היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

בידוד עם הילדים

כניסה של ילדים לבידוד עלולה ליצור בקרבם תחושות של מתח ודאגה. מה קובעות ההנחיות, כיצד נשוחח עימם על הנושא ומה אפשר לעשות כדי להקל עליהם?

ילדים בגילים צעירים עלולים להידרש להיכנס לבידוד במקרה שהם נחשפים לחולה מאומת, למשל במסגרת החינוכית, או בשל חום ותסמינים נשימתיים.

מצב כזה עלול להעלות אתגרים ייחודיים, למשל אם אחד ההורים יכול לשהות ברציפות עם הילד ובנפרד משאר דיירי הבית, או שכל המשפחה תאלץ להיכנס לבידוד. מה חשוב לדעת?


הנחיות לשהייה של ילדים בבידוד

הורים שילדיהם נדרשים לשהות בבידוד נדרשים לפעול בהתאם להנחיות הבאות:

אחד מההורים יהיה בבידוד קבוע עם הילד. כלומר, לא ניתן לעשות תורנויות בין ההורים. אותו הורה צריך להישאר בבידוד עם הילד לכל תקופת הבידוד.

על ההורה והילד לשהות במרחב נפרד משאר בני הבית.

אם לא ניתן לשמור על הפרדה בין ילדי הבית, כל בני המשפחה נדרשים לשהות בבידוד ואין לשלוח את הילדים למסגרות.


שיחה על הבידוד

כניסה לבידוד עלולה ליצור בקרב הילדים תחושות של מתח ודאגה. כדי להקל על ההתמודדות, חשוב לשוחח עם הילדים ולהפיג את חששותיהם ככל הניתן. לפניכם המלצות לקיום השיחה.

עלינו לזכור שתגובות הילדים לאירועים מושפעות מאוד מהתגובות שלנו, ההורים. בהיעדר הבנה מלאה של המצב ופרשנותו, הם נשענים עלינו - מה אנו מרגישים, מה מפחיד אותנו וכיצד אנו פועלים. חשוב לשים לב ולהיות מודעים לכך.

במהלך השיחה עם הילדים חשוב מאוד לתת את כל המידע שיש ברשותנו, בהתאמה לגיל הילד וליכולתו להתמודד עם מידע זה. גם אם הבידוד נוצר בשל מגע עם חולה במסגרת החינוכית, ניתן לתת לו מידע על כך.

לעיתים נדרש להסביר לילדים את המצב שוב ושוב, כמענה לשאלות שחוזרות על עצמן. יש לעשות זאת בסבלנות הנדרשת.

יש להדגיש את החלקים האופטימיים ואת היכולת שלנו להתמודד עם המצב.

חשוב לשאול את הילדים שאלות ולאפשר להם לענות לעצמם. כך למשל ניתן לבקש מהם למנות את הפעולות החשובות ביותר שיש להקפיד עליהן באופן הבא: "אנו יודעים מהם שלושת הכללים של ממ"ש - מסכה, שמירת מרחק ושטיפת ידיים".

יש לאפשר לילדים לשאול את כל השאלות ולהביע את חששם מהמצב. הסבירו שאכן זה מצב לא נעים, אך לא בהכרח מסוכן. קורונה היא מחלה מדבקת, אך לא כולם נדבקים. בקרב ילדים צעירים שנדבקים בקורונה, הסימפטומים בדרך כלל קלים והמחלה עוברת. הסיבה לבידוד היא כדי למנוע הדבקה. הדגישו לילדים שהעובדה שאנו בבידוד לא אומרת שאנחנו חולים.


המלצות להתמודדות יעילה

כדי להקל עד כמה שאפשר על תקופת השהייה בבידוד, כדאי להקפיד על ההמלצות הבאות:

נסו לייצר "שגרת בידוד", כלומר לייצר סדר יום שניתן יהיה להתכונן אליו. רצוי מאוד לשתף את הילדים בקביעת סדר היום ובהכנת המשחקים. ככל שהילד ישפיע יותר על סדר היום תחושת השליטה שלו תגדל. יחד עם זאת, אפשרו גם גמישות מסוימת לשינויים.

ילדים זקוקים לתנועה. לפיכך, חשבו באלו דרכים ניתן לגרום להם לנוע בתוך הבית. למשל, אפשר לשחק איתם במשחקים כמו פרה עיוורת, ים-יבשה, המלך אמר, ואפילו לעשות שיעורי כושר משפחתי יחדיו.

עודדו את הילדים לשמור על קשרים חברתיים, באופן מקוון וגם בשיחות טלפוניות.

חשבו, גם אתם כמשפחה, איך אתם יכולים לסייע לאחרים במצב זה. כך למשל תוכלו להכין כרטיסי ברכה למשפחה לקראת החגים הקרבים, להכין עוגה לשכן המבוגר מהקומה למעלה ועוד. שתפו את הילדים בכל משימה.

אם ילדכם מגיב באופן קיצוני למשל בבכי מתמשך, שאלות בלתי פוסקות על הקורונה, היצמדות לחדשות, היצמדות יתר אליכם, קושי להירדם בלילה, הימנעות מיציאה מהבית או כל תופעה חריגה וחדשה אחרת שמדאיגה אתכם, חשוב לפנות לטיפול מקצועי.