היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

אוכלוסיות בסיכון לפתח סיבוכי קורונה

לאנשים בקבוצות סיכון יש סיכון גבוה יותר לחלות בקורונה בצורה קשה. לפניכם צעדי הזהירות שבהם יש לנקוט לצמצם את הסיכון להידבקות במחלה

רוב האנשים שנדבקים בנגיף הקורונה, אינם מפתחים תסמינים כלל, או לכל היותר מפתחים תסמינים קלים של המחלה ,למשל חום, חולשה, שיעול, ואובדן זמני של חושי הטעם והריח. עם זאת, חלק מהנדבקים עלולים לפתח סיבוכים לא פשוטים, שמחייבים אשפוז בבית חולים, בחלק מהמקרים במחלקת טיפול נמרץ.

במקרים המוגדרים כקשים, יופיעו תסמינים של מצוקה נשימתית, דלקת ריאות וזיהומים, שעלולים להוביל לפגיעה רב מערכתית, שמחייבת חיבור למכונת הנשמה. במקרים קיצוניים, תופעות אלו מעלות גם את הסיכונים לתמותה.

הסיכון של אדם שחלה בקורונה לפתח סיבוכים ותמותה גבוה יותר, כאשר הוא משתייך למי שמוגדר בקבוצות הסיכון, בשל מחלות רקע או גיל.


מי שייך לאוכלוסיות בסיכון?

לפי משרד הבריאות, האוכלוסיות שנמצאות בסיכון גבוה לתחלואה בשל חשיפה לנגיף הקורונה כוללות מבוגרים מעל גיל 65 וחולים במחלות כרוניות קשות בכל גיל, כגון מחלות לב וכלי דם, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, סכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון ומחלות ממאירות.

קופ"ח כללית פיתחה מודל לכל אדם להעריך את מידת הסיכון שלו לפתח מחלה קשה במקרה של הידבקות בקורונה. לחישוב רמת הסיכון האישי, באתר קופת חולים כללית.


הנחיות מיוחדות לאוכלוסיות בסיכון

מהם הכללים שיש להקפיד עליהם במקרה שאדם משתייך לקבוצות הסיכון, כדי למזער את הסיכוי להדבק במחלה?

ראשית יש להקפיד על כל הכללים וההנחיות לאוכלוסייה הכללית – שמירה על מרחק 2 מטרים בין אנשים, עטיית מסכה ושמירה על כללי היגיינה.

עם זאת, מי שנמצא באוכלוסייה בסיכון צריך לעשות מאמץ גבוה יותר שלא להיחשף ולא להידבק, ועליו להפעיל שיקול דעת תוך ניהול נכון של הסיכונים. המשמעות היא הימנעות מכל פעילות שכרוכה בסיכון גבוה, כולל כל התקהלות או מגע הדוק עם אנשים מחוץ למשפחה הגרעינית.

מי שנמצא בסיכון גבוה במיוחד, צריך להישאר בבית עד כמה שניתן. כל יציאה למרחב הציבורי או מפגש עם אדם שאינו מהמשפחה הגרעינית הם סיכון מיותר שלא כדאי לקחת בעת הזאת.


כללים ליציאה מהבית לאוכלוסייה בסיכון

חשוב להימנע ככל האפשר מיציאה מהבית. אם בכל זאת אתם חייבים לצאת מהבית, חשוב לשמור על כמה כללים:

1. להכין מראש את המשימות הנדרשות ולתכנן את המסלול מראש.

2. לבצע את הפעילות הנדרשת מבלי לסטות למפגשים חברתיים בדרך, ועם סיומה לחזור מיד הביתה.

3. לצאת בשעות פחות עמוסות: למשל בשעות הבוקר או בשעות הלילה. כדאי להמנע מלצאת בשעות אחר הצהריים כשאנשים רבים חוזרים מהעבודה והרחובות עמוסים.

4. להקפיד על עטיית מסכה, ריחוק פיזי ושטיפת ידיים מיד בחזרה הביתה.

כללים מועילים לזמן השהייה בבית

שהייה ממושכת בבית מורכבת עבור כולנו, אך היא הכרחית. זו תקופה מאתגרת וקשה. על כל אחד ואחת מאיתנו להיזהר יותר כדי שנוכל לעבור את התקופה הזאת בשלום ולחזור לשגרה, במיוחד האוכלוסיות הנמצאות בסיכון.

כדי שנוכל לשמור על עצמנו, לא די שנסתפק בשהייה בבית. יש לנקוט בהתנהלות נכונה במהלך התקופה, שתעזור לנו לשמור על הבריאות שלנו, פיזית ונפשית. כיצד למשל?

1. כדאי לבצע פעולות שונות שיכולות לעזור ולהקל עליכם לעבור את התקופה הזו בשלום כמו לשמור על קשר עם הקרובים לכם באמצעות שיחות ווידיאו, פעילות גופנית, הרפיה ונשימות, צריכת חדשות במינון, פעילויות פנאי ותרבות כמו קריאת ספרים ומגזינים, האזנה למוזיקה וצפייה בתוכניות, ביצוע משימות ביתיות שנדחו, תחביבים, למידת דברים חדשים, הקפדה על שגרה יומית כולל קימה והליכה לישון, אכילה מסודרת, שתיה, נטילת תרופות, ניקיון ופעילויות שונות נוספות.

2. חשוב לקחת אוויר - בימים אלו כולנו צריכים להיזהר יותר כדי שנוכל לעבור את התקופה הזאת בשלום ולחזור לשגרה במהרה. לכן כדאי לגלות סבלנות ואורך רוח, ולזכור שמדובר בצעדים הכרחיים וזמניים למען שמירה על חיינו.

3. חשוב מאוד להמשיך טיפול תרופתי ורפואי - קיימת חשיבות עליונה להמשך הטיפול הרציף במצב בריאותכם ובמחלות מהן אתם סובלים, כדי למנוע החמרה שלהן.

4. אם אתם לא מרגישים טוב יש לפנות לרופא המטפל, קופת החולים ובמקרה חירום למגן דוד אדום בטלפון 101.

5. אין לבטל בדיקות רפואיות חיוניות - חשוב להגיע לטיפולים כמתוכנן. בכל מקרה של התלבטות, צרו קשר עם המרפאה הרלוונטית. אם אתם סובלים מתסמינים כגון חום, שיעול או קוצר נשימה, יש לדווח על כך לצוות הרפואי טרם ההגעה לטיפול.


עצות כלליות להקטנת הסיכון להידבקות

• רחצו ידיים לעיתים תכופות במים ובסבון (עדיף) או בחומר חיטוי על בסיס אלכוהול 70% לפחות.

• שמרו על מרחק של 2 מטרים מכל אדם, ובמיוחד מאנשים חולים, משתעלים או מתעטשים.

• הימנעו ממגע פיזי, כולל לחיצות ידיים וחיבוקים.

• הימנעו ככל הניתן ממגע ישיר בחפצים או במשטחים במקומות ציבוריים. אל תפתחו דלתות בכף היד.

• הימנעו ממגע עם הפה, עם האף ועם העיניים.

• השתעלו והתעטשו לכיוון המרפק או למטפחת חד־פעמית. את המטפחת יש להשליך לאשפה.

• אם אתם משתעלים או מתעטשים לכף היד, רחצו ידיים מיד לאחר מכן.

• אווררו את הבית ככל הניתן.

• הימנעו מלנשק מזוזות ותשמישי קדושה אחרים.

• עטו מסכת פה־אף בכל יציאה למרחב הציבורי.

• הימנעו במידת האפשר מעישון, כולל סיגריות, סיגריות אלקטרוניות או נרגילות.

• הימנעו משימוש בכלי אחד לשם אכילה משותפת ומשיתוף אוכל מפה לפה.