו לעצמם את הזמן הפנוי שנכפה עליהם, עשו טוב לזולת, העצימו את תחושת הסיפוק שבנתינה ואף זכו לחברה מעריכה ותומכת בתקופה של בידוד חברתי.

 

כיצד ניתן להתנדב כעת?

גם בימים אלו, ניתן לעשות מחוות רבות שיסייעו לאנשים שנמצאים במצוקה בשל השלכות המגיפה, בין אם מדובר בקרובי משפחה, מכרים ושכנים, ובין אם באנשים שאיננו מכירים באופן אישי. כיצד למשל?
דרך אחת היא סיוע לאוכלוסייה המבוגרת בפעולות יומיומיות שגרתיות כמו קניית מצרכים ותרופות לאוכלוסיה המבוגרת, וכן הוצאת האשפה מביתם של  אנשים שנדרשים לבידוד ואינם יכולים לצאת מהבית.
בנוסף, ניתן לשמור על קשר ולהתענין בשלומם של אנשים שנדרשים לריחוק חברתי או לבידוד, באמצעות שיחות טלפון מדי יום, ואם הדבר אפשרי גם באמצעות שיחות בזום.
הסיוע בפן הנפשי יכול להתבטא  גם בדרכים אחרות,  למשל לשלוח מכתבי עידוד או ציורים שציירו הילדים לשכנים בבידוד, להכין להם מטעמים שיונחו מחוץ לפתח הדלת, או כל רעיון אחר שיכול לדעתכם לשמח אותם.
הדרכים להתנדב ולסייע הן רבות ומגוונות. אם אתם מחפשים מקום התנדבות ולא יודעים איך להתחיל אתם יכולים לפנות לרשות המקומית בה אתם גרים. במרבית הרשויות יש רכז/ת התנדבות רשותי/ת שיודע/ת לכוון אתכם לפעילות המותאמת לכם ולאוכלוסייה. זה קרוב, זה נגיש ויש הרבה מה לתרום בהתאם לרצונכם ולכישרונכם. לרשימת רכזי ההתנדבות ברשויות המקומיות לחצו כאן.

לקבלת מידע נוסף היכנסו לאתר של הרשות להתנדבות ישראלית.