היסטוריית התרעות לפי ישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזרה

הנחיות עדכניות

פירוט המקומות שפתוחים לציבור, הכללים להפעלת מקומות העבודה, פעילות מערכת החינוך, טיסות לחו"ל והנחיות נוספות

הנחיות עדכניות

במסגרת המאבק בנגיף קורונה ולאור המאמצים להתמודדות עם התפשטות הנגיף, קיימת מגמה של ירידה ברמת התחלואה בישראל. על כן, הממשלה אישרה הקלות בהנחיות לציבור הישראלי.


ההנחיות המרכזיות

לפניכם ריכוז ההנחיות העדכניות לאזרחים בכלל הארץ, (שימו לב, הנחיות אלו לא תקפות לאזורים שהוכרזו כאזורים מוגבלים):

הקלות צפויות בהנחיות - ביום ראשון, 11.1.2020, מתוכננות הקלות בהנחיות לעסקים ולפעילות המסגרות החינוכיות לכיתות א'-ד' בבתי הספר היסודיים. ההחלטה על ההנחיות הסופיות תקבע בהמשך על ידי הממשלה והכנסת על פי מדד התחלואה ותעודכן בפורטל החירום הלאומי.

פעילות מקומות העבודה
- מקומות העבודה רשאים לפעול, בכפוף לעמידה בכללי התו הסגול וללא קבלת קהל, למעט מקומות שהותר להם לקבל קהל אופן מצומצם. למידע אודות פעילות מקומות העבודה.

פעילויות חינוכיות - המסגרות החינוכיות לגיל הרך (6-0 שנים) נפתחו מחדש, בנוסף למסגרות שהותרה פעילותן עד כה דוגמת החינוך המיוחד, נוער בסיכון ומסגרות לילדי עובדים חיוניים. שאר המסגרות החינוכיות סגורות. אם מתאפשרת למידה מרחוק - ניתן לקיימה. למידע המלא על פעילות מסגרות חינוכיות.

השירותים הזמינים לאזרחים - קבלת קהל מותרת רק במקומות למכירת מוצרי מזון, בית מרקחת, מכון אופטיקה, חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי הגיינה ומעבדות לתיקון מוצרי תקשורת ושירותים חיוניים נוספים שלא ניתן לקבל מרחוק.

● שאר החנויות והעסקים אינם פתוחים לקבלת קהל, אך יכולים לבצע משלוחים.

● מסעדות ובתי קפה - חל איסור על ישיבה של לקוחות, אך ניתן לבצע מהם איסוף עצמי (טייק אווי) ומשלוחים.

● בתי מלון, צימרים ויחידות אירוח - יכולים להיפתח רק לצורך השכרת חדרים (לשם חלופת מגורים, אירוח מטופלים ובני משפחותיהם בסמוך למוסד רפואי ומלוניות בידוד והחלמה), ללא הפעלת שטחים משותפים כגון בריכה, חדר אוכל וכדומה.

למידע המלא על השירותים הזמינים לציבור.

הגבלות התקהלות - אפשר לקיים התקהלות של עד 10 אנשים במבנה ושל עד 20 אנשים בשטח פתוח. ככלל, יש להימנע ככל הניתן מהתקהלויות. בכל התקהלות שמקיימת יש להקפיד על מרחק של 2 מטרים מאנשים אחרים, עטיית מסכה ושטיפת ידיים בסבון ומים.

תפילות - בתי התפילה סגורים. ניתן לקיים תפילות במרחב הפתוח בלבד, בכפוף להגבלת ההתקהלות של 20 אנשים. תפילה בכותל תתקיים בהתאם להגבלת ההתקהלות בשטח פתוח ובחלוקה למתחמי תפילה נפרדים של 20 אנשים בהתאם להנחיות.

אירועים - משרד הבריאות קורא לדחות קיום אירועים. אם לא ניתן לעשות זאת, יש לקיים אירועים בהתאם לכללי ההתקהלות. למידע נוסף על ההנחיות לקיום אירועים.

חופי ים, גנים לאומיים, שמורות טבע ואתרי הנצחה
- פתוחים לציבור.

נסיעה לאילת או לים המלח – ניתן לנסוע לאילת או לים המלח ללא צורך בבדיקת קורונה. יודגש כי אסורה השהות במלונות וצימרים אלא אם כן מדובר על חלופת מגורים או בידוד.

סדנאות וחוגים - לא ניתן לקיים סדנאות וחוגים. בהתאם להנחיות, רק עסקים חיוניים יכולים לקבל קהל. מכיוון שעסקים אלו לא הוגדרו חיוניים, הם לא רשאים לקבל קהל.

טיסות לחו"ל - ניתן לטוס לחו"ל ללא הגבלה. החוזרים ממדינה אדומה יידרשו לשהות 14 יום בבידוד. להנחיות המלאות לחוזרים מחו"ל.

נסיעה ברכב - נסיעה ברכב פרטי מותרת עד 3 אנשים (כולל הנהג) ולמעט אנשים הגרים באותו המקום שהגבלה זו אינה חלה עליהם. ברכב פרטי הכולל יותר מספסל אחורי אחד, ניתן להסיע נוסע אחד נוסף בכל ספסל. במקרה של צורך חיוני ניתן להסיע מעל 2 נוסעים.

פעילות התחבורה הציבורית - קווי התחבורה הציבורית חזרו לפעילות מלאה, למעט חריגים ובכפוף לתפוסה של 50%. למידע נוסף על פעילות התחבורה הציבורית.


שמירה על ההנחיות תוביל לשגרת חיים מאפשרת יותר

חשוב לזכור, כי עמידה בהנחיות לצד שמירה על כללי ממ"ש: מסכה, מרחק ושטיפת ידיים, יכולים להשפיע רבות על הורדת רמות התחלואה ברמה הארצית ועל פתיחת המשק ותחומים נוספים שסגורים כעת.

כאשר רמת התחלואה הארצית תרד בצורה משמעותית, צפויה לשוב ולפעול תוכנית הרמזור, המאפשרת התמודדות דיפרנציאלית עם התפשטות נגיף הקורונה בהתאם לנתוני תחלואה אזוריים ומעבר להנחיות לפי יישובים.

עם שובה של תוכנית הרמזור, רשויות שיצליחו להוריד את רמות התחלואה בתחומן, יוכלו לעבור להיות מסווגות בצבע ירוק. תושבי הרשויות שיסווגו כירוקות, צפויים ליהנות משגרת חיים מאפשרת יותר בהשוואה להגבלות שיוטלו על תושבי רשויות עם רמות תחלואה גבוהות. לפיכך חשוב לקיים את כלל הפעילויות בהתאם להנחיות.

שאלות ותשובות

קבלת קהל מותרת רק במקומות למכירת מוצרי מזון, בית מרקחת, מכון אופטיקה, חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה, מעבדות לתיקון מוצרי תקשורת, מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית, מכבסה ושירותים חיוניים נוספים שלא ניתן לקבל מרחוק. שאר החנויות והעסקים אינם פתוחים לקבלת קהל, אך יכולים לבצע משלוחים. למסעדות ובתי קפה מותר להציע גם איסוף עצמי (טייק אווי). צימרים ובתי מלון - סגורים, למעט לצורך השכרת חדרים לשם חלופת מגורים, אירוח מטופלים ובני משפחותיהם בסמוך למוסד רפואי ומלוניות בידוד והחלמה, וללא הפעלת שטחים משותפים כגון בריכה, חדר אוכל וכדומה.
התקנות קובעות רשימה של עסקים המספקים שירות חיוני, בהם ניתן לקבל קהל. עסקים שאינם כלולים ברשימה זו אינם יכולים לקבל קהל, למעט כאלו שקיבלו אישור.
מותר לצלמים לקבל קהל בשטח פתוח בלבד, תוך שמירה מלאה על ההנחיות - התקהלות, מרחק 2 מטרים וחבישת מסכות בכל עת, גם על ידי המצולמים בעת הצילום עצמו.
התקנות קובעות רשימה של עסקים המספקים שירות חיוני, בהם ניתן לקבל קהל.
כל קווי האוטובוסים ומוניות השירות יפעלו בתפוסה של 50% בימים ראשון עד חמישי עד לשעה 22:00 בלילה, ובמוצאי שבת עד חצות. קווים למוסדות החינוך וקווי אקדמיה לא יפעלו עד לחזרה ללימודים. הרכבת תפעל בימים ראשון עד חמישי בלבד, פרט למספר תחנות, שלא יפתחו בשלב זה, ובכפוף לתפוסה של 50%. נסיעה ברכבת ישראל תתאפשר רק באמצעות הזמנת שובר נסיעה מראש.
ההנחיות מתירות פעילות גופנית במסגרת כללי ההתקהלות - עד 10 אנשים במבנה ועד 20 אנשים בשטח פתוח. חובה לשמור על מרחק שני מטרים בין האנשים ולכן אימונים הדורשים קרבה ומגע אסורים - משחקי כדורגל, כדורסל, גודו, קרב מגע וכל אימון שאי אפשר לשמור בו מרחק שני מטרים. לעומת זאת טניס מותר כי אפשר לשחק משחק זה תוך שמירת מרחקים וללא מגע. כמו כן אין מניעה לאימון כמו כדורגל או כדורסל שכולל פעילויות ששומרות מרחק - בעיטות לשער, קליעות לסל ועוד. ניתן לקיים פעילות ספורט עממית, בהתאם להנחיות שפורטו, בכלל מתקני הספורט במרחב הציבורי. עם זאת רשות מקומית יכולה לסגור מתקן ספורט שבו לא מתקיימות ההנחיות כפי הנדרש. אסורה הפעלת חדרי כושר, סטודיו או עסק אחר לפעילות ספורט, למעט לשם אימון ספורטאים מקצועיים בלבד. כמו כן התקנות קובעות שרק לעסקים חיוניים מותר לקבל קהל ולכן על מאמנים נאסר בשלב זה לקבל קהל ולהדריך לקוחות.
תפילות יתקיימו בשטח פתוח בלבד ועד 20 איש, תוך שמירה על מרחק 2 מטרים בין המתפללים. תפילה ברחבת הכותל תתקיים בהתאם להגבלת ההתקהלות בשטח פתוח ובחלוקה למתחמי תפילה נפרדים של 20 אנשים בהתאם להנחיות.
המסגרות החינוכיות לגיל הרך (עד גיל 6) נפתחו, כולל פעוטונים, משפחתונים, גני ילדים וצהרונים, לצד מסגרות שפעילותן הותרה עד כה: החינוך המיוחד, פנימיות, מסגרות לחינוך בלתי פורמלי לילדי עובדים חיוניים עד גיל 12 ומקומות המשמשים מקום שהייה יומי לחינוך ולטיפול בפעוטות שהם ילדי עובדים חיוניים, מסגרות לנוער בסיכון ומסגרות חינוכיות בבתי חולים. שאר המסגרות החינוכיות אינן פועלות.
לא ניתן לקיים הפעלה חיצונית לגיל הרך מכל סוג, כולל במסגרת הגנים, במסגרת הצהרונים ובמסגרות פרטיות, כולל מסיבות יום הולדת ביתיות.
ניתן לעבוד בבית לקוח רק לצורך חיוני כמו תחזוקת הבית או שיפוצים, תוך הקפדה על כללי משרד הבריאות (איסור על התקהלות ושמירת מרחק של 2 מטרים בין השוהים במקום).
יש לתת שירות מרחוק. רק במקרים חיוניים שלא ניתן לתת שירות מרחוק, ניתן לקבל קהל, אימות חתימה או אישור נוטריוני.
חשוב לפעול לפי המלצת הרופא - ביצוע ביקורות, בדיקות וטיפולים. כאשר לא מרגישים טוב יש לפנות לרופא או לקופת החולים ובמקרה חירום למגן דוד אדום בטלפון 101. טיפות החלב פתוחות וממשיכות לערוך חיסונים. חשוב להגיע ולא לאחר בחיסוני השגרה. בדיקות סקר מתקיימות עד גיל חודש. ניתן להתייעץ עם האחיות בכל בעיה.
בתי מלון, צימרים ויחידות אירוח יוכלו להיפתח רק לצורך השכרת חדרים (לשם חלופת מגורים, אירוח מטופלים ובני משפחותיהם בסמוך למוסד רפואי ומלוניות בידוד והחלמה), ללא הפעלת שטחים משותפים כגון בריכה, חדר אוכל וכדומה.
כן.
הגעה למקווה מותרת לשם טבילת נשים ולשם טבילת כלים בלבד. אסורה כניסה לגברים. יש לפעול במקווה לפי ההנחיות מבחינת מרחק 2 מטרים ועטיית מסכות.
אין הגבלה על מספר העובדים, אך יש לשמור על אחד מהתנאים הבאים: מרחק של 2 מטרים בין עמדת עבודה אחת לשניה, או מחיצה למניעת העברת רסס מאדם לאדם. בכל מקרה יש להקפיד על עמדת עבודה קבועה לכל עובד.
משרד הבריאות קורא לדחות קיום אירועים. אם לא ניתן לעשות זאת, יש לקיים אירועים בהתאם לכללי ההתקהלות - עד 10 אנשים במבנה ועד 20 אנשים בשטח פתוח. אין לקיים אירוע עם מספר אנשים גדול יותר, גם לא בקפסולות. מותר להגיש מזון באירוע ולהשתמש לשם כך בשירות משלוחים, אך חל איסור על העסקת בעלי מקצוע שיכינו או יגישו מזון במקום. במהלך האירוע ניתן לקיים ריקודים, אך חל איסור על הופעות חיות. בנוסף חל איסור להעסיק ספקים באירוע, דוגמת שף, מבשל, מלצר, די-ג׳יי, צלם או הפעלה.
ניתן לנסוע ולחזור באופן חופשי לאילת או לים המלח, ללא צורך בבדיקת קורונה. יודגש כי אסורה השהות במלונות וצימרים אלא אם כן מדובר על חלופת מגורים או בידוד.
כן, ההנחיות מאפשרות לפקוד את חופי הים תוך שמירה מרחק של 2 מטרים מאנשים אחרים. יש לעטות מסכה.